Obraz ČR upadá? Naděje na obrat pohasla, upozorňuje politolog

Praha - Politický komentátor Jiří Pehe je přesvědčený, že obraz České republiky se v očím spojenců postupně zhoršuje od pádu vlády Mirka Topolánka v roce 2009. Obrat k lepšímu příliš neočekává, protože jako prezidenta máme Miloše Zemana, který se chová nevyzpytatelně, a jako premiéra trestně stíhaného Andreje Babiše, který byl zřejmě agentem StB.

Jiří Pehe

Podle politického analytika mohlo dojít k obratu po vládě Petra Nečase, která se z chyb předchozí vlády Mirka Topolánka příliš nepoučila. Jenže v roce 2013 se prezidentem stal Miloš Zeman, který se sice prohlašoval za eurofederalistu, ale na domácí scéně se evropskými normami příliš neřídil. V jednom případě dokonce obcházel parlament, když jmenoval svou vládu úředníků, která nezískala důvěru Poslanecké sněmovny.

"Po ruské anexi Krymu se navíc stal tvrdým kritikem unijních sankcí vůči Rusku. Jako téměř jediný západní lídr opakovaně pronášel výroky jako vystřižené z kremelské propagandy. A ve své kritice unie pak ještě přitvrdil po vypuknutí uprchlické krize," uvedl na adresu prezidenta Miloše Zemana v komentáři pro Český rozhlas Jiří Pehe. Hlava státu však nebyla sama, kdo měl výhrady k Evropské unii ohledně uprchlické krize a zejména kvót. 

Podle Peheho si Česká republika spolu se zeměmi Visegrádské čtyřky vysloužila nálepku nesolidárního člena Evropské unie. Vše vyvrcholilo žalobou, kterou podala Evropská komise na ČR, Maďarsko a Polsko kvůli neplnění schválených kvót na rozdělování uprchlíků během krize. "Čeští politici se sice navzájem ujišťovali, že náš pohled na migraci je více realistický než na Západě, ale těm, kdo mluvili se západními diplomaty a četli prestižní západní deníky, se nabízel poněkud jiný obrázek," připomněl bývalý ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Václava Havla.

Naděje na obrat vnímání České republiky však pohasly, protože prezidentem se stal opět Miloš Zeman, který vyhrál letošní přímé volby a obhájil tak svůj mandát. Většina západních médií totiž toto vítězství komentovala jako výhru " proruského politika sympatizujícího s proti-imigrantskou krajní pravicí". Trestně stíhaného Andreje Babiše jmenoval premiérem, kterému slíbil i druhý pokus sestavení vlády. Mezitím premiér v demisi prohrál soud o tom, že byl vedený ve svazcích StB jako agent oprávněně. "Neměli bychom se utěšovat tím, že na Západě naší situaci možná ne úplně nerozumějí a příliš jí dramatizují," uzavírá Jiří Pehe s tím, že jinak skončíme jako Polsko a Maďarsko.       

Studentským volbám vévodily obě opoziční koalice

21.09.2021 18:30 Aktualizováno Studentské volby do Sněmovny vyhrála koalice Piráti a Starostové, která získala 30,4 procenta hlasů…

Tendr na Dukovany by mohla vypsat ještě současná vláda, připustil to…

21.09.2021 17:27 Tendr na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by mohla po sněmovních volbách oficiálně…

MPSV vyplatilo poradcům přes 4 miliony, Stropnický mezi nimi není

21.09.2021 16:48 Ministerstvo práce vyplatilo v prvním pololetí za poradenské služby přes 4,2 milionu korun. Většinu…

Prezident Zeman ani dnes neopustí nemocnici

21.09.2021 15:42 Prezident Miloš Zeman ještě dnes zůstane v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). ČTK to potvrdila…

Maláčová předloží vládě návrh krizového ošetřovného pro případ zavírání…

21.09.2021 14:52 Aktualizováno Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení…

Schillerová kritizuje očekávaný růst sazeb ČNB

21.09.2021 11:10 Očekávané zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou není podle ministryně financí Aleny…

Růst minimální mzdy na 18.000 Kč je mimo debatu, míní Schillerová

21.09.2021 10:29 Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15.200 na 18.000 korun je mimo debatu. Na…

Policie opět navrhuje obžalovat premiéra Babiše

20.09.2021 20:57 Pražští kriminalisté dnes předali doplněný vyšetřovací spis v dotační kauze Čapí hnízdo Městskému…

Zeman nadále zůstává v nemocnici. Jde o jeho nejdelší hospitalizaci

20.09.2021 19:46 Prezident Miloš Zeman i dnes zůstával v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice v Praze.…

Vláda chce těsně před volbami zmrazit platy politiků

20.09.2021 15:53 Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. Dnes…

Související:

Právě se děje

reklama