Kdo to platí? A kolik to stálo? Cesta Mynáře a Nejedlého do Číny dál budí vášně, Jurečka poslal na Hrad dopis

Praha - Kancléř Vratislav Mynář, poradce prezidenta Martin Nejedlý a zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík se vrátili z Číny, kde měli za úkol ověřit informace o zadržení šéfa CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga. Jejich cesta se stala terčem kritiky řady politiků. Například lidovec Marian Jurečka žádá, aby Hrad prozradil všechny detaily.

Marian Jurečka (KDU-ČSL)
doporučujeme

Jie Ťien-ming byl podle některých informací v Číně zatčen v polovině února. CEFC ani čínské úřady dosud zatčení oficiálně nepotvrdily. Vyšetřován má být kvůli podezření z ekonomické kriminality.

Cesta českých zástupců do Číny vyvolala velký zájem. Například někdejší ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) žádá s odvoláním na zákon o svobodném přístupu k informacím od Hradu detaily o cestě Mynáře a Nejedlého.

„Konkrétně mě zajímá důvod a program této cesty, složení a počet lidí tvořících delegaci a z jakých prostředků jsou náklady na cestu financovány. Pokud je cesta hrazena ze státního rozpočtu (letenky, ubytování, stravování apod.), zajímá mě celková výše nákladů,“ píše Jurečka v dopise, který už na konci minulého týdne odeslal na Hrad. Kopii listu zveřejnil na svém facebooku.

„Minulý týden jsem poslal přímo panu prezidentovi dotaz dle zákona 106. Myslím, že nejsem sám, kdo by chtěl vědět, jak byla cesta pánů Mynáře a Nejedlého financována a jaký měli v Číně program. Tak jsem zvědav, jakou dostanu odpověď,“ dodal Jurečka na sociálních sítích.

V minulých dnech se na podobnou věc na sociálních sítích ptal třeba také senátor TOP 09 Tomáš Czernin. „Hradní parta Mynář, Nejedlý a Tvrdík se vrátili z Říše středu. Nepřivezli ani pandu. Takové výlety musíme platit my? Daňoví poplatníci?" ptá se. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odpuštění odvodů využily tři pětiny firem do 50 zaměstnanců

02.08.2020 10:01 Možnosti odpuštění sociálních odvodů využilo v červnu 107.000 z celkem 186.000 menších firem, tedy…

Babiš bude přespříští úterý jednat s ministry o rozpočtu

01.08.2020 20:42 Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) budou v úterý 11. srpna…

Jan Hamáček se tajně oženil s bývalou pražskou zastupitelku Kloudovou

01.08.2020 14:50 Vicepremiér, ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček se v pátek podruhé oženil. Informoval o tom…

Většina z příštího rozpočtu EU připadá v ČR na kohezní politiku

01.08.2020 11:01 Na kohezní politiku připadá největší část z 35,7 miliardy eur (přes 930 miliard korun), které bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama