Oficiální nahrávka státní hymny? Sportovci i ministerstvo řeší její délku

Praha - Český olympijský výbor (ČOV) navrhuje, aby se prodloužila nahrávka státní hymny. Možnou podobou hymny, jejíž uvádění dnes není v podstatě legislativně ošetřeno, se zabývá i ministerstvo kultury.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Česká republika
doporučujeme

Předseda ČOV Jiří Kejval objednal u skladatele Miloše Boka novou variantu hymny loni. Vznikly čtyři verze, které nahrál Symfonický orchestr FOK a Kühnův smíšený sbor. Bokova podoba hymny ještě není známa, ČOV ji chce představit příští týden.

Výbor se úvahami o nové podobě hymny zabýval přes rok. Vycházel mimo jiné z toho, že délka hymny pro ceremoniální účely trvá 45 sekund a třeba pro vyhlašování vítězů na olympiádě by i vzhledem k délce skladeb dalších zemí byla lepší délka přibližně 80 sekund. Proto se ČOV rozhodl i v souvislosti s letošním 100. výročím vzniku Československa vyvolat diskusi o tom, jestli by hymna třeba neměla mít dvě sloky.

Ministr kultury v demisi Ilja Šmíd připomněl, že neexistuje zákon ani vyhláška, které by určovaly, jak se má hymna hrát. V zákoně o státních symbolech je pouze uvedeno znění "zkrácené" československé hymny. Podle Šmída by se měl český zákon novelizovat a upravit. Kromě celospolečenské debaty o hymně chce uspořádat odborné grémium, kde by oslovil skladatele, muzikology nebo odborníky z Českého muzea hudby, aby posoudili podoby hymny z hlediska hudebního. "Mohla by z toho vzejít nějaká třeba doporučení, jak ji hrát při různých příležitostech," řekl ČTK. Grémium by se mělo sejít zhruba do měsíce.

Předseda České unie sportu Miroslav Jansta dnes ČTK sdělil, že s nápadem na prodloužení hymny pro ceremoniální účely přišel už jako místopředseda ČOV před několika lety. Prodlouženou hymnu podle něj unie hraje již dva měsíce v regionech na vyhlášení nejlepších okresních sportovců. "Na prodlouženou hymnu máme od všech účastníků velice pozitivní ohlasy," uvedl.

Nová verze hymny vznikla také před deseti lety, kdy ji u příležitosti 90. výročí vzniku Československa zadal tehdejší premiér Mirek Topolánek. Autory úprav byli Otakar Jeremiáš a Jaroslav Krček, sóla nazpívali Adam Plachetka a Kateřina Kněžínková.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman dal rozhovor čínskému tisku: V Evropě jsou s Čínou všichni spokojení…

23.04.2019 16:33 Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro China Central Television (CCTV) pochvaloval spolupráci mezi…

Národní demokracie zůstane ve zprávách o extremismu. Vnitro se omlouvat…

23.04.2019 16:16 Krajně pravicová Národní demokracie (ND) nemá nárok na vyřazení ze zpráv o extremismu a na omluvu…

Zamilovaná do Klause? Fiala se omluvil Majerové Zahradníkové za hrubý výrok

23.04.2019 15:36 Předseda ODS Petr Fiala dnes ve Sněmovně uvedl, že se omluvil Zuzaně Majerové Zahradníkové (dosud…

Zemětřesení ve vládě. Babiš by měl znovu požádat Sněmovnu o důvěru,…

23.04.2019 15:34 Aktualizováno Opoziční KDU-ČSL vyzve vládu, aby znovu požádala Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Důvodem je značná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama