Kdo bude šéfovat Praze? Kandidáta na primátora zatím nemá TOP 09, ČSSD a ODS

Praha - Většina politických stran v pražském zastupitelstvu už ohlásila jméno svého kandidáta na primátora do podzimních komunálních voleb. Lídra zatím nemá ČSSD, ODS a TOP 09, zjistila ČTK. Naposledy jedničku kandidátky zvolilo v primárkách hnutí ANO, za které již nebude kandidovat stávající primátorka Adriana Krnáčová. V čele kandidátky ji nahradí zastupitel a poslanec Patrik Nacher (nestr. za ANO). Kandidovat hodlá i starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL), pokud se jeho uskupení Praha Sobě podaří získat dostatek podpisů.

Praha

Jako poslední bude zřejmě kandidáta na primátora vybírat sociální demokracie na červnovém sněmu. Naopak jako první ho zvolili komunisté, kteří na krajské konferenci v polovině března vybrali Martu Semelovou. Exposlankyně, která v minulosti vzbudila pozornost například kontroverzními výroky ohledně politických procesů v 50. letech, v současnosti vede klub KSČM v pražském zastupitelstvu.

Jasno už má i hnutí ANO, kde poslanec Nacher v primárkách porazil současné pražské radní Libora Hadravu, Evu Kislingerovou a Karla Grabeina Procházku. Do kandidátky ANO nicméně ještě může podle stanov hnutí zasáhnout jeho předseda a premiér v demisi Andrej Babiš.

Zelené povede do voleb místostarosta Prahy 7 a pražský zastupitel Ondřej Mirovský, který v tajné volbě porazil předsedu strany, pražského zastupitele a starostu Prahy 4 Petra Štěpánka. Ten vedl před čtyřmi lety kandidátku Trojkoalice, sdružující Zelené, STAN a lidovce.

Trojkoalice už se na volebních lístcích na podzim neobjeví. STAN se na spolupráci nově dohodla s TOP 09, která by měla lídra vybrat v květnu. Svůj zájem se o místo ucházet už avizoval předseda strany Jiří Pospíšil. Starostové si za jedničku vybrali právničku Hanu Marvanovou, která tak zřejmě zaujme druhé místo na společné kandidátce. Lidovci jako svého kandidáta na primátora vybrali koncem března v primárkách současného radního pro kulturu Jana Wolfa.

ODS by měla lídra zvolit v následujících týdnech na krajském sněmu. Spekuluje se například o jménu bývalého primátora a současného poslance a zastupitele Bohuslava Svobody. Za Piráty, kteří v posledních volbách do Poslanecké sněmovny v Praze dosáhli výrazného úspěchu, bude o křeslo primátora usilovat v politice zatím nepříliš známý Zdeněk Hřib. Ten je garantem strany pro zdravotnictví a ve volené funkci zatím nepůsobil.

Do voleb se chce zapojit také uskupení Praha Sobě, jehož hlavní tváří je poslanec, starosta Prahy 7 a člen KDU-ČSL Jan Čižinský, který by se rád stal primátorem. Kandidovat plánuje na základě podpisů obyvatel hlavního města, kterých hodlá nasbírat 100.000. Zatím jich sehnal necelou polovinu.

Poslední komunální volby v Praze na podzim 2014 vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů v pětašedesátičlenném zastupitelstvu. Těsně za ním s 16 křesly skončila dosud vládnoucí TOP 09. Po osmi mandátech získaly Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti mají stejně jako KSČM čtyři křesla. Od voleb v metropoli vládne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. V říjnu 2015 se rozpadla, strany se ale nakonec domluvily a spolupráci obnovily. Změnilo se pouze obsazení části rady.

Maláčová žádá Babiše o svolání vlády, jako řešení vidí dotace pro…

27.10.2021 20:35 Aktualizováno Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) požádala premiéra Andreje Babiše (ANO) o…

Nemáme nástroje k řešení dopadů cen energií, tvrdí ministerstvo práce

27.10.2021 16:53 Aktualizováno Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) oznámilo, že nemá žádné nástroje, s jejichž pomocí by…

Vláda by mohla o růstu minimální mzdy rozhodnout 5. listopadu

27.10.2021 15:49 Vláda by o zvýšení minimální mzdy pro příští rok mohla rozhodovat v pátek 5. listopadu.…

Česko se hodlá co nejaktivněji zapojit do přípravy nové Strategické…

27.10.2021 14:41 Česká republika se hodlá co nejaktivněji zapojit do přípravy nové Strategické koncepce…

NCOZ prověřuje okolí prezidenta Zemana ve dvou samostatných kauzách

27.10.2021 14:08 Aktualizováno Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) začali prověřovat okolí prezidenta…

Podle Babiše je rozhodnutí Senátu o zvýšení platů politiků podvod nové…

27.10.2021 12:49 Aktualizováno Rozhodnutí Senátu, který dnes zamítl návrh dosluhující vlády ANO a ČSSD na zmrazení platů ústavních…

Vystrčil jednal s tchajwanským ministrem o hospodářské spolupráci či…

27.10.2021 12:21 Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes jednal s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wuem o…

Senát zamítl zmrazení platů vrcholných politiků

27.10.2021 11:12 Platy vrcholných politiků by měly vzrůst příští rok asi o šest procent. Senát dnes zamítl návrh…

Senát schválil návrh na zavedení korespondenční volby prezidenta a poslanců

26.10.2021 16:28 Zavést pro Čechy žijící v zahraničí korespondenční hlasování při volbě poslanců a prezidenta má…

Senát opět neschválil rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ

26.10.2021 15:52 Aktualizováno Senát dnes zamítl novelu ústavy, která měla rozšířit kontrolní pravomoci Nejvyššího kontrolního…

Související:

Právě se děje

reklama