Sobotka rezignuje na post poslance. Vážím si ho, zaslouží si dík, vzkazuje Kalousek. A ozvali se i další politici

Praha - Bývalý šéf ČSSD a expremiér Bohuslav Sobotka končí ve vysoké politice. Na svém facebookovém profilu oznámil, že rezignuje na post poslance.

Přidejte svůj názor 138 komentářů

Bohuslav Sobotka

„Vážení přátelé, rád bych se s Vámi podělil o rozhodnutí, k němuž jsem už mnoho měsíců směřoval. Na konci března definitivně skončím ve vysoké politice. Opustím Poslaneckou sněmovnu a od 1. 4. budu nadále už jen řadovým členem ČSSD. Není třeba v tom hledat nějaké složité symboly či vzkazy. Moje rozhodnutí je hluboce osobní,“ oznámil Sobotka na facebooku.

Připomíná třeba to, že v aktivní politice strávil téměř čtvrt století - z toho celkem 8 let v soc. dem. Vládách. „Nyní cítím, že mám ve svém věku zřejmě poslední šanci vydat se - ještě v plné síle - úplně jinou životní cestou. Kam přesně ta cesta povede, Vám zatím neprozradím. Stojím na křižovatce a zvažuji několik možných směrů. Předpokládám, že po Novém roce budu mít jasno. Do té doby se chci zejména věnovat svým synům, vzdělávat se, odpočívat, číst, věnovat se více blízkým lidem a zkrátka všem věcem, na které jsem v uplynulých letech neměl kvůli náročné službě veřejnosti čas,“ nastiňuje Sobotka své plány.

Uvedl také, že nepůjde cestou některých bývalých premiérů či předsedů stran a nebude svým následovníkům v čele ČSSD okopávat v médiích kotníky. „Každý má právo poučit se sám ze svých chyb i úspěchů. To, že končím jako parlamentní politik, ale neznamená, že končím jako aktivní občan. Tím jsem byl vlastně už od střední školy a zůstanu jím určitě i nadále. Zejména v době, jako je tato. Ve vnitrostranickém referendu ČSSD se chystám hlasovat proti účasti sociálních demokratů ve vládě Andreje Babiše. Moje důvody jsou dlouhodobě jasné a známé. A poslední týdny je více a více potvrzují,“ uvedl expremiér, který se netají tím, že je proti, aby šla jeho strana do vlády s Babišem.

„Potkal jsem ve svém politickém životě spoustu různých lidí. S některými jsem spolupracoval, mnohých jsem si vážil, s jinými se dohadoval. Někteří mne podporovali, jiní mne nemuseli. Většina z nich ale byla přesvědčenými demokraty. Moc si přeji, aby přesvědčených demokratů zůstala v naší republice i v budoucích letech drtivá převaha...“ uvádí Sobotka. Na závěr poděkoval voličům za podporu ve všech sněmovních volbách.

Sobotku v poslanecké lavici nahradí jeho stranický kolega Roman Sklenák. „Politika je krutá disciplína bez ovací na rozloučenou. Časem zjistíme, že toho pro naši zemi Bohuslav Sobotka neudělal vůbec málo. Bylo mi ctí s ním spolupracovat. Včera jsem mu za všechno osobně poděkoval a popřál hodně úspěchů a spokojenosti v jeho postpolitickém období," vzkázal Sobotkovi jeho nástupce. 

„Přestože má Bohumil Sobotka téměř na všechno v politice opačné názory než já, je demokratickým a proevropským politikem. Proto si jeho končící působení v politice zaslouží ocenění," uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. 

Na jeho oznámení už zareagoval například šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Často jsme spolu velmi nesouhlasili. Pro některé jeho vlastnosti a postoje jsem si ho vážil a vážím. Především proto, že odmítal dělat politiku vyprázdněnou od idejí. @SlavekSobotka zaslouží dík za všechno úsilí, které zemi ve veřejné službě věnoval," uvedl na twitteru. 

„Odchod Slávka Sobotky z vysoké politiky vnímám jako důkladně promyšlené a hluboce osobně motivované rozhodnutí. Chci Slávkovi jménem poslaneckého klubu poděkovat za náročnou a mimořádně obětavou práci, kterou odvedl jako předseda vlády i člen parlamentu ve prospěch České republiky a jejich občanů. A přeju mu hodně štěstí v osobním a pracovním životě," vzkázal Sobotkovi předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. 

„Rozhodnutí Slávka Sobotky odejít ze Sněmovny mne hodně mrzí. Jeho zkušenosti, státnický nadhled a schopnost dlouhodobého uvažování nám budou chybět v klubu i ve Sněmovně. Patří mu v této chvíli poděkování za tu obrovskou práci, kterou má za sebou a věřím, že historie jednou pozitivně zhodnotí. Nicméně toto rozhodnutí Slávka Sobotky nezbývá než respektovat. Přeji mu ze srdce hodně úspěchů na jeho další životní cestě," napsala na facebooku sociální demokratka Alena Gajdůšková.

Vstupte do diskuze (138)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

To jsou věci. Nejliberálnější senátory má ODS, překvapivě propadla TOP 09

20.09.2018 11:21 Praha - Nejliberálnějšími senátoři za uplynulých šest let byli podle Liberálního institutu Pavel…

Babiše zklamala debata o migraci. Jeden nápad ale pokládá za skvělý

20.09.2018 10:11 Salcburk - Česko podporuje plán na uspořádání summitu Evropské unie s africkými státy, o němž se…

Pravda o EU? Elity ji nenávidí, uprchlíci ji prý mají změnit k nepoznání

20.09.2018 08:24 Praha - Migrace do Evropy není samovolná, ale řízená elitami Evropské unie. Ty totiž Evropu jako…

TOP 09 neprosadila, aby vláda přijala syrské děti

19.09.2018 21:47 Praha - Opoziční TOP 09 neprosadila po dnešním jednání poslanců o globálním paktu většiny států OSN…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama