Lidovci dál brojí proti sporné hře, kraj neprojednal dotaci na festival v Brně

Brno - Jihomoravští zastupitelé dnes stáhli z programu jednání bod o milionové dotaci pro květnový festival Divadelní svět Brno. Projedná ji až červnové zastupitelstvo, které může akci přiznat dotaci i zpětně, řekl dnes novinářům radní Tomáš Soukal (ČSSD). Stažení navrhl kvůli tomu, že KDU-ČSL začala mít pochybnosti ohledně udělení dotace.

Přidejte svůj názor

Magistrát města Brna

Lidovcům se nelíbí divadelní hra Naše násilí a vaše násilí uváděná v rámci festivalu, ve které postava Ježíše znásilňuje muslimskou ženu. Proti hře se ohradila církev a někteří politici.

Ředitel divadla Martin Glaser dnes ČTK zopakoval, že změny v programu festivalu nechystá, bylo by to složité. "Máme festival smluvně zavázaný s partnery, je celý v prodeji," uvedl Glaser. Úspory v podobě rušení představení by znamenaly nutnost kompenzací hostujícím souborům, navíc by to poškodilo reputaci přehlídky.

Krajští zastupitelů musejí materiál znovu prodebatovat. Podle Soukala se na příštím zastupitelstvu objeví buď ve stejné formě, nebo například s doplněním, na které konkrétní hry festivalu mají peníze posloužit.

Soukal uvedl, že politikům se nelíbí jedna konkrétní hra. KDU-ČSL je v krajském zastupitelstvu v opozici a v městském v koalici. V obou případech lidovci protestovali proti hře, kterou považují za urážlivou, a požadovali, aby se na ni nedávaly veřejné peníze. Primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL) dokonce vyzval ředitele Národního divadla Brno Martina Glasera, aby představení z programu stáhl. Ředitel mu ale nevyhověl.

Existuje také možnost, že zastupitelé dotaci neschválí, Soukal to ale považuje za nepravděpodobné. Finanční ředitel Národního divadla Brno Martin Gerych ČTK řekl, že příspěvek kraje figuruje v rozpočtových plánech festivalu, podobně jako v minulých ročnících. Kdyby jej přehlídka nezískala, ovlivnilo by to ekonomický výsledek akce, který ale záleží také na tržbách a dalších vlivech. Ztrátu by primárně neslo divadlo jako pořadatel přehlídky, sekundárně město jako zřizovatel divadla. Předpokládaný rozpočet festivalu je mezi 11 až 12 miliony korun, řekl ČTK Gerych.

Proti hře se už dřív vymezil spolek Brno+, hnutí Slušní lidé i někteří další politici například z KSČM. Distancovali se od ní i biskupové, kteří napsali dopis primátorovi Brna Petru Vokřálovi (ANO), že vzhledem k městské podpoře festivalu nemohou převzít záštitu nad jiným brněnským projektem nazvaným Re:publika ke stoletému výročí vzniku Československa. Akce se ani nebudou účastnit. Vokřál dnes novinářům řekl, že je mu to líto, protože divadelní festival a akce k oslavám výročí jsou naprosto odlišné.

Představení Naše násilí a vaše násilí přináší pohled na Evropu překvapenou migrační krizí. Podle festivalových dramaturgů provokativním způsobem klade nepříjemné otázky. Týkají se náboženství, přístupu Evropy k situaci na Blízkém východě i nestejného nahlížení na oběti teroristických útoků v Evropě a Bagdádu či Kábulu.

Devátý ročník přehlídky je v plánu od 24. do 28. května. Nabídne přes 40 představení souborů z Česka i ciziny.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šojdrová bude hledat vhodné sirotky, Babiš jim chce pomoci mimo ČR

21.09.2018 18:31 Praha - Zástupci neziskových organizací spolu s europoslankyní Michaelou Šojdrovou (KDU-ČSL)…

V Bruselu tvoří novou směrnici: Rodiče v Česku zřejmě čekají velké změny

21.09.2018 17:00 Praha - Rodiče, kteří zůstanou doma s malými dětmi, by od července příštího roku mohli začít…

Šojdrová představuje plán pomoci syrským dětem. Alternativ je několik

21.09.2018 16:35 Praha - Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) vidí pozitivní posun ve sporu o případné přijetí…

Drsný útok na iniciativu: Koluje falešný seznam Čechů, kteří chtějí…

21.09.2018 16:15 Aktualizováno Praha - Češi jsou podle občanské iniciativy Češi pomáhají ochotní pomoci syrským uprchlíkům, kteří…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama