Válečná sekera zakopána? Slova Fialy, Kalouska, Haška, Hollana či Okamury o Sobotkovi vás možná překvapí

Praha - Bývalý premiér a expředseda ČSSD Bohuslav Sobotka oznámil, že končí na postu poslance. Dál chce zůstat pouze řadovým členem sociální demokracie. Na jeho rozhodnutí zareagovala řada politiků nejen z řad sociální demokracie. Většina z nich vyzdvihovala Sobotkovy přednosti, výjimkou ale byl šéf SPD Tomio Okamura.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Sociální demokrat a předseda Senátu Stanislav Štěch přiznal, že Sobotkovo rozhodnutí odejít z Poslanecké sněmovny překvapilo, i když prý počítal s tím, že výhledově z politiky odejde. „Je ve věku, kdy může nastoupit na odbornou dráhu, má pro ni předpoklady, nejen díky dlouhým letům práce ve vládních pozicích a v Parlamentu. Na rozdíl od mnoha lidí, kteří se k němu vyjadřují kriticky, aniž by ho osobně znali, já ho hodnotím na základě osobní znalosti jako velmi kvalitního politika, který byl vždy na jednání připraven, věděl, čeho chce dosáhnout a byl v tomto směru velmi aktivní a pracovitý,“ chválí svého někdejšího stranického šéfa.

„Skutečně usilovně pracoval, zatímco si někteří jiní měli tendenci přivlastňovat výsledky jeho práce, avšak zároveň přemýšleli o tom, jak mu z důvodu osobních ambicí komplikovat situaci. Bohuslava Sobotky si vážím a věřím, že se nadále sice jako řadový, ale aktivní člen sociální demokracie bude vyjadřovat k situaci ve straně a aktivně se podílet na činnosti ČSSD,“ dodal Štěch.

Vyjádřil se také předseda poslaneckého klubu ČSSD. „Odchod Slávka Sobotky z vysoké politiky vnímám jako důkladně promyšlené a hluboce osobně motivované rozhodnutí. Chci Slávkovi jménem poslaneckého klubu poděkovat za náročnou a mimořádně obětavou práci, kterou odvedl jako předseda vlády i člen parlamentu ve prospěch České republiky a jejich občanů. A přeju mu hodně štěstí v osobním a pracovním životě,“ vzkázal Sobotkovi Jan Chvojka.

„Premiér Bohuslav Sobotka byl pro mě nejlepším šéfem, kterého jsem doposud měl. Hodně jsem se toho od něj naučil. Bohužel politika je krutá, mnohdy dost nevděčná a až časem si uvědomíme, co všechno pro nás tento muž vykonal. Bylo mi ctí s ním pracovat a přeji mu, ať se mu do budoucna už jen daří!“ popřál expremiérovi sociální demokrat Michal Pícl, který pod Sobotkou působil jako Vedoucí Oddělení ekonomicko-sociálních analýz v Sekci kabinetu předsedy vlády.

Sobotkovi popřál i jeho nástupce v poslanecké lavici. „Politika je krutá disciplína bez ovací na rozloučenou. Časem zjistíme, že toho pro naši zemi Bohuslav Sobotka neudělal vůbec málo. Bylo mi ctí s ním spolupracovat. Včera jsem mu za všechno osobně poděkoval a popřál hodně úspěchů a spokojenosti v jeho postpolitickém období,“ vzkázal mu Roman Sklenák.

„Slávku, děkuji ti jménem sociálních demokratů na uherskohradišťsku za vše, co jsi pro občany České republiky vykonal. A to nejen jako dlouholetý člen sociální demokracie, ale i jako její předseda a premiér české vlády. Říká se, že doma není nikdo prorokem a o politicích to platí dvojnásob. Vždy jsem si tě vážil, protože tě považuji za slušného člověka a demokrata. A to přesto, že jsem měl na řadu problémů odlišný názor. Osobně věřím, že na politiku a zejména na ČSSD nezanevřeš. Bylo mi ctí s tebou spolupracovat,“ popřál Sobotkovi někdejší poslanec ČSSD Antonín Seďa.

Ocenil jej také bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek, která patřil v rámci ČSSD k odlišnému proudu a který Sobotku často kritizoval. „Byť jsme byli se Slávkem Sobotkou vnímáni jako soupeři uvnitř ČSSD (což platilo především před 5 lety), jeho dnešního rozhodnutí si vážím. Politika není ani spravedlivá, ani vděčná. Prokázal loajalitu k ČSSD, stejně jako já při podpoře jeho vlády na jaře 2014 a následném odchodu z PSP. Přeji mu v dalším životě vše dobré v osobních i pracovních záležitostech. Jeho krok doufám přispěje i ke zmenšení spekulací o postupu poslaneckého klubu ČSSD při případném hlasování o důvěře možné budoucí menšinové koaliční vládě ANO a ČSSD,“ dodal Hašek

Sobotkovo působení v politice ocenil i lidovec Marian Jurečka, který v jeho vládě působil jako ministr zemědělství. „Až se mě jednou vnoučata zeptají, dědo, jak vzpomínáš na toho premiéra Sobotku se kterým jsi byl ve vládě. Tak povytáhnu fajku a řeknu. Byl to slušný člověk, co držel slovo, nikdy nebyl osobní a vulgární, byl demokrat a byť jsme spolu mnohdy nesouhlasili, tak jsme se respektovali a tak by to mělo být v životě a v politice,“ napsal na sociálních sítích Jurečka.

Sobotku v mnohém ocenili i jeho političtí soupeři. „Politické postoje a názory Bohuslava Sobotky jsem nikdy nesdílel. Po mém vstupu do politiky patřil k mým hlavním ideovým a politickým soupeřům. Vždy jsem však současně oceňoval jeho snahu o slušnou politiku, v níž jde o programový střet, a ne o osobní urážky. Přeji mu mnoho štěstí v nové etapě jeho života,“ uvedl šéf ODS Petr Fiala.

„Často jsme spolu velmi nesouhlasili. Pro některé jeho vlastnosti a postoje jsem si ho vážil a vážím. Především proto, že odmítal dělat politiku vyprázdněnou od idejí. Slávek Sobotka zaslouží dík za všechno úsilí, které zemi ve veřejné službě věnoval,“ myslí si předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Sobotka v politice končí: Expremiér oznámil, že ke konci března skončí ve vysoké politice. Pomatenci ani teď na něm nenechají nit suchou, některým nestojí za komentář, slušní se rozloučí, nebo alespoň zachovají dekorum. Sobotka končí, protože zjevně nechce být u pohřbu strany, které dal zatím celou svoji pracovní kariéru. Po posledních Zimolových vyjádřeních je jasné, že poslední volba ČSSD problém strany nevyřešila. rozhodně během svého vládnutí nenadělal tolik škody, kolik nadělá současná sněmovní soldateska. Rád se budu mýlit,“ posteskl si někdejší poslanec TOP 09 František Laudát.

„Nemohu si vzpomenout na jediný případ, kdy bych se s bývalým premiérem panem Sobotkou v něčem shodla. Současně ale konstatuji, že pokaždé, kdy jsem se s ním osobně setkala, cítila jsem z něj, že je slušným a kultivovaným člověkem, který při osobním kontaktu překvapivě působí nesrovnatelně lépe než v TV. No a pak je řada lidi, se kterými se sice na některých otázkách shodnu, nicméně považuji je za lidská čuňata,“ ocenila Sobotkovu povahu známá ekonomka Markéta Šichtařová.

„Z české vysoké politiky dnes odešel člověk, kterého si hluboce vážím. Bohuslav Sobotka dokázal převzít sociální demokracii po šíleném Jiřím Paroubkovi a přetvořit ji na moderní levicovou proevropskou a demokratickou stranu. Ve vrcholné politice jsem poznal málo tak vnímavých a ochotných lidí, kteří se snažili věci do hloubky pochopit, kteří dokázali naslouchat a přemýšlet. Vlastně nikoho takového. Věřím, že Bohuslav Sobotka zůstane aktivní ve veřejném životě, a svými schopnostmi a zkušenosti bude pomáhat uskutečňovat pozitivní změny, tak, jako tomu bylo ve vrcholné politice. Děkuji Vám za to, co jste pro Českou republiku a její obyvatele vykonal, pane premiére,“ vzkázal Sobotkovi známý brněnský politik a aktivista Matěj Hollan (Žít Brno).

Naopak předseda hnutí SPD Tomio Okamura nešetří kritikou. „Bohuslav Sobotka oznámil, že odejde ze Sněmovny a opustí vysokou politiku. Za Bohuslavem Sobotkou je mnoho kauz, včetně privatizace OKD - a hodnocení jeho práce udělali ve volbách voliči, kdy byl výsledkem obrovský propad ČSSD,“ uvedl na facebooku.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo bude novým šéfem Senátu? Nastala neobvyklá situace, tradice by mohla…

17.10.2018 14:00 Představitelé senátorských klubů vesměs chtějí dodržet zvyklost, že právo navrhnout předsedu horní…

Jednání o čtyřkoalici v Liberci ztroskotala hned na začátku. Odplata za…

17.10.2018 13:19 Jednání o vzniku široké koalice čtyř stran v Liberci ztroskotala hned na začátku. Liberec otevřený…

Senátoři KDU-ČSL si to rozmysleli, změnu voleb nepodpoří. ODS se přidala

17.10.2018 12:02 Aktualizováno Senátorské kluby ODS a KDU-ČSL nepodpoří navrhovanou úpravu voleb do horní komory. Stejně se k…

Ekonomičtí zm*di? Vysílací radě už chodí stížnosti na Zemanovy vulgarity

17.10.2018 11:54 Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) obdržela čtyři stížnosti na vulgární výroky…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama