Novela proti "zrůdné islámské ideologii"? Dopadne i na Okamuru, popichuje Pelikán

Praha - Podpora a propagace ideologie, která hlásá nenávist a potlačuje svobody, možná bude trestnou. Rozšíření zákoníku dnes ve Sněmovně v prvním kole prosadilo hnutí SPD Tomia Okamury.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Hnutí Svoboda a přímá demokracie
doporučujeme

Zatím je trestná jen podpora nenávistných hnutí. Novela má podle předkladatelů zaplnit mezeru v zákoně, který umožňuje postihnout jen propagaci konkrétního hnutí, nikoli ale samu ideologii. Taková jednání by ale mohla být podle oponentů včetně vládních legislativců stíhána pro podezření z hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, případně z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Vláda k předloze nakonec zaujala neutrální stanovisko, podle kritiků to souviselo s možnou podporou SPD menšinovému kabinetu ANO.

Okamura už při středečním projednávání novely uvedl, že novela má "chránit naše životy před terorismem" ve jménu "zrůdné islámské ideologie". Poukázal na kauzu bývalého předsedy pražské muslimské obce Vladimíra Sáňky.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) upozornil na to, že Sáňkův případ není uzavřen. "Proti zpřísnění trestnosti nic nemám, jakkoli si myslím, že to dopadne i na některé navrhovatele," řekl. Okamura to označil za "hlouposti a invektivy".

Mikuláš Ferjenčík (Piráti) doporučil zamítnutí novely kvůli tomu, že by zavedla nový verbální trestný čin a omezuje svobodu slova. Marek Výborný (KDU-ČSL) označil novelu za "laciné řešení" a "projev nežádoucího legislativního diletantství", který byl ovlivněn jedním soudním řízením.

Sáňkův případ se týká vydání knihy od Bilala Philipse s názvem Základy tauhídu - Islámský koncept boha. Její autor i kniha jsou v některých státech nežádoucí.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemana vyřeší příroda, doufá europoslanec. Ovčáček vypálil do protiútoku

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na sebe strhl pozornost slovy o případném udělení abolice premiéru Andreji…

Ostrá dohra Jílkové: Foldyna jen kroutí hlavou. Tohle by prý měli pouštět…

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Diskuzní pořad české televize Máte slovo dlouhodobě vyvolává velmi ostré reakce. někteří volají po…

Foldyna zůstává v ČSSD. Na vyloučení se nenašlo dost hlasů

20.09.2019 17:50 Poslanec Jaroslav Foldyna i šéf krajské ústecké ČSSD Miroslav Andrt dnes přestáli hlasování o…

Šik proti Zemanovi? Fiala navrhl schůzku opozičních stran, vyjma SPD

20.09.2019 17:20 Aktualizováno Předseda ODS Petr Fiala navrhl šéfům ostatních opozičních stran s výjimkou SPD schůzku před úterním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama