Blbost roku, je úplně mimo, asi si léčí mindrák. Poslanec SPD svými slovy vyvolal bouři

Praha – Poslanec hnutí SPD Lubomír Volný se postaral o pořádný rozruch. Na zasedání výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny drsně kritizoval program Evropské unie Erasmus, který podporuje zahraniční mobilitu vysokoškolských studentů a pedagogů. Jeho političtí kolegové pro jeho slova nemají ani špetku pochopení.

Přidejte svůj názor 228 komentářů

Vysokoškolští studenti

Mladí lidé, kteří odjíždějí studovat do západní Evropy, získávají podle poslance Volného naprosto zkreslené informace o tamním životě. A kvůli tomu pak nejsou schopni odhalit hluboké problémy země, v níž pobývají. „Ti lidé se vracejí ze zahraničních pobytů naprosto nekriticky nastavení vůči Evropské unii," citoval Volného server Aktuálně.cz.

Studenty, kteří do ciziny v rámci programu Erasmus vyjíždějí studovat, označil za „kampusové povaleče". Odmítají prý informace, které během zahraničního studia dostanou, konfrontovat s realitou. Dodal také, že o chování Čechů studujících v zahraničí je prý dobře informován díky zkušenostem ze své vlastní rodiny.

Řada politiků s tím ale naprosto nesouhlasí. „No je to ošklivá věcička, ten Erasmus. Těžko pak strašit cizinou lidi, co v ní byli...“ rýpnul si do poslance SPD ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

„Jsem hrdý na naše studenty že cestují a vzdělávají se. Jsou nadějí a budoucností naší země. Naopak zástupce SPD opět perlí. Navrhuje cestu do nevzdělanosti a strachu z okolního světa,“ zastal se studentů místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

„Pan poslanec za SPD má zřejmě potřebu léčit si nějaký mindrák. Díky #Erasmus mladí Češi,kteří by si to často nemohli dovolit,získávají zahraniční zkušenosti a kromě cizího jazyka se učí i samostatně myslet. Škoda,že už si to kolega Volný nemůže vyzkoušet!“ rýpnul si předseda ČSSD Jan Hamáček.

Kritika zaznívá také z úst předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila. „Skoro už se ani nedivíme, že poslanci SPD útočí na lidi, kteří se chtějí vzdělávat. Kdo nás ale bude třeba operovat, až zvítězí názor SPD "kdo studuje je povaleč"? A já vidím naopak možnost díky Erasmu studovat v zahraničí jako jednu z hlavních výhod EU,“ říká Pospíšil, který zastává post europoslance.

Podobný názor má i jeho stranická kolegyně. „Zásadně nesouhlasím s tímto názorem. Erasmus je jednou z nejlepších investic do naší budoucnosti. Studenti si nejenom prohloubí své znalosti ve studovaných oborech a výrazně se zdokonalí v jazycích, ale i lidsky dozrají a získají větší přehled,“ uvedla poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

„Je to přesně naopak. Pan poslanec je opět úplně mimo, ale panu prezidentovi udělal určitě radost. On by si přál, aby studenti jezdili spíš na výměnné pobyty do Moskvy. A teď doufá, že se mu to v rámci prezidentské koalice StB, KSČM a SPD třeba i vyplní,“ přisadil si místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

Přidala se i komunistická europoslankyně Kateřina Konečná. „Lubomír Volný, nový žhavý kandidát na cenu Miroslava Sládka za největší vyřčenou blbost roku. Přeji všem našim studentům na Erasmu, aby si studijní pobyt užili plnými doušky a načerpali co nejvíce nových zkušeností,“ vzkázala studentům.

„Poslanec SPD o zbytečnosti programu Erasmus. To je mi, panečku, výzva! Jednak k tomu, aby se zvyšovala kvalita těchto výměn. A aby pan poslanec Volný nemluvil do rezortu školství. Mohl by ohrozit výchovu příští generace,“ varuje exdiplomat a někdejší kandidát na prezidenta Pavel Fischer.

„SPD maká na tom, aby lidé zůstali bez rozhledu a zkušeností a aby bylo pro Tomia a jeho lidi, jako je @lubomir_volny, jednodušší jim do hlavy cpát lži a propagandu. Ti, kteří znají svět za hranicemi české kotliny, jim totiž na jejich manipulaci neskáčou...“ napsal na twitteru bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a koordinátor digitální agendy ČR Tomáš Prouza.

Volný si ale z kritiky příliš nedělá. „Pro mne osobně je prostě Erasmus nikoliv 'výkladní skříní' EU, ale 'Potěmkinovou vesnicí EU pro podprahovou i politickou manipulaci se studenty'. Místní 'demokraté' mě za můj názor napadají a snaží se omezovat mé právo tento názor mít, zveřejňovat a obhajovat. Jak typické,“ uvedl na twitteru.

Vstupte do diskuze (228)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si musí pospíšit s brexitovým zákonem, vnitro svolalo schůzku…

16.01.2019 13:32 O zrychleném schvalování vládního návrhu zákona, který má zajistit ochranu Britů žijících v Česku v…

Czexit? Okamura trvá na referendu: Česko by mělo bilaterálně jednat se…

16.01.2019 13:21 Vývoj v Británii ukazuje, že kdyby Česko chtělo vystoupit z Evropské unie, musí začít řešit…

Poslanec Volný se rozjel: Za Baldu nemůže SPD, ale vítači a sluníčkáři…

16.01.2019 12:36 Poslanec Lubomír Volný hájící barvy SPD se vyjádřil pro zpochybňovaný zpravodajský server Sputnik…

Bára Štěpánová: Češi si nechají sebrat svobodu za tisícovku měsíčně navíc.…

16.01.2019 12:28 V předvečer 50. výročí upálení Jana Palacha v pořadu Interview na ČT24 vystoupila herečka Bára…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama