Inaugurace Zemana? Každý normální člověk by se měl dnes ze žalu opít. Politici se o akci nevyjadřují právě lichotivě

Praha - Miloš Zeman dnes na Pražském hradě složí svůj druhý prezidentský slib. Na společné schůzi poslanců a senátorů se tak ujme prezidentského úřadu na dalších pět let. Slavnostní ceremoniál ve Vladislavském sále začne ve 14:00. Pozvánku na čtvrteční inauguraci obdrželi také nakonec všichni hejtmani a rektoři. Řada politiků dává najevo, že se ceremoniálů zúčastní jen z povinnosti.

Prezident Miloš Zeman

„Přestože se spoustou kroků prezidenta Zemana zásadně nesouhlasím, rozhodl jsem se nakonec dnešní inaugurace na Pražském hradě zúčastnit (mimochodem podobně se vyjádřila i většina zde hlasujících - zatím přibližně 60:40). Nad nechutí být u obvykle dosti vulgárních a urážlivých vystoupení tohoto prezidenta u mě převážilo především to, že jde o společnou schůzi obou komor Parlamentu, jehož členem jsem byl zvolen,“ uvedl na sociálních sítích senátor Václav Hampl.

Inaugurace hlavy státu je podle něj povinnost. „Účast na schůzích totiž vnímám jako jednu ze základních povinností a zodpovědností senátora k ústavnímu pořádku, byť v tomto konkrétním případě bude tato povinnost značně nepříjemná. Nesouhlas s kroky Miloše Zemana lze ale vyjádřit i jinak, což s mnoha kolegy na místě jistě učiníme,“ dodal Hampl, který byl zvolen jako nestraník za KDU-ČSL a SZ.

„Dnes společná schůze obou komor Parlamentu ČR. Jediný bod programu: inaugurace prezidenta. Je to pracovní povinnost, nikoliv radost. Smuteční oděv je připraven,“ poznal senátor TOP 09 Tomáš Czernin.

Podobně jako Hampl to vnímá i další senátor. „Jdu do práce. Na zasedání pléna Senátu, kde bude Miloš Zeman skládat prezidentský slib. Tak snad jsem připraven,“ uvedl Václav Láska, který se do Senátu dostal jako nestraník za SZ a KDU-ČSL s podporou Pirátů. Zároveň prý ale říkám že má plné pochopení pro jeho kolegy a kolegyně, kteří nedorazí.

„Prostě je to regulérní zasedání Senátu. Je to moje práce. A já tam tedy dorazím. Dopředu říkám ale, že se tam nebudu chovat jen podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Prostě tak, abych se druhý den mohl v zrcadle podívat sám sobě do tváře. Co to v praxi bude obnášet sám nevím. Budu improvizovat.,“ uvedl Láska,

Pozvánku na následné setkání se Zemanem ale odmítl. „To už není součástí mé práce. Na Hradě žádné přátele nemám. V Kanceláři prezidenta republiky pracují lidé, které považuju za zlé, nebezpečné, škodlivé. Nemíním s nimi strávit ani o minutu víc času, než bude nezbytně nutné,“ dodal.

Senátorka Renata Chmelová (za KDU-ČSL) pak poznamenala, že do schránky dostala pozvánky dvě. „Jednu od předsedy Poslanecké sněmovny na samotnou inauguraci, druhou pak od Kanceláře prezidenta republiky na 'přátelské setkání konané u příležitosti slavnostního složení slibu prezidenta republiky Miloše Zemana',“ vysvětlila na svých stránkách. Doplnila, že první pozvání přijmout, a druhé naopak odmítnout.

„Svou účastí na inauguraci dávám Miloši Zemanovi najevo, že já naši ústavu ctím a dodržuji. Vyjadřuji respekt k výsledku demokratických voleb. A to i přesto, že jsem já sama v prezidentské volbě podporovala jiného kandidáta,“ uvedla. „A proč jsem odmítla účast na onom 'přátelském setkání'? Odpověď je jednoduchá: Já na Pražském hradě žádné přátele nemám,“ dodala ostře senátorka Chmelová.

„Po určitém rozvažování jsme se dnes rozhodl jít na společnou schůzi Poslanecké sněmovny a Senátu, kde proběhne inaugurace prezidenta republiky. Staronového prezidenta jsem nevolil, nepodporoval a naopak si přál prezidenta jiného. Na druhou stranu dnes jde o státní akt, kterého se jako europoslanec zúčastním, přestože na to jistě budou různé názory," uvedl poslanec TOP 09 Jiří Pospíšil

Legraci si z dnešní akce dělá europoslanec Pavel Telička. „Říkám ženě: 'Dnes je významný den - inaugurace pana prezidenta'. Reaguje: 'Každý normální člověk by se měl dnes ze žalu opít', uvedl na twitteru Telička.

„Inaugurační ceremoniál bez vojenské přehlídky (prezident je velitel ozbrojených sil...) a bez položení kytice k soše TGM na Hradčanském náměstí. Vypadá to, že Milošovi se nějak nechce mezi lidi. Mohl alespoň Nývlt nebo Macháně, že?“ rýpnul si neúspěšný prezidentský kandidát Mirek Topolánek.

„To, že jsem nedostal pozvánku není příčinou proč nejsem na Hradě. To, že jsem povinnován být v této chvíli v práci v EP taky není příčinou. Příčinou je to, že necítím důvod být přítomen inauguraci muže, který zostuzuje doma i v zahraničí naši zemi," uvedl na facebooku europoslanec TOP 09 Jaromír Štětina

Další naopak Zemanovi přejí jen to nejlepší. „Dnešní den složí Miloš Zeman prezidentský slib. Byl zvolen většinou občanů, kteří mu dali svou důvěru a já mu přeji, aby toto nové volební období zvládl stejně dobře jako předchozí,“ uvedl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

„Prezident Miloš Zeman dnes složí slib a vstoupí tak do druhého prezidentského období. Slavnostní podpis se uskuteční letos poprvé u stolu, který používal ve své pracovně první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Je pro mě obrovskou ctí, že se inaugurace mohu osobně zúčastnit¨," uvedl statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola

„Dnes 8.3.2018 se od 14.00 hod. koná I. společná schůze obou komor Parlamentu České republiky, na které složí slib prezident republiky Miloš Zeman. Přeji panu prezidentovi hodně zdraví a ať se mu v jeho druhém funkčním období daří!“ uvedl na twitteru poslanec SPD Radek Rozvoral.

ON-LINE 88. den války: Rusové rozmisťují rakety Iskander v Belgorodské…

22.05.2022 17:10 Běloruská armáda zintenzivnila průzkum na hranicích s Ukrajinou, v oblasti Volyně a Polesí,…

Předpověď počasí: Příští víkend se v Česku citelně ochladí

22.05.2022 06:30 Česko si navzdory pátečním bouřkám užívá relativně teplý a místy i sluneční víkend. Ten příští ale…

Představitelé Japonska, USA a dalších zemí při vystoupení Ruska opustili…

21.05.2022 15:13 Představitelé Japonska, Spojených států a dalších tří zemí dnes při vystoupení ruského zástupce…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Vědci očekávají další šíření opičích neštovic. V Česku se zatím neobjevily

22.05.2022 21:14 Britští vědci očekávají další případy opičích neštovic, které jsou už hlášeny z Evropy i USA,…

Přes 70 procent lidí si myslí, že vláda lidem dostatečně nepomáhá s…

22.05.2022 20:13 Aktualizováno Přes 70 procent lidí si myslí, že vláda lidem dostatečně nepomáhá s následky inflace. Vyplynulo to…

Přezkum snížení DPH u elektřiny a plynu nebyl iniciativou Stanjury

22.05.2022 12:25 Přezkoumání rozhodnutí předchozí ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) ohledně prominutí DPH u…

Vláda povolá do boje se zdražováním státního prodejce energií. Jak může…

22.05.2022 11:04 Už dost dlouho není pro většinu lidí světa žádným překvapením, že vývoj ceny zemního plynu vypadá…

Fiala a BIS chtějí sladit terminologii zákona o zpravodajských službách s…

22.05.2022 10:06 Především sladit terminologii zákona o zpravodajských službách s dalšími předpisy má za cíl novela,…

Česko se podle Fialy snaží, aby výdaje dvou procent HDP na obranu vydávalo…

21.05.2022 15:43 Česká republika se snaží, aby výdaje dvou procent HDP na obranu vydávala již v roce 2024. Tedy o…

V Lánech jedná o zahraničních vztazích poradní tým Zemana za účasti Fialy

21.05.2022 10:36 V Lánech jedná poradní tým prezidenta Miloše Zemana o zahraničních vztazích, setkání se účastní i…

Česko udělilo od začátku ruské invaze dočasnou ochranu více než 350.000…

21.05.2022 09:29 Česko udělilo od začátku ruské invaze dočasnou ochranu více než 350.000 uprchlíkům z Ukrajiny. V…

Vláda by mohla ve středu projednávat návrh pravidel pro vyplácení…

21.05.2022 09:03 Vláda by mohla ve středu projednávat návrh přesných pravidel pro vyplácení příspěvku 5000 Kč na…

Sněmovna projedná omezení pomoci uprchlíkům z Ukrajiny

21.05.2022 08:46 Navrhované omezení pomoci uprchlíkům z Ukrajiny po ruské vojenské invazi projednají poslanci na…

Česko patří mezi pět největších dodavatelů zbraní na Ukrajinu. Snaží se na…

21.05.2022 08:07 Česko patří mezi pět největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu. Do země bránící se…

Související:

Právě se děje

reklama