"Fatálně špatné". Klaus ostře odsoudil vydání Nikulina i vyhoštění diplomatů

Praha - Exprezident Václav Klaus odsoudil vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA i vyhoštění tří ruských diplomatů z Česka. Prospěch z těchto kauz má podle něj ten, kdo chce vyvolat novou studenou válku.

Přidejte svůj názor 78 komentářů

Václav Klaus, bývalý prezident ČR

V případu Nikulina bylo podle Klause v Česku rozhodnuto politicky. "Bylo rozhodnuto fatálně špatně. Zásadně s tím nemohu souhlasit," uvedl v dnešním rozhovoru pro deník Mladá fronta Dnes (MfD).

"Nemohu přijmout, že jde o plnění aliančních povinností vůči našemu partnerovi. Je to úplně něco jiného," míní. Podle něj jde o vmísení se do vnitroamerického politického konfliktu na jednu stranu. "A ne na stranu dnešního amerického prezidenta. Je to postavení se na stranu druhou. Nevím, jestli to naši autoři této politiky takto mysleli," uvedl. Americká média, zda má Nikulin pomoci vyšetřování ruského ovlivňování amerických voleb. Klaus podotkl, že rozhodnutí vydat Nikulina do USA je útok na prezidenta Miloše Zemana.

Vyhoštění tří ruských diplomatů v reakci na případ otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Anglii považuje za "trošku dětinské". "Jestliže Slovensko, Slovinsko, Rakousko nebo Maďarsko nic takového neudělaly, přál bych si spíše být občanem těchto zemí," řekl. Z kauzy Skripal má podle něj prospěch někdo, kdo chce vyvolat novou studenou válku. "Je jasné, že to vytváří evidentní atmosféru nepřátelství," uvedl. Vytvářena je podle něj z důvodů domácích motivů.

"Jedna země potřebuje odvést pozornost od nákladů a zdařilého či nezdařilého vyjednání si podmínek brexitu, druhá země zase řeší svoje vnitroamerické spory," poznamenal. Také česká vláda se podle něj do případů zaplétá z domácích důvodů. 

Klaus se také vyjádřil ke komentáři Institutu Václava Klause k Zemanovu inauguračnímu projevu, jejímž autorem byl Ivo Strejček. Strejček v něm napsal, že Zeman dal průchod své mstivosti a posvátnost chvíle poskvrnil skrytým vyrovnáváním si svých osobních účtů. "S postojem Ivo Strejčka v podstatě souhlasím," řekl Klaus. Nevadila mu ale tolik Zemanova kritika podnikatele Zdeňka Bakaly a České televize. "Moje kritika těchto dvou institucí, protože Bakala je taky instituce, je stejně nemilosrdná jako kritika prezidenta Zemana," uvedl. "Chybělo mi cokoli o České republice, chybělo mi cokoli o Evropě, chybělo mi cokoli zásadního ke stému výročí existence našeho státu," dodal k Zemanovu projevu.

Vstupte do diskuze (78)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSSD lavíruje. Skončí ve vládě? Babišova kauza ostře rezonuje i v krajích

15.11.2018 13:19 Aktualizováno Předseda sociálních demokratů a vicepremiér v menšinové vládě ANO a ČSSD Jan Hamáček dnes na zhruba…

Primátorem Českých Budějovic je opět Svoboda (ANO), opozice už kritizuje

15.11.2018 13:06 Zastupitelé Českých Budějovic dnes opět zvolili primátorem Jiřího Svobodu (ANO). Město bude řídit…

Hřib byl zvolen primátorem Prahy. Piráti oslavují, opozice je uražená

15.11.2018 13:01 Aktualizováno Novým pražským primátorem je Pirát Zdeněk Hřib. Na ustavujícím jednání ho dnes zvolilo 39 z 65…

Senát vyzval Babiše k rezignaci. Hrozí v ČR předčasné volby?

15.11.2018 12:56 Aktualizováno Senát označil za nepřijatelné, aby premiér Andrej Babiš (ANO) s ohledem na nová podezření zůstal ve…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama