Luzar ztrhal současné vedení KSČM, do čela strany prosazuje Konečnou

Praha - Příští sobotu se bude v Nymburku konat sjezd KSČM a kandidát na předsedu strany Leo Luzar od něj očekává zásadní personální změny. Největší šance dává europoslankyni Kateřině Konečné.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Sjezd KSČM
doporučujeme

Luzar míní, že se neosvědčil koncept spolupráce dvou názorových proudů reprezentovaných předsedou Vojtěchem Filipem a radikálnějším Josefem Skálou, jak o něm rozhodl minulý sjezd. "Ti lidé nebyli schopni najít cestu k sobě, nemůžeme doufat, že se to samo dá dohromady," řekl v rozhovoru s ČTK.

Europoslankyně Konečná podle Luzara prezentuje novou tvář politiky KSČM. "Je to mladá energická žena, prezentuje zkušenost Evropy, prezentuje zkušenost domácí politické scény. Je komunikativní, má moderní neotřelé názory vycházející z našich myšlenek, z našeho programu a nikdy neuhnula. Já to vnímám jako perspektivu pro tuto stranu," uvedl.

V současném vedení strany vidí Luzar disharmonii, vnímá i snahu uvnitř KSČM přijít s něčím novým a hledat nové cesty. "Náš volební program nebyl úplně špatný, problém asi nastal, že občan přestal ten program vnímat, protože ho říkali lidé, kteří ho říkají neustále," uvedl ke slabému výsledku komunistů v loňských sněmovních volbách.

Luzar je zastáncem toho, aby komunisté tiše podporovali menšinovou vládu hnutí ANO Andreje Babiše, a to spolu se sociálními demokraty. Tato varianta je podle něj reálná i potom, co ČSSD odmítla přímou účast ve skládaném kabinetu. "Všichni cítí, že předčasné volby by nic nevyřešily, a ten, kdo dominuje, by měl začít ukazovat, jak dalece je tu politiku schopen naplňovat. Ať je to nalevo, napravo, všichni čekají na chyby Andreje Babiše, na sliby, že je nebude schopen plnit. Všechny politické strany mají zájem na tom, aby Andrej Babiš vládl," míní. 

SPD Tomia Okamury je podle Luzara příliš mladé hnutí a spolupráce, i tichá, s ním by Babišovi znesnadňovala pozici v Evropě i plnění programových slibů. Zatímco KSČM je v Evropě standardně vnímaná jako velice dobrá historická značka, se kterou se dá spolupracovat, SPD má dle Luzara svůj cejch. "Vyjádření některých jejích členů je za hranou politické kultury, je to dáno nezkušeností, nevím," odkázal na výroky SPD například ohledně romského koncentračního tábora v Letech u Písku.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První reakce politiků po střelbě: Promluvil i Miloš Zeman

10.12.2019 09:58 Aktualizováno Česko v úterý ráno paralyzovala střelba v ostravské nemocnici, která si vyžádala šest mrtvých. K…

Chtějí Babiše zabít? Otevřená zpověď premiéra: Jsem hovado

09.12.2019 22:01 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš přiznal, že jsou lidé, kteří si přejí, aby zemřel. Dodal, že tím nemyslí pouze…

Babiš prozradil datum zveřejnění Národního investičního plánu

09.12.2019 21:37 Národní investiční plán představí vláda příští pondělí 16. prosince. Premiér Andrej Babiš (ANO) to…

Petříček kriticky o EU. Na mezinárodním poli musí být efektivnější

09.12.2019 19:01 Aktualizováno Země Evropské unie by měly aktivněji a účinněji používat společnou zahraniční politiku, aby dodaly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama