Socialismus 2.0, nebo dobrý nápad? Politiků jsme se zeptali na brannou výchovu a reakce jsou ostré

Praha – Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (ANO) přišla nedávno s návrhem, aby byl do vyučování na středních a základních školách zařazen předmět, jež by byl jakousi formou branné výchovy. Jaké její návrh vzbudil ohlasy?

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Karla Šlechtová, ministryně obrany v demisi
doporučujeme

V poslední době se zdá, že sociální demokracie nemá jednotný názor téměř na nic. A nejinak je tomu i v otázce branné výchovy. Poslanec Jaroslav Foldyna totiž s návrhem souhlasí. Uvedl to na svém Facebooku. To jeho stranický kolega a ještě donedávna ministr Jan Chvojka se na svém profilu naopak táže, jestli to není spíše návrat do 80. let.

Z návrhu na obnovu branné výchovy není nadšená ani místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Ministryně Šlechtová chce do škol vrátit brannou výchovu. Zatímco jinde řeší digitalizaci a Průmysl 4.0, ANO má choutky na Socialismus 2.0.“ píše politička na svém Twitteru. „Pokud chtějí zavést nějaký předmět, tak doporučuji dějiny 20.století. Aby se už od ZŠ děti učily, jak se komunisti a fašisti dostali k moci.“ dodává.

Nápad by naopak vůbec nezavrhoval místopředseda KSČM Jiří Dolejš. „Nějaká forma dovednosti pro mimořádné situace v souvislosti s různými hrozbami je ve vzdělání potřebná, ať se to již jmenuje jakkoliv.“ řekl pro EuroZprávy.cz Dolejš.

Podle předsedy STAN Petra Gazdíka pak ministryně Šlechtová svým návrhem vlastně opisuje program jeho hnutí. „Jsem rád, že paní ministryně alespoň takto „opisuje“ program STAN. Naše představa je spíše “kurz krizové připravenosti“ v rozsahu 2 měsíce po dokončení střední školy nebo dosažení 18. roku věku.“ sdělil pro EuroZprávy.cz Gazdík.

„U branné výchovy by záleželo jak by vypadala. Potřebujeme přípravu na krizové situace, na druhé straně nečekáme, že to bude běhání v pláštěnkách, jak to někteří z nás ještě pamatují. Takže příprava na krize ano, záležet bude na obsahu.“ dodává.

Dle výzkumů veřejného mínění má zavedení branné výchovy do školy velkou podporu i mezi obyvateli ČR. V říjnu 2016 prováděla agentura Inboox.cz průzkum, ze kterého vyplynulo, že by si podobný předmět přálo do školních osnov navrátit 79% dotázaných.   

Loading...
Vstupte do diskuze (25)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Čau lidi, teď hodně lidí naštvu." Babiš se tvrdě vysmál demonstrantům a…

17.06.2019 22:20 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se ve svém pravidelném týdenním hlášení pustil do demonstrantů a jednoho…

Vyjednal jsem neomezená data, tvrdí Babiš. Podle operátora je to lež

17.06.2019 19:45 Operátor T-Mobile nabídne v létě jako první na českém trhu neomezené stahování dat. Do konce srpna…

Policie kvůli prodeji bytů v Praze 1 obvinila na 30 lidí

17.06.2019 19:17 Policie obvinila kvůli prodeji městských bytů v Praze 1 přes 30 lidí. Jsou mezi nimi zejména…

Neuvěříte, co politikům platíme z našich daní

17.06.2019 18:17 Aktualizováno Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) si má nechávat proplácet ze státního rozpočtu byt v Praze.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama