Socialismus 2.0, nebo dobrý nápad? Politiků jsme se zeptali na brannou výchovu a reakce jsou ostré

Praha – Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (ANO) přišla nedávno s návrhem, aby byl do vyučování na středních a základních školách zařazen předmět, jež by byl jakousi formou branné výchovy. Jaké její návrh vzbudil ohlasy?

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Karla Šlechtová, ministryně obrany v demisi
doporučujeme

V poslední době se zdá, že sociální demokracie nemá jednotný názor téměř na nic. A nejinak je tomu i v otázce branné výchovy. Poslanec Jaroslav Foldyna totiž s návrhem souhlasí. Uvedl to na svém Facebooku. To jeho stranický kolega a ještě donedávna ministr Jan Chvojka se na svém profilu naopak táže, jestli to není spíše návrat do 80. let.

Z návrhu na obnovu branné výchovy není nadšená ani místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Ministryně Šlechtová chce do škol vrátit brannou výchovu. Zatímco jinde řeší digitalizaci a Průmysl 4.0, ANO má choutky na Socialismus 2.0.“ píše politička na svém Twitteru. „Pokud chtějí zavést nějaký předmět, tak doporučuji dějiny 20.století. Aby se už od ZŠ děti učily, jak se komunisti a fašisti dostali k moci.“ dodává.

Nápad by naopak vůbec nezavrhoval místopředseda KSČM Jiří Dolejš. „Nějaká forma dovednosti pro mimořádné situace v souvislosti s různými hrozbami je ve vzdělání potřebná, ať se to již jmenuje jakkoliv.“ řekl pro EuroZprávy.cz Dolejš.

Podle předsedy STAN Petra Gazdíka pak ministryně Šlechtová svým návrhem vlastně opisuje program jeho hnutí. „Jsem rád, že paní ministryně alespoň takto „opisuje“ program STAN. Naše představa je spíše “kurz krizové připravenosti“ v rozsahu 2 měsíce po dokončení střední školy nebo dosažení 18. roku věku.“ sdělil pro EuroZprávy.cz Gazdík.

„U branné výchovy by záleželo jak by vypadala. Potřebujeme přípravu na krizové situace, na druhé straně nečekáme, že to bude běhání v pláštěnkách, jak to někteří z nás ještě pamatují. Takže příprava na krize ano, záležet bude na obsahu.“ dodává.

Dle výzkumů veřejného mínění má zavedení branné výchovy do školy velkou podporu i mezi obyvateli ČR. V říjnu 2016 prováděla agentura Inboox.cz průzkum, ze kterého vyplynulo, že by si podobný předmět přálo do školních osnov navrátit 79% dotázaných.   

Loading...
Vstupte do diskuze (25)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda začne vyhazovat. O práci přijdou tisíce státních zaměstnanců

18.11.2019 12:13 Počet míst ve státní správě by se měl od ledna příštího roku meziročně snížit o více než 2000. Ubýt…

Antikomunismus versus kompromis: Proč jsme nepustili komunisty k vodě?

18.11.2019 12:09 Aktualizováno Už je to 30 let, co jsme dali komunistům pá pá, a přesto pořád sedí v parlamentu, ba se dokonce…

Otřes u lidovců. Výborný možná skončí jako předseda strany

18.11.2019 11:56 Aktualizováno Celostátní výbor KDU-ČSL bude v úterý projednávat setrvání Marka Výborného na pozici předsedy…

Soud potvrdil bývalému radnímu Marku Dostálovi trest za sexuální nátlak

18.11.2019 11:47 Přerovský politik Marek Dostál z ODS byl dnes pravomocně uznán olomouckým krajským soudem vinným ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama