Političtí svazáci, neziskovky, ideoví novináři. Ovčáček a další se se dobře baví kvůli pylu a řepce

Praha - Česká republika už několikátým dnem žije tématem pylu a řepky. Mnozí z nepříjemného žlutého povlaku, který zasypal doslova celou zemi, viní premiéra v demisi Andreje Babiše, Agrofert a především řepku. A přestože experti opakovaně varovali, že tato žlutá plodina za současné problémy nemůže, lidé na sociálních sítích si myslí něco jiného. Navíc se objevila celá řada vtipů o řepce a fotbalistu Tomáši Řepkovi.

Řepka olejka, ilustrační fotografie

Nepříjemná žlutá pokrývka obtěžuje nejen alergiky, ale třeba také hospodyňky, kterým sedá poprašek na nábytek, či řidiče, jejichž auta se během chvíle změnila k nepoznání. Alergologové i jiní experti opakovaně poukázali na to, že řepka za problém nemůže, protože její pyl je těžký a tak nelétá příliš daleko. Problémy letos dělají jehličnany, které mají silnou sezónu.

Na sociálních sítích se přesto hlasitě mluví o tom, že za vše může Babiš a jeho řepka. "Řepka je fakt úplně všude. Je to rakovina české půdy, která prorůstá dál a dál do toho, co jíme a pijeme. Nechutný. Ano, nebude líp, lidi," uvedl na twitteru například kajakář Vavřinec Hradílek.

"Suchá a žlutá: česká krajina vysychá. Letošní zimu opět na většině území chyběla sněhová pokrývka a zima přešla rovnou do léta. Pokud se počasí nezmění, čeká nás letos ohromný problém. Další malér nám byl vyroben zbytečně. Tuny pylu z řepky poletují krajinou. Pokud se ptáte, kdo za ten žlutý sajrajt, jak také v minulém období znělo od opozice ve Sněmovně může, optejte se jistého Mariána Jurečky, jak coby ministr zemědělství urputně prosazoval prodloužení o dalších pět let daňového zvýhodnění biopaliv první generace, rozuměj řepky. To i přesto, že to po nás nikdo nepožadoval, Jurečkovi to do agendy nenáleželo, odborníci před tím varovali a všichni pochopili, že tudy cesta k ekologičtější dopravě nevede. Jenže, kdo si pomohl? Můžete hádat . Blokovali jsem tu nestoudnost úporně, jenže tehdejší koala to prostě protlačila.," postěžoval si exposlanec TOP 09 František Laudát.

"Řepka je nejenom smradlavá, ale zároveň její vysazování v kombinaci s masovým používáním pesticidů významně škodí biodiverzitě, kvalitě vody i všeobecnému zdraví populace... v Babišově impériu žluté lány samozřejmě nechybí. Děkujem a ven!" přidala se na twitteru iniciativa Milion chvilek.

Ne všichni to ale samozřejmě vidí tak tragicky. "Jehličnany nás v těchto dnech mocně zásobují pylem. Političtí svazáci za tím vidí Babiše. Zřejmě se domnívají, že je velkopěstitelem šišek,“ vysmál se podobným tvrzením hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

"Vlast zasypaly řepkopylové FAKE NEWS. Co neziskovky, ideoví novináři a TOP 09? Budou bojovat s dezinformacemi a odhalí zrádné jehličnany?" dodal Ovčáček na jiném ze svých profilů.

"Vracíme se pocitově o 30-40 let zpět. Komouši tenkrát také teoreticky nemohli za hnusný počasí. Ale vlastně mohli. Mohli totiž za všechno hnusný. Tož tak, Andreji," přidal se do debaty Mirek Topolánek.

Opakovaně se k řepce vyjádřil i sám Andrej Babiš. "Jasně, celé Česko je žluté. Ale není to řepka, je to pyl z borovic a smrků. S řepkou to nemá vůbec nic společného. K řepce jeden možná překvapivý fakt: z celkové úrody řepky v ČR vypěstuje moje bývalá firma jenom 5 %. Ano, pouze 5 %. Takže bych poprosil všechny své oblíbené hatery o spolupráci, šiřte všude, že jen 5 % řepky je mé bývalé firmy. Děkuju. Máte to u mě," vzkázal na facebooku.

"Kdyby vás někoho zajímalo ještě něco k pylu, který je všude. Je z dřevin, především z břízy a jehličnanů. Několikrát to včera řekli dokonce i i v ČT (třeba v předpovědi počasí, anebo v pořadu Události komentáře), takže je to stoprocentně pravda. Není to řepka, protože pylová zrna řepky jsou těžká a nešíří se vzduchem. Navíc teď kvete kdeco, nejenom řepka. Suché a větrné počasí navíc extrémně víří pyly. A ještě jednou zopakuju: z celkové úrody řepky v ČR vypěstuje moje bývalá firma jenom 5 %. Jenom 5 %," zdůraznil.

Opozice vidí za zrušením vyhlášky o respirátorech diletantství vedení země

27.07.2021 17:32 Dnešní rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS), který zrušil opatření ministerstva…

V Česku by podle Havlíčka měla být alespoň jedna továrna na baterie pro…

27.07.2021 13:55 Aktualizováno Stát chce, aby v Česku vznikl minimálně jeden projekt továrny na baterie pro elektromobily,…

Ministryně Maláčová se bude navzdory kritice nadále účastnit kontrol firem

26.07.2021 13:56 Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) i její poradce Matěj Stropnický počítají s tím, že se budou i…

Sněmovna bude rozhodovat o důchodech, dětských skupinách a vyplácení dávek

26.07.2021 12:25 Poslance čeká v tomto týdnu rozhodování o devíti návrzích zákonů. Sejdou se kvůli nim ve středu a v…

Babiš chce zastavit řízení ke střetu zájmům podal žalobu na Černošice

26.07.2021 10:20 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) podal žalobu na městský úřad v Černošicích. Důvodem je řízení o…

Soud: Babiš se nemusí omlouvat Transparency International za výroky o…

26.07.2021 09:46 Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat české pobočce protikorupční organizace Transparency…

Vláda nevyužila příznivý vývoj k reformám a omezení dluhů, míní ekonomové

25.07.2021 08:50 Končící volební období česká ekonomika procházela kromě pandemického období výraznou expanzí,…

Jurečka s návrhy na změny v důchodech nebo výživném zřejmě narazí u vlády

24.07.2021 14:19 Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka zřejmě narazí se svými návrhy změn zákonů týkajících se důchodů a…

Po zprovoznění nového bloku Dukovan lze postavit dva bloky Temelína, řekl…

24.07.2021 11:57 Aktualizováno Až bude hotový nový blok jaderné elektrárny Dukovany, mohly by se dostavět jeden nebo dva nové…

SPD chce mimořádnou schůzi kvůli postoji ministerstva zdravotnictví k…

23.07.2021 16:32 Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se pokusí vyvolat mimořádnou schůzi Sněmovny kvůli postoji…

Související:

Právě se děje