Nehorázné, neskutečné, jako v banánové republice. To Babiš udělat nemůže, zuří politici kvůli Murínovi

ANKETA - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) neprodleně zprostí ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína výkonu služby. Zproštění výkonu služby se podle ministerského předsedy teprve musí připravit. Bude podle jeho slov dočasné. Babiš zopakoval, že Murínovo odvolání nenavrhoval. Řadě politiků se ale jeho krok nelíbí. Někteří navíc poukazují na to, že by to bylo protizákonné.

Andrej Babiš /ANO/
doporučujeme

Murín je podle Babiše ohrožením demokracie, jeho chování pokládá za skandální. "Místo aby pomáhal rozkrývat trestnou činnosti policistů, tak ji zakrýval," řekl novinářům při odchodu z jednání výboru.

Podle poslance a místopředsedy ODS Martina Kupky by Babiš jako premiér v demisi takové kroky dělat neměl. „Opakovaně upozorňujeme na to, že zvláště v případech bezpečnostních složek se má vláda bez důvěry chovat zdrženlivě. Je to navíc problematické i po právní stránce,“ uvedl pro EuroZprávy.cz Kupka.

Na to poukazuje i předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Ředitele GIBS lze odvolat jen na základě zákonných podmínek. Nehodnotím práci pana ředitele, je však třeba hájit zákonnost,“ řekl pro EuroZprávy.cz.

„To mě nepřekvapilo. I když to při interpelaci popíral. Dělat by to neměl, je absurdní, že někdo bez důvěry odvolává někoho pro ztrátu důvěry,“ komentovala Babišův krok pro EuroZprávy.cz poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

„Podle mě je nehorázné a naprosto neskutečné, pokud se trestně stíhaný premiér snaží dostat z postu šéfa GIBS pana Murína, který dohlíží na policii, které ho vyšetřuje. Pan Babiš posunuje ČR na úroveň banánové republiky. Co může být větší důkaz snahy o nastolení autoritářského režimu, nežli podobné kroky. Pan Babiš přesáhl veškeré kompetence,“ řekl pro EuroZprávy.cz europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

„Trestně stíhaný premiér v demisi v obrovském střetu zájmů by takové kroky dělat neměl. Situace, která v ČR nastala, totiž že vyšetřovaný občan je v pozici, která mu umožňuje zasahovat do orgánu, který dozoruje vyšetřovatele, je bezprecedentní a nebezpečná. Premiér proto nemá žádnou legitimitu k odvolání ředitele Murína. Pozadí jak z nějakého absurdního dramatu tomu navíc dodává fakt, že se tak děje v den, kdy právě kvůli Babičovi stávkují studenti,“ uvedla pro EuroZprávy.cz místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Premiér v demisi, navíc trestně stíhaný, by měl být v podobných krocích velmi zdrženlivý. Policejní inspekce by měla být nezávislá vůči mocenským tlakům,“ vysvětlil pro EuroZprávy.cz místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

„Zatímco právě začíná studentská stávka za dodržování ústavních pravidel, premiér v demisi Andrej Babiš, který předsedá vládě bez důvěry, oznamuje, že vyhodí z funkce šéfa GIBS, který má dohlížet na fungování bezpečnostních složek,“ uvedl na twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Podle předsedy ODS Petra Fialy by se Babiš  místo personálních výměn měl věnovat jednání o sestavení nové vlády, řekl šéf nejsilnější opoziční strany. „Já jsem přesvědčen, že vláda v demisi nemá dělat žádné personální změny. A už vůbec ne personální změny v bezpečnostních složkách. To vůbec vládě, která nemá důvěru, nepřísluší," řekl Fiala. „Vůbec nejde o osobu pana Murína, to já vůbec neposuzuji. Jenom je nemožné, aby vláda v demisi prováděla zásadní personální změny, vyvíjela na někoho nátlak a dělala něco jiného, než je udržování nezbytného chodu státu," doplnil.

"Úkolem pana premiéra Babiše v tuto chvíli, jak to chápu já, není se vypořádávat s ředitelem Murínem a s dalšími řediteli institucí v České republice. Jeho úkolem je sestavovat většinovou vládu, to je to, co má dělat," řekl Fiala. 

„V ČR začala stávka studentů na obranu ústavních hodnot. Premiér bez důvěry v demisi již stihl studentům odpověď a zprostí služby šéfa GIBS Murína, protože ztratil jeho důvěru. #gibs #VyjdiVen,“ napsal na twitteru lidovec Marian Jurečka. „Jestli chce premiér bez důvěry v demisi Babiš zprostit šéfa GIBS služby, pak by to měl PŘEDEM jasně zdůvodnit a přednést to na schůzi Sněmovny!! Nemůže na něj napřed vytvořit nátlak, pak účelově poslat kontrolu z MF, jejíž výsledky neznáme a chtít ho takto účelově odstranit!“ dodal.

„Studenti jsou v ulicích na obranu ústavních hodnot. Odpovědí premiéra v demisi je okamžité odstavení šéfa GIBS Murína,“ poznamenal někdejší diplomat a jeden z prezidentských kandidátů Pavel Fischer.

Podnikatel a provozovatel Hlídače státu Michal Bláha také upozornil, že Babiš něco takového učinit nemůže. „Babiš oznámil, že šéfa GIBS Murína neprodleně zprostí služby. Dle zákona o GIBS §1 a zák. o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů 361/2003 §42 těžko,“ uvedl na sociálních sítích.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neshody v koalici. Návrh ČSSD na bankovní daň je pro ANO nepřijatelný

05.08.2020 16:46 Aktualizováno Zavedení bankovní daně je pro ministry hnutí ANO nadále nepřijatelné. Na dotaz ČTK to uvedli…

Politici by měli jít příkladem. Sociolog se vyjádřil k dovolené Babiše v…

05.08.2020 16:40 Sociolog a profesor právní filozofie na univerzitě Cardiff School of Law and Politics Jiří Přibáň…

Vymáhání dluhů: ČSSZ prakticky nevyužívá soudní exekutory, VZP naopak ano

05.08.2020 15:54 Česká správa sociálního zabezpečení využívá k vymáhání dluhů v naprosté většině případů správní…

Volby v karanténě: Z auta, u výjezdních komisí a ve zvláštních okrscích.…

05.08.2020 14:40 Aktualizováno Parlamentní strany se dnes shodly s ministerstvem vnitra na třech variantách hlasování z karantény …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama