Politici bědují: Vláda s komunisty a SPD? Poškodí to pověst ČR. Drsná slova přecházejí i z KSČM

Praha - Prezident Miloš Zeman doporučil premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO), aby pokračoval v jednání o nové vládě s SPD a komunisty. Přestože se politici napříč stranami shodují, že taková koalice už fakticky funguje, přesto se netají tím, že by taková vláda poškodila pověst České republiky. Negativní reakce přichází dokonce i od komunistů.

Přidejte svůj názor 176 komentářů

Vláda ČR
doporučujeme

„Prezident doporučuje premiérovi 29 let po pádu zločineckého režimu, aby se s přímými následovníky těch, kteří vraždili, mučili, znárodňovali a zavírali za jiný názor, paktoval a šel za nimi a SPD žebrat o podporu, ten kterého kdysi z KSČ vyhodili a který jejich režim kritizoval. Nejde jen o to, že by vláda s podporou SPD poškodila pověst ČR v Evropě, ale hlavně by poškodila naši zemi jako takovou. Vést zodpovědně zemi nelze lhaním, zastrašováním, destrukcí demokracie a útočením na média, která si dovolila psát kriticky o praktikách T. Okamury a jeho SPD,“ varoval lidovec Marian Jurečka na twitteru.

Podobně to vidí i předseda ČSSD Jan Hamáček. „Extrémisté z SPD ve vládě by poškodili reputaci ČR v Evropě. Pokud s nimi @AndrejBabis bude vyjednávat, potvrdí, že mu nejde o práci pro lidi, ale jen a pouze o funkci premiéra. @CSSD nabízela možnost funkční vlády, bohužel osobní zájmy AB pro něj byly víc než prospěch země,“ uvedl na twitteru.

Podle sociálního demokrata Antonína Seďi nejde o žádnou novinku. „ANO 2011 začne vyjednávat o vládě s SPD a komunisty. No konečně, přece tato koalice již funguje řadu měsíců v poslanecké sněmovně. Osobně si myslím, že variantou pro A.Babiše bude menšinová vláda jeho hnutí s parlamentní podporou těchto extrémistických stran. Ale takto to bylo nalajnováno od samého počátku. vyjednávání s ČSSD pouze mělo zakrýt skutečnou koalici, tvrdí bývalý poslanec, který byl proti tomu, aby ČSSD jednala o vládním angažmá s hnutím ANO.

„Prezident Zeman bohužel nepřekvapil a pokračuje doba hájení Andreje Babiše v jeho režii. Nepřekvapuje ani snaha M. Zemana vtáhnout do vlády extremistické hnutí SPD, kterému prezident vděčí za hlasy v prezidentské volbě,“ myslí si šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Neformální koalice ANO, KSČM a SPD spolehlivě funguje od vyhlášení voleb. Prezident Miloš Zeman je jejím hlavním architektem. Není proto nic překvapivého na tom, že ji preferuje i nadále. Je na Andreji Babišovi, zda chce převzít zodpovědnost za vládu s extremisty a s komunisty,“ poznamenal předseda ODS Petr Fiala.

„Spolupráce s SPD je test morální otužilosti poslanců ANO. Uvidíme zda někomu z nich “nevypadnou pojistky”,“ uvádí lidovecký poslanec Jan Bartošek.

„Na to má ANO právo, ale ne vše, co je v pořádku právně, je slušné a přijatelné. Komunisti svou podporu nedostanou zadarmo a můžeme se 28 let po Listopadu jen domýšlet, kde všude na soudruhy tajemníky narazíme. O populistech posilujících jen strach nejslabších nemluvě. Nebýt arogance a zneužívání moci od bývalých velkých stran, tak to asi neřešíme. Přesto je čas na pravici spolupracovat a snažit se proti tomu co se na nás hrne ubránit alespoň kousky prostoru. A bude to těžší a těžší s každou miliardou, kterou Andrej rozdá skrz své,“ upozorňuje šéf Svobodných Tomáš Pajonk.

Proti koaliční spolupráci komunistů a okamurovců se ale ohradil také například místopředseda KSČM Jiří Dolejš. „KSČM nikdy nebude koaliční partner fašizující strany - dovedete si představit spolupráci die Linke a AfD? Mezinárodní ostuda...“ uvedl na twitteru. Jeden z diskutujících poznamenal, že záleží na definici pojmu „koaliční partner". „Jak prosté, to je ten co vytváří vládní koalici - to my nebudeme ani omylem (a pochybuji že by Babiš vzal na vládní palubu SPD),“ dodal Dolejš.

„Domnívám se že Babiš SPD do vlády prostě nevezme - to že musí být jasný rozdíl mezi hnědou a rudou mám v Evropě za samozřejmé. Je samozřejmě na ANO jak vyjednávání povede,“ je přesvědček komunista.

Loading...
Vstupte do diskuze (176)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opozice zkritizovala Zemana za prohlášení o abolici v Babišově kaze

19.09.2019 23:55 Oznámení prezidenta Miloše Zemana, že by zastavil případné obnovení trestního stíhání premiéra…

Zeman: Čínskému velvyslanci není nic po tom, koho vyznamená

19.09.2019 23:05 Prezident Miloš Zeman vyznamená 28. října medailí Za zásluhy Číňanku žijící v Česku. Hlava státu to…

Zeman by stíhání Babiše v kauze Čapího hnízda zastavil

19.09.2019 21:39 Prezident Miloš Zeman plánuje zastavit případné stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze…

Kyberútok na českou diplomacii se stále vyšetřuje. Podezření padá na Rusy

19.09.2019 16:36 Okolnosti červnového kybernetického útoku na ministerstvo zahraničí se stále vyšetřují. Po dnešním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama