Skandál na inauguraci: Poslanci na protest odešli ze sálu. Zemanův útok byl neslušný a nevhodný, zní z TOP 09

Praha – Prezident Miloš Zeman v inauguračním projevu slovně napadl některé novináře a média. Kritizoval například tituly vydavatelství Economia patřící Zdeňku Bakalovi, které podle něj poučují občany, jak se mají chovat. Schytala to od něj i Česká televize. Řada politiků zareagovala odchodem ze sálu.

Miloš Zeman
doporučujeme

Zeman mluvil o "velké skvrně", za kterou označil Bakalu. Novináři placeni Bakalou nemají mít naši úctu a nikdo by je neměl brát vážně, prohlásil Zeman. V projevu zmínil i Českou televizi. Tvrdí, že její zpravodajství bylo ovlivněno příchylností k TOP 09.

Někteří poslanci a senátoři především na protest proti tomu, co Zeman v projevu řekl, opustili Vladislavský sál. Jako první se zvedla poslankyně ODS Miroslava Němcová. Přidali se i předseda lidovců Pavel Bělobrádek, šéf ODS Petr Fiala či poslanci Karel Schwarzenberg a Vlastimil Válek (oba TOP 09). 

„Fakt jsem se snažil, ale to prostě nešlo. Odešel jsem,“ uvedl senátor za Zelené Václav Láska.

„Na společnou schůzi Sněmovny a Senátu jsem šel z povinnosti. Nikdo po mně ale nemůže chtít, abych svou účastí legitimizoval nehorázný a štvavý projev Miloše Zemana. Opustil jsem Vladislavský sál. Se mnou i poslanci TOP 09," uvedl senátor TOP 09 Tomáš Czernin. 

„Útok na nás v inauguračním projevu je nevhodný. Útok na nezávislá média je ovšem vyloženě neslušný. Proto jsme odešli,“ uvedl na sociálních sítích poslanec TOP 09 Dominik Feri.

„Nepřekvapil. Je to jednotka lidské bídy a ubohosti. Opět útoky na média a hra na ty nejnižší pudy," poznamenala poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová. 

„Opouštím sál. Je smutné, že Miloš Zeman si ani při slavnostním státním aktu v staroslavném Vladislavském sále nedokáže odpustit útoky na ty, kteří mají jiné názory. Čekal bych v tomto okamžiku státnický projev a nikoli útoky na média a novináře,“ oznámil na twitetru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Absolvoval jsem s úctou ceremoniál složení ústavního slibu. Poté však nenásledoval projev prezidenta republiky, jak uváděl program. Následoval žlučovitý útok pomstychtivého starce na všechny, novináře, kteří vůči němu nejsou servilní. Tohle fakt nemusím poslouchat na Hradě," uvedl na facebooku Miroslav Kalousek (TOP 09).

„Odešel jsem tak jako někteří jiní poslanci a senátoři ze sálu. Ústavní část schůze byla naplněna, s útokem na média a svobodu slova nesouhlasím! Bohužel pan prezident nepřekvapil," uvedl lidovec Marian Jurečka. 

„Chtěla bych mít za prezidenta člověka, který by řekl, že máme být hrdí na svou zem a šikovné lidi. Který by popsal problémy, kterým čelíme a hovořil o jejich řešení. Ale slyšela jsem pouze aroganci moci a útok na svobodná a nezávislá média. Byla mi za něj hanba," nebrala si servítky poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Prezident Miloš Zeman opět potvrdil, že společnost nechce stmelovat, ale naopak rozdělovat. Vyřizování osobních účtů, které v projevu zazněly, nemají dle mého názoru na takto důležitém státním aktu své místo. Poštvávat veřejnost proti novinářům, ať už novinářům soukromých médií či médií veřejné služby, je nevkusné nejen v kontextu aktu inaugurace, ale zejména krajně nezodpovědné v době, kdy u našich sousedů jasně vidíme, v co poštvávání veřejnosti vůči novinářům může vyústit. Piráti se jako členové Parlamentu ČR této společné schůze obou komor logicky zúčastnili. Naštěstí, na Hradě se politika neutváří, na Hradě nevznikají zákony. My se chceme soustředit na roli konstruktivní opozice ve Sněmovně a prosazovat, co jsme voličům slíbili," uvedl v reakci na Zemanův projev předseda Pirátů Ivan Bartoš. 

„Tak, prezident se svým inauguračním projevem definitivně postavil nikoliv jako reprezentativní figura, ale jako politický hráč. A to nikoliv jen politický na úrovni společenské či ideové debaty, nastolování témat a výkonu pravomocí, ale i na úrovni těch nejnižších kopanců a šťouchanců," poznamenal pirátský poslanec Vojtěch Pikal. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Zeman degradoval Babiše na vojína. Národ se ocitl ve stavu…

14.04.2021 21:57 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Je z něj oficiální sluha prezidenta země. Funkci premiéra státu si Andrej Babiš v…

Hamáček chce, aby se možný summit Bidena s Putinem konal v Praze

14.04.2021 21:56 Aktualizováno Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí odletí do…

MPO od živnostníků k dnešku přijalo asi 9000 žádostí o ošetřovné za únor

14.04.2021 20:05 Živnostníci podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) k dnešku vyplnili zhruba 9000 žádostí…

Hamáček v pondělí poletí do Moskvy jednat o ruské vakcíně

14.04.2021 17:11 Aktualizováno Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí odletí do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama