Bohatí rodiče? Náměstek prozradil, jak skutečně funguje podpora v Česku

Praha - Podle náměstka ministra školství, mládeže a tělovýchovy v sekci sportu Karla Kováře je potřeba sportovcům zajistit takovou podporu, aby se talentovaní jedinci nemuseli pouze spoléhat na dotování od rodičů. Zároveň připustil, že pro některé sporty nejsou v Česku ideální podmínky.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Ester Ledecká

"Některé úspěchy jsme nečekali. Překvapili biatlonisté. Největším překvapením byla určitě zlatá medaile Ester Ledecké. To ohromilo celý svět a je to asi největší příběh letošní olympiády," uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas náměstek Karel Kovář. Proto považuje olympijskou výpravu za mimořádně úspěšnou. 

Zasluhuje se o výsledky sportovců vůbec český stát? Podle náměstka v sekci sportu ano. "Česko vynakládá prostředky na podporu sportu prostřednictvím rezortních sportovních center a sportovních svazů. Směřuje je jak na podporu talentované mládeže, tak reprezentantů," uvedl. Dodal ale, že v České republice nejsou na určitá odvětví sportoviště a podmínky. "Neumíme na úrovni dotačních pravidel připravit takové podmínky, které by tito talenti měli v zahraničí," vysvětlil.

Problémem může být to, že finanční prostředky pro určitá odvětví se navyšují až tehdy, když přijde nějaký viditelný úspěch. V této souvislosti zmínil dvě olympioničky - Martinu Sáblíkovou a Ester Ledeckou, které se o úspěch zasloužily samy spolu se svou rodinou. O tréninkové trati pro rychlobruslaře se mluvilo už od prvního úspěchu Sáblíkové na Zimních olympijských hrách ve Vancouveru, ale z výstavby stadionu sešlo. Ester Ledeckou za svým snem zase sponzoroval její otec Janek Ledecký. "Jejich cesta na vrchol byla asi velmi krkolomná. Velmi si cením jejich cílevědomosti a vůle celého jejich týmu. Vím, že když se teď dostaly na tuto úroveň, je podpora už dostatečná," míní Kovář.

"Ten úspěch nás musí vést hlavně k tomu, abychom se zamysleli nad systémem státní podpory sportu a nad tím, kteří sportovci ze kterých odvětví v poslední době byli úspěšní, jaká do nich směřovala podpora. Musíme udělat priority ve sportech, které chceme podporovat, které propagují Českou republiku," je přesvědčený náměstek, který uvedl, že podpora sportovců se skládá ze tří základních pilířů: členství v resortních sportovních centrech, členství v podpůrném programu Českého olympijského výboru a členství ve svazu. Tyto kritéria například obě závodnice splňují. 

Podle Kováře je stát ochotný udělit někomu i individuální podporu. K tomu dodává, že například Český svaz lyžařů má několik odvětví. Prioritou by tedy mělo být, že se vybere konkrétní, úspěšné odvětví, které bude stát dlouhodobě podporovat a vytvářet pro trenéry dobré podmínky.

 

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi nejvíc věří Rychetskému a Zemanovi, zato Kalousek... Čtěte nový…

18.10.2018 14:38 Aktualizováno Lidé v Česku mezi vrcholnými představiteli státu nejvíce věří předsedovi Ústavního soudu Pavlu…

Senát je pojistkou stability ČR. Štěch brání horní komoru, nepřímo se…

18.10.2018 14:08 Senát se podle svého předsedy Milana Štěcha (ČSSD) v končícím funkčním období, které poznamenaly…

ČT, Bakala, Sobotka a ČSSD. Známý novinář vznesl vážné obvinění, pak to…

18.10.2018 13:59 Novinář a vydavatel amerického původu Erik Best si ve svém zpravodaji vzal na paškál Českou…

Hilšer a Drahoš se rozhodli. Posílí klub STAN, může to ovlivnit volbu šéfa…

18.10.2018 13:12 Aktualizováno Bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer posílí v Senátu klub Starostové a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama