Zadlužení Češi? Průzkum ukázal hrozivá data

Praha - Podle průzkumu České bankovní asociace si Češi půjčují zejména od nebankovních společností nebo přímo od prodejců zboží. Při půjčkách jednají Češi impulzivně, protože nemají našetřeno a jejich ochota šetřit je takřka nulová.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Půjčka, ilustrační foto
doporučujeme

Pro Českou bankovní asociaci (ČBA) zhotovila průzkum agentura NMS v únoru 2018 na 1030 respondentech. Sledovala se především míra a charakter využívání spotřebitelských půjček mezi občany. V současné době splácí jakýkoli úvěr 27 % českých občanů, z toho více jak třetina lidí splácí dvě a více půjček. Z minulosti má se splácením úvěru 37 % Čechů.

Na co si Češi nejčastěji půjčují? Nejčastěji na spotřební elektroniku (30 %), poté na bílé zboží (24 %), auto (22 %) nebo bytové zařízení (15 %). "Češi již nejsou tak zvyklí si šetřit na konkrétní nákup jako tomu bývalo dříve a jsou relativně více netrpěliví. Proto půjčkám dominuje spotřební zboží přímo od prodejců. Řada spotřebitelů má přitom dvě a více půjček což pochopitelně zvyšuje riziko platební neschopnosti a následnou nutnost konsolidace půjček," uvedl v tiskové zprávě výkonný ředitel ČBA Pavel
Štěpánek.

41 % respondentů uvedlo, že si půjčilo kvůli výhodné splátkové akci. Jako důvod neochotu šetřit uvedlo 37 % lidí. Dalších 35 % dotázaných si půjčilo kvůli nedostatku financí. 

Průměrná výše půjčky zhruba 45 tisíc korun. Třetina lidí si půjčila více jak 100 tisíc a čtvrtina respondentů vzala úvěr maximálně do výše 10 tisíc korun. Ovšem  podle oficiálních statistik Poradny při finanční tísni představuje 85 % všech dluhů v exekuci dluhy do 10 tisíc korun. 

Třetina Čechů si podle průzkumu půjčuje rizikově a z toho 76 % si půjčilo od nebankovní společnosti nebo od prodejce zboží. Míra rizikového půjčování klesá s rostoucím vzděláním a vyššími úsporami domácnosti. "Jakkoli je podíl rizikových půjček relativně vysoký, dobrá zpráva je, že si čeští spotřebitelé začínají uvědomovat rizika, plynoucí z vyššího počtu spotřebitelských půjček a stále častěji přistupují ke konsolidaci svých úvěrů,"doplnil Štěpánek, kterého těší, že čtvrtina respondentů uvedla, že v platební neschopnosti využívá konsolidaci půjček.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vnitro eviduje 22 požadavků na odškodnění za omezení, stovky podnikatelů…

01.06.2020 09:35 Ministerstvo vnitra eviduje za březen a duben 22 žádostí lidí a firem o odškodnění za vládní…

Stát má na vysokorychlostní internet 14 miliard. Neposkytl podle NKÚ ani…

01.06.2020 09:12 Pokrytí domácností vysokorychlostním internetem se v uplynulých zhruba pěti letech podle zjištění…

V Česku dnes končí lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí

01.06.2020 08:08 Dnes končí lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí. Vyplývá to z informací Generálního…

KOMENTÁŘ: Normalizace v přímém přenosu. Mráz nepřichází z Kremlu, ale z…

31.05.2020 21:48 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Vrátila čas do doby, kdy ten, kdo nedržel ústa a krok, byl okamžitě perzekuován.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy