Předčasné volby? Nechceme. Babiš je neschopný, vládu by měl skládat někdo jiný, zní Českem

ANKETA - Ve čtvrtek večer oznámili Jan Hamáček a Jiří Zimola po schůzce s Andrejem Babišem a místopředsedou hnutí Richardem Brabcem, že ANO a ČSSD vládní koalici nevytvoří. Uzrál čas pro předčasné volby? Nebo je na stole nějaké další řešení, které by ukončilo patovou situaci? Právě na to jsme se ptali poslanců napříč stranami zastoupenými v Poslanecké sněmovně.

Přidejte svůj názor 164 komentářů

Bartoš, Ivan
doporučujeme

Místopředseda ODS Martin Kupka poukazuje na to, že stále existuje celá řada možností. „ANO má přece dál prostor jednat. Jen by mělo změnit přístup a od her na vyjednávání se přesunout ke skutečnému jednání a hledání kompromisů,“ uvedl na dotaz serveru EuroZprávy.cz.

Podobně to vidí i 1. místopředseda KDU-ČSL a exministr zemědělství Marian Jurečka. „Je zde stále několik možností, jak sestavit stabilní většinovou vládu. Je na čase začít jednat státotvorně, s pokorou a myslet na to, co nejvíce prospěje lidem a naší zemi. Hnutí ANO ty možnosti zná. Je na nich, jak s nimi naloží a jestli dostane přednost zájem občanů nebo zájmy osobní. Předčasné volby by v situaci, kdy je možné většinovou vládu v různých variantách sestavit, byly krajním řešením,“ uvedl pro EuroZprávy.cz lidovec.

„Je to neschopnost hnutí ANO a neochota se z jejich strany dohodnout, udělat kompromis. Je to ostuda ANO a manažerské selhání premiéra v demisi. Jeho taktika zdechlého psa na stole, berte-neberte, nezřízené osobní ambice, ješitnost, neschopnost sebereflexe a arogance má za důsledek půl roku bez vlády s důvěrou a permanentní krize. KDU-ČSL je na předčasné volby připravena, nevidíme však k nim důvod. Jsou až poslední možností. Zatím nebyly všechny vyčerpány. KDU-ČSL již od voleb deklaruje, že je široká paleta řešení, nikoliv pouze premiér Babiš nebo předčasné volby,“ řekl pro EuroZprávy.cz předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

„Teď jsme ještě nevyčerpali ani dva pokusy ze tří na sestavení vlády, se kterými Ústava počítá. Budou předčasné volby pokaždé, když selžou? V tomto případě tedy zatím selhává vítěz voleb – ANO. Teď prezident může pověřit druhou nejsilnější stranu ve Sněmovně, aby se pokusila vládu sestavit, hnutí ANO také může nominovat někoho jiného na premiéra – ministra Stropnického nebo Brabce. Zkrátka variant řešení je víc. Je otázkou, zda má sestavování vlády ztroskotat na neústupnosti a egu jednoho člověka.“ řekl našemu serveru předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

Stejný názor má i poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová. „Je to selhání Andreje Babiše, měl by dostat šanci druhý v pořadí, a to je ODS,“ řekla našemu serveru.

„Základní problém je neschopnost Andreje Babiše sestavit většinovou vládu. Nemyslím si, že by předčasné volby na jeho neschopnosti mohly něco změnit. To znamená, že něco může změnit pouze rozhodnutí prezidenta republiky – tedy že pověří sestavením vlády někoho schopnějšího. Dokážu si představit, že to bude kdokoliv, kdo nebude překážkou. Andrej Babiš tou překážkou je. Ale je to na rozhodnutí prezidenta. Já nejsem na jeho místě, abych mohl tohle rozhodnutí udělat,“ uvedl pro EuroZprávy.cz předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

V případě, že by byl sestavením vlády pověřen někdo jiný z hnutí ANO, TOP 09 by o vstupu do vlády ani neuvažovala. „Mnohokrát jsme zdůraznili, že s hnutím ANO z řady důvodů, které jsou známé, do vládní koalice nepůjdeme. Ale pokud vím, nemá každý takový názor. Například sociální demokracie, STAN, lidovci - pro ty všechny je překážkou osoba Andreje Babiše, nikoliv hnutí ANO jako takové,“ dodal.

„Andrej Babiš prokázal v jednání naprostou neschopnost a neochotu ke kompromisu, který ke koaličnímu vládnutí v parlamentní demokracii patří. Velice pravděpodobně se pan inženýr Babiš domluvit vůbec nechce, shání pouze náboje k tomu, aby mohl voliče požádat o ještě větší mandát tak, aby mohl reálně utvořit jednobarevnou vládu bez kontroly,“ řek nám předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Andrej Babiš a jeho tým dělá, že maká, a přitom těmito kroky činí opak a brzdí důležité zákony a práci ostatních. Předčasné volby nikdo nechce, protože to konzumuje čas i peníze. Piráti mají připravenou legislativu, předložené registry smluv, nominační zákon a teď finišujeme exekuce – a Sněmovna zase usne a bude se tu kampaňovat za předčasné volby? To není řešení. Piráti se předčasných voleb nebojí, chtějí ale pokračovat v důležitých legislativách, na kterých pracují, a ne tady řešit neochotu se domluvit mezi panem Babišem a Hamáčkem, což je dost možná jen hra pro média,“ dodal pro EuroZprávy.cz Bartoš.

„Předčasné volby jsou jen alibi těch, kteří nezvládli vyjednávání. To, že dohoda ztroskotala na ministrovi vnitra, není dobrá vizitka. Ani zájem o koryta ani obavy ze zneužití silového rezortu nepřekonají znechucení občanů z politiky. Pro stabilitu země nejsou (předčasné volby) přínosem, nejspíš by výsledek nepřinesl podstatnou změnu. Ale KSČM je připravena i na takovou eventualitu. Myslím, že včerejší výsledek jednání je selhání obou stran. Nyní je na tahu prezident Zeman, který se musí rozhodnout koho a kdy jmenuje premiérem nové vlády,“ vysvětluje pro EuroZprávy.cz místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

To šéf SPD Tomio Okamura viní z krachu jednání sociální demokraty. „Jednání ČSSD a ANO zkrachovalo a je to proto, že ČSSD jedná hlavně o korytech pro pana Zaorálka, Chovance, Hamáčka a paní Valachovou. Takové jednání nehájí zájmy lidí v České republice, ale hájí zájmy korytářů a mafie v ČSSD. Je na hnutí ANO, jestli si vybere návrat k jednání o pozitivním programu, tzn. Návrat k jednání s SPD – takové jednání odpovídá zájmům občanů. Od vyhlášení výsledků loni říjnu drží SPD stále stejnou linii korektního, zásadového a konstruktivního prosazování našeho programu. Stále jsme připraveni jednat konstruktivně a férově v zájmu České republiky o sestavení vlády v zájmu zlepšení života lidí v naší republice,“ uvedl pro EuroZprávy.cz Tomio Okamura.

Loading...
Vstupte do diskuze (164)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda začne vyhazovat. O práci přijdou tisíce státních zaměstnanců

18.11.2019 12:13 Počet míst ve státní správě by se měl od ledna příštího roku meziročně snížit o více než 2000. Ubýt…

Antikomunismus versus kompromis: Proč jsme nepustili komunisty k vodě?

18.11.2019 12:09 Aktualizováno Už je to 30 let, co jsme dali komunistům pá pá, a přesto pořád sedí v parlamentu, ba se dokonce…

Otřes u lidovců. Výborný možná skončí jako předseda strany

18.11.2019 11:56 Aktualizováno Celostátní výbor KDU-ČSL bude v úterý projednávat setrvání Marka Výborného na pozici předsedy…

Soud potvrdil bývalému radnímu Marku Dostálovi trest za sexuální nátlak

18.11.2019 11:47 Přerovský politik Marek Dostál z ODS byl dnes pravomocně uznán olomouckým krajským soudem vinným ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama