Zeman zaútočil na demonstranty: Nedovolím český Majdan. A ostrá reakce na sebe nenechala dlouho čekat

Praha – Prezident Miloš Zeman poskytl velmi třaskavý rozhovor deníku MF Dnes. V něm mimo jiné tvrdě kritizoval nedávné demonstrace. Řekl, že nikdy nedovolí, aby došlo k českému Majdanu.

Přidejte svůj názor 100 komentářů

Demonstrace za nezávislost médií
doporučujeme

I když Zeman v projevu v pražském Top Hotelu těsně po svém znovuzvolení ujišťoval, že bude pokornější a méně arogantní, nezdá se, že by měl v plánu tato svá slova dodržet. V rozhovoru se nevybíravě pustil do svých oponentů. Prozradil, že měl připraveny dvě varianty inauguračního projevu, nakonec zvolil pokornější variantu beze jmen.

Snaha konkrétně nejmenovat mu ale dlouho nevydržela. „Takže Honzejk nebo Tabery jsou placeni Zdeňkem Bakalou a podle mého názoru si každý, kdo bere peníze od Zdeňka Bakaly, zaslouží opovržení,“ pustil se prezidebt do komentátora Hospodářských novin Petru Honzejkovi a koemntátor Respektu Erika Taberyho. Opovržení si podle něj zasluhuje také novinář Práva Alexandr Mitrofanov. „A měl by si uvědomit, že rodák z Rostova na Donu by neměl příliš zasahovat do českých politických struktur,“ uvedl s odkazem na Mitrofanovův původ. Drsně napadl také dalšího novináře Jiřího Peheho, kterého označil slovy „to Pche“. Navíc o něm mluvil ve středním rodě. 

V souvislosti s nedávnými demonstracemi po celém Česku řekl, že nedovolí český Majdan. „Chtěl bych konstatovat, že dokud budu prezidentem, nikdy nepřipustím Majdan, barevnou revoluci. Ať demonstranti v ulicích vyjadřují jakékoli názory, vždy se budu řídit větou, kterou Klementu Gottwaldovi řekl, ale bohužel nedotáhnul do konce Edvard Beneš. Nikdy nepřipustím, aby o osudu republiky rozhodovala ulice,“ řekl Zeman.

Na jeho slova zareagovala třeba iniciativa #VyjdiVen, která organizovala studentskou stávku. „Prezident Miloš Zeman v rozhovoru v MF Dnes, 22.3. prohlásil: 'Mě spíš zajímá to, že dochází při demonstracích ke zneužívání mladých lidí (...). Typickým příkladem je dvanáctiletá holčička, která vyzývala ke svržení Babiše, Zemana a Okamury, To pokládám za zneužívání dětí',“ upozornila iniciativa na facebooku.

Je prý jasné, že prezident mluví o vystoupení žáků 15.3. na piazzetě Národního divadla. „V této řeči nikde nedochází k výzvě ke svržení nebo odstoupení kteréhokoliv z politiků. Předpokládáme, že prezident byl o obsahu řeči mylně informován a jde o další projev amatérismu tiskového odboru kanceláře prezidenta,“ píše se na stránkách této skupiny.

„Tito mladí lidé pouze využili možnosti vystoupení na pódiu. Vystoupit mohl každý student bez výjimky a (jak je ze záznamu patrno) organizátoři se nijak nevměšovali do obsahu ani projevy předem nepřipravovali. O údajné manipulaci jejich vystoupení doposud nikdo nepředložil žádný důkaz. My oceňujeme jejich odvahu vystoupit před stovkami diváků a odsuzujeme osobní útoky a zlehčování jejich práva vyjádřit názor, kterým jsou v posledních dnech vystavováni,“ uvedla iniciativa #VyjdiVen.

Iniciativa také zdůraznila, že nezpochybňuje výsledek demokratických voleb, ani nevyzývá k demisi premiéra nebo prezidenta. „Zároveň ovšem odmítáme zpochybňování našeho ústavního práva na svobodný projev a veřejné shromáždění a připomínáme, že toto právo není jakkoliv omezeno věkem,“ dodala skupina.

Loading...
Vstupte do diskuze (100)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Místo Kubery měl zemřít Zeman? Z okolí ČT přišla tvrdá "kondolence"

22.01.2020 22:02 Aktualizováno Smrt předsedy Senátu Jaroslava Kubery zarmoutila mnoho Čechů. Ti se netají svými pocity, které jsou…

Pavel Novotný přiznal: Zablokovali mě. Co provedl?

22.01.2020 21:54 Aktualizováno Starosta Řeporyjí Pavel Novotný už delší dobu nebyl aktivní na sociální síti Facebook. Jak se…

Babiš má se zakázkou na dálniční známky stále problém, podá trestní…

22.01.2020 18:17 Společnost Asseco Central Europe je připravena vzdát se smlouvy za 401 milionů korun na IT systém k…

Digitální daň poprvé prošla Sněmovnou. Kolik státu ročně vynese?

22.01.2020 17:22 Na velké internetové firmy by mohla v Česku v budoucnu dopadnout sedmiprocentní digitální daň.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama