Ruští vědci získali v Česku azyl. Nikdo z akademiků je ale nezná

Praha - Pro většinu cizinců je zisk českého občanství komplikovaná a zdlouhavá záležitost. Rusovi Kyrillu Kulakovskému, a před třemi lety i jeho otci Alexanderu Kulakovskému, však ministerstvo vnitra udělilo výjimku na základě jejich vědecké činnosti pro liberecké Centrum pro výzkum energetického využití litosféry. Tato instituce ale působí pochybně, protože se pro svou nečinnost ruší. Za podezřelou ji označují také odborníci z Akademie věd. Navíc ani jednoho z Rusů, kteří mají být pro ČR z vědeckého hlediska významně přínosní, neznají.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ministerstvo vnitra
doporučujeme

O seznam s osobami, které získaly VIP občanství, každoročně žádá právník a bývalý novinář Tomáš Němeček, a následně jej zveřejňuje. Ministerstvo vnitra mu seznam dlouho odmítalo vydat, ale nakonec vyhrál spor u Nejvyššího správního soudu a v roce 2015 seznam poprvé získal. Sám svůj pravidelný rituál nazývá „využití zákona o svobodném přístupu k informacím.“

Výjimku dostávají žadatelé podle §16 zákona o státním občanství. Razantní urychlení procesu je možné, pokud je osoba „významným přínosem pro Českou republiku z hlediska vědeckého, vzdělávacího, kulturního sportovního,“ anebo pokud tak Česká republika naplňuje mezinárodní závazky, humanitární účely, či jiný státní zájem.

Za rok 2017 Ministerstvo vnitra udělilo občanství z důvodu významného přínosu pro ČR osmi osobám. Mezi nimi byli například tři sportovci, kteří získali občanství kvůli olympijským hrám v Pchjongjangu, což je běžná praktika nejedné západní země. Českou občankou se stala také manželka velvyslance v USA Hynka Kmoníčka Indira Gumarova. Na seznamu je ale i jméno záhadného Kyrilla Kulakovského.

Jeho otec Alexander se stal občanem ČR už v roce 2015, a stejně jako za Kyrilla se i za něj přimluvilo Centrum pro výzkum energetického využití litosféry, které funguje od roku 2007. Tomáš Němeček na svém facebookovém profilu uvedl, že podle článku z roku 2008 Alexandr Kulakovský patřil mezi 500 nejbohatších Rusů a kvůli jeho komunistické minulosti se mu přezdívá „Rudý ředitel“. Původně se prý vydal do Karlových Varů chovat jesetery. Článek pochází z českého serveru psaného Rusky, který se jmenuje Pražskij Telegraf. Němečka na text upozornil novinář Ondřej Soukup, když o starším Kulakovském nemohl dohledat žádné informace.

Kyrill Kulakovský je odborník na telematiku, obor, který se zabývá krom jiného problematikou dopravy. Ředitel Centra pro výzkum energetického využití litosféry sdělil Českému rozhlasu, že oba Rusové jsou pro instituci mimořádně důležití. To, že je nečinná, podle něj není pravda. Tvrdí, že se stali obětí vnitřních politických bojů v Liberci. Jeho tvrzení ale zpochybňuje vyjádření mluvčího Akademie věd ČR, kterého Český rozhlas rovněž kontaktoval. „Mluvil jsem s doktorem Šafandou z Geofyikálního ústavu Akademie věd. Ty lidi vůbec nezná, ale upozornil mě, že Centrum pro výzkum energetického využití litosféry je silně podezřelá instituce, na kterou je třeba dávat si pozor,“ sdělil mluvčí Akademie věd Jan Martinek.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Eurovolby napříč EU končí. Co bude s EU? V noci bude jasno

26.05.2019 05:15 Letošní volby do Evropského parlamentu dnes vyvrcholí, když k urnám zamíří miliony voličů ve 21…

Eurovolby 2019: Největší zájem byl v Praze. Voličů přišlo víc než posledně

25.05.2019 22:54 Aktualizováno Zájem Čechů o volbu poslanců Evropského parlamentu byl letos zřejmě o něco vyšší než před pěti lety…

Eurovolby 2019: Hlasy jsou sečteny, omylem unikly na internet

25.05.2019 21:23 Aktualizováno Hlasy voličů v evropských volbách v Česku sečetli volební komisaři ve všech okrscích, vyplývá z…

Evropské volby v Česku: Na několika místech zasahovala policie

25.05.2019 18:33 Evropské volby neprovázely v Česku z pohledu ministerstva vnitra žádné problémy. ČTK to dnes řekl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama