Kdo má větší klacek? A proč Sobotka odešel? Best něco naznačil

Praha - Novinář a komentátor amerického původu Erik Best se na sociálních sítích i ve svém zpravodaji Final Word zabývá aktuálními tématy, která se objevila v České republice. Kromě odchodu Bohuslava Sobotky z vysoké politiky se zaměřil například na vyhoštění ruských diplomatů.

Přidejte svůj názor 45 komentářů

Erik Best, americký novinář v ČR
doporučujeme

Podle Besta existuje pět možných důvodů odchodu Bohuslava Sobotky. „Chce ulehčit rozhodnutí členům imunitního výboru, až přijde police ohledně OKD. Kamarád Radek očekává útlum v práci a bude potřebovat výpomoc levného brigádníka,“ uvedl novinář s odkazem na advokáta, vlivného zákulisního hráče a Sobotkova blízkého přítele Radka Pokorného.

„Kritika koalice s Babišem nic nestojí, ale vyžádaný poslanecký hlas pro tuto koalici by ohrozil zlatý padák u jistého zadavatele. Chce přidat čínštinu k plejádě svých jazyků. Ranní ptáče dál doskáče do příštích prezidentských voleb,“ ukončil svůj výčet.

Odchod expremiéra z poslanecké lavice podle něj ale nevyřeší vše. „Sobotka odchází, sobotkovci v ČT a ČRo zůstávají,“ varuje na sociálních sítích.

Best se také pozastavil nad cestou jeho krajana a předsedy americké Sněmovny reprezentantů Paula Ryana. Zmínil třeba to, že vysoce postaveného Američana nepřijme český prezident. „Trump se sejde s Kimem, ale Ryan se nesejde se Zemanem.Jaké že bylo to Zemanovo stupňování? První stupeň nepřítel, druhý stupeň úhlavní nepřítel, třetí stupeň alianční partner?“ rýpnul si.

Zmínil také slova, která Ryan pronesl v české Poslanecké sněmovně. „'Amerika s vámi byla prvních sto let,' prohlásil Paul Ryan. Zapomněli mu něco říci o období 1938-1989,“ poznamenal v té souvislosti Best.

A neuniklo mu ani téma vyhoštěných ruských diplomatů. „Trump vyhostil více ruských diplomatů (60) než Obama (37), Babiš (3) zase více než Sobotka (0). Kdo má větší... klacek?“ napsal na sociálních sítích.

Otázkou se pak zabýval i ve svém pravidelném zpravodaji. „Kdyby byl Bohuslav Sobotka stále premiérem, nejspíš by vyhostil pouze jednoho nebo dva ruské diplomaty, protože by to stačilo na projevení symbolické solidarity s Velkou Británií a zároveň by to nenarušilo provoz české ambasády v Moskvě. Andrej Babiš vyhostil tři, což je tolik, že mu nikdo nemůže vyčítat příliš shovívavý postoj vůči Rusku,“ myslí si novinář.

Zároveň jsou podle něj ale tři diplomaté dost na to, aby mohl být Babiš snadno obviněn z poklonkování Berlínu, Bruselu, Londýnu a Paříži. „Babiš touží po mezinárodním uznání, zčásti kvůli vlastnímu egu, zčásti ale také proto, jak mu to pomůže na domácí scéně. Pokud se na mezinárodním poli bude projevovat jako týmový hráč, bude mít EU menší motivaci pro to, aby se zabývala jeho střetem zájmů a údajnými trestnými činnostmi doma. V tom velmi připomíná Sobotku, který se velmi brzy na své cestě do Strakovy akademie naučil, že pokud bude říkat směrem na Západ ty správné věci, jeho role v ČEZu, OKD, MUS, atd., bude taktně přehlížena,“ dodává Best.

Loading...
Vstupte do diskuze (45)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klaus prozradil, co Havel těžce nesl. Na přetřes přišla i „pražská kavárna“

20.10.2019 14:14 Upřímná zpověď exprezidenta a bývalého premiéra Václava Klause se točila především kolem osoby jeho…

Vzrostou Čechům daně? O Moravce se střetl Dolejš s Bartošem

20.10.2019 13:59 Daňový balíček, který zvyšuje zdanění alkoholu nebo tabáku, je reálné schválit tak, aby začal…

Sněmovna bude burácet. Poslance zaměstná zvýšení daní i Česká televize

20.10.2019 12:16 Poslanci se začnou příští týden zabývat návrhem státního rozpočtu na příští rok. Předlohu přijde do…

28. říjen se blíží. Koho Zeman vyznamená? Babiš už seznam podepsal

20.10.2019 09:26 Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama