Socialismus 2.0, nebo dobrý nápad? Politiků jsme se zeptali na brannou výchovu a reakce jsou ostré

Praha – Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (ANO) přišla nedávno s návrhem, aby byl do vyučování na středních a základních školách zařazen předmět, jež by byl jakousi formou branné výchovy. Jaké její návrh vzbudil ohlasy?

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Karla Šlechtová, ministryně obrany v demisi

V poslední době se zdá, že sociální demokracie nemá jednotný názor téměř na nic. A nejinak je tomu i v otázce branné výchovy. Poslanec Jaroslav Foldyna totiž s návrhem souhlasí. Uvedl to na svém Facebooku. To jeho stranický kolega a ještě donedávna ministr Jan Chvojka se na svém profilu naopak táže, jestli to není spíše návrat do 80. let.

Z návrhu na obnovu branné výchovy není nadšená ani místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Ministryně Šlechtová chce do škol vrátit brannou výchovu. Zatímco jinde řeší digitalizaci a Průmysl 4.0, ANO má choutky na Socialismus 2.0.“ píše politička na svém Twitteru. „Pokud chtějí zavést nějaký předmět, tak doporučuji dějiny 20.století. Aby se už od ZŠ děti učily, jak se komunisti a fašisti dostali k moci.“ dodává.

Nápad by naopak vůbec nezavrhoval místopředseda KSČM Jiří Dolejš. „Nějaká forma dovednosti pro mimořádné situace v souvislosti s různými hrozbami je ve vzdělání potřebná, ať se to již jmenuje jakkoliv.“ řekl pro EuroZprávy.cz Dolejš.

Podle předsedy STAN Petra Gazdíka pak ministryně Šlechtová svým návrhem vlastně opisuje program jeho hnutí. „Jsem rád, že paní ministryně alespoň takto „opisuje“ program STAN. Naše představa je spíše “kurz krizové připravenosti“ v rozsahu 2 měsíce po dokončení střední školy nebo dosažení 18. roku věku.“ sdělil pro EuroZprávy.cz Gazdík.

„U branné výchovy by záleželo jak by vypadala. Potřebujeme přípravu na krizové situace, na druhé straně nečekáme, že to bude běhání v pláštěnkách, jak to někteří z nás ještě pamatují. Takže příprava na krize ano, záležet bude na obsahu.“ dodává.

Dle výzkumů veřejného mínění má zavedení branné výchovy do školy velkou podporu i mezi obyvateli ČR. V říjnu 2016 prováděla agentura Inboox.cz průzkum, ze kterého vyplynulo, že by si podobný předmět přálo do školních osnov navrátit 79% dotázaných.   

Vstupte do diskuze (25)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Bruselu to vře kvůli vraždě Chášukdžího, Česko vzneslo rázný požadavek

19.11.2018 09:56 Ministři zahraničí zemí Evropské unie by dnes měli zdůraznit význam ochrany nezávislých médií v…

Je to děsivé, bojím se jich. Petra Paroubková promluvila o svém muži a…

19.11.2018 09:22 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš vystoupil v televizi Nova poté, co stanice odvysílala vyjádření jeho…

Rok 20XX? Brexitová dohoda stále vázne, Chmelař má obavy z dopadů na ČR

19.11.2018 09:18 Pro Českou republiku je v souvislosti s přípravou dohody o brexitu a související politické…

Babiš neodstoupí, nevidí pro to důvod ani pro vyslovení nedůvěry vládě

19.11.2018 03:25 Premiér Andrej Babiš (ANO) ani po sobotních demonstracích nehodlá odstoupit. Je přesvědčen, že má…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama