Oficiální nahrávka státní hymny? Sportovci i ministerstvo řeší její délku

Praha - Český olympijský výbor (ČOV) navrhuje, aby se prodloužila nahrávka státní hymny. Možnou podobou hymny, jejíž uvádění dnes není v podstatě legislativně ošetřeno, se zabývá i ministerstvo kultury.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Česká republika

Předseda ČOV Jiří Kejval objednal u skladatele Miloše Boka novou variantu hymny loni. Vznikly čtyři verze, které nahrál Symfonický orchestr FOK a Kühnův smíšený sbor. Bokova podoba hymny ještě není známa, ČOV ji chce představit příští týden.

Výbor se úvahami o nové podobě hymny zabýval přes rok. Vycházel mimo jiné z toho, že délka hymny pro ceremoniální účely trvá 45 sekund a třeba pro vyhlašování vítězů na olympiádě by i vzhledem k délce skladeb dalších zemí byla lepší délka přibližně 80 sekund. Proto se ČOV rozhodl i v souvislosti s letošním 100. výročím vzniku Československa vyvolat diskusi o tom, jestli by hymna třeba neměla mít dvě sloky.

Ministr kultury v demisi Ilja Šmíd připomněl, že neexistuje zákon ani vyhláška, které by určovaly, jak se má hymna hrát. V zákoně o státních symbolech je pouze uvedeno znění "zkrácené" československé hymny. Podle Šmída by se měl český zákon novelizovat a upravit. Kromě celospolečenské debaty o hymně chce uspořádat odborné grémium, kde by oslovil skladatele, muzikology nebo odborníky z Českého muzea hudby, aby posoudili podoby hymny z hlediska hudebního. "Mohla by z toho vzejít nějaká třeba doporučení, jak ji hrát při různých příležitostech," řekl ČTK. Grémium by se mělo sejít zhruba do měsíce.

Předseda České unie sportu Miroslav Jansta dnes ČTK sdělil, že s nápadem na prodloužení hymny pro ceremoniální účely přišel už jako místopředseda ČOV před několika lety. Prodlouženou hymnu podle něj unie hraje již dva měsíce v regionech na vyhlášení nejlepších okresních sportovců. "Na prodlouženou hymnu máme od všech účastníků velice pozitivní ohlasy," uvedl.

Nová verze hymny vznikla také před deseti lety, kdy ji u příležitosti 90. výročí vzniku Československa zadal tehdejší premiér Mirek Topolánek. Autory úprav byli Otakar Jeremiáš a Jaroslav Krček, sóla nazpívali Adam Plachetka a Kateřina Kněžínková.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman: Česko se musí v EU ve vlastním zájmu postavit za Maďarsko

20.09.2018 22:16 Praha - Česká republika se v Evropské unii ve vlastním zájmu musí postavit proti sankcím vůči…

Senátoři orodují za syrské sirotky. Velkohubé prohlášení Šojdrové,…

20.09.2018 21:19 Aktualizováno Praha - Zhruba polovina senátorů včetně předsedy horní komory Milana Štěcha (ČSSD) dnes vyzvala…

Kalousek už se neudržel a spráskal vládu a poslance na hromadu. Vy…

20.09.2018 20:36 Aktualizováno Praha - Miroslav Kalousek vidí budoucnost Česka černě. Nejprve bojoval za to,, aby Sněmovna vyzvala…

Byt za rozumnou cenu? V Česku téměř nemožné. Maláčová chce zákon o bydlení

20.09.2018 19:58 Praha - Případný zákon o sociálním bydlení je podle ministryně práce a sociálních věcí Jany…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama