Hrad má tajnou zprávu BIS o novičoku. Látka se v Česku vyráběla a testovala, oznámil Zeman

Praha - Pražský hrad už má k dispozici tajnou zprávu o novičoku v Česku, kterou pro něj vypracovala Bezpečnostní informační služba (BIS). Prezident Miloš Zeman předem avizoval, že se k ní chce vyjádřit dnes večer na televizi Barrandov. Slíbil přitom, že půjde o závažné sdělení.

Prezident Miloš Zeman

Hrad o tom, že pro něj má BIS vypracovat tajnou zprávu informoval už před měsícem a před týdnem ji obdržel. Žádné bližší informace ovšem o utajovaném dokumentu až doposud nezazněly. Zpráva BIS prý není vedena ani jako přísně tajná, ani tajná, dokonce ani jako důvěrná, takže je z ní možné omezeně citovat.

Hladina mlčení se rozšířila až dnes, kdy prezident oznámil, že se ke zprávě vyjádří dnes večer na televizi Barrandov. "Večer sledujte televizi," řekl tajuplně Hospodářským novinám prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. "Jediné, co mohu prozradit, je, že půjde o závažné sdělení. Vyčkejte vysílání," dodal.

Prezident Zeman zadal vypracování dokumentu BIS na konci března, po tom, co se Rusko vyjádřilo o tom, že Česko je jednou ze zemí, které mohly vyvíjet či skladovat nebezpečný novičok. Prezident pověřil BIS vypracováním zprávy, i když tvrzení Ruska vyvrátila nejenom vláda, ale i Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

Novičok se v Česku opravdu testoval

Zeman večer prozradil, že v listopadu minulého roku se ve výzkumném vojenském ústavu ministerstva obrany v Brně testovalo malé množství nervově paralytického jedu, který se označuje A-230. Množství toho vyrobeného jedu bylo podle Zemana malé a po testování byl tento jed zničen.

Vojenský ústav podle sice tvrdí, že nešlo o novičok, vojenské obranné zpravodajství však uvedlo, že to novičok byl a Zeman se rozhodl názorově přiklonit k němu. „Udělal jsem si závěr, že u nás byl testován novičok,“ prozradil prezident.

„Víme kde, víme kdy, je pokrytectví předstírat, že se nic takového nestalo,“ řekl. Zemanovi podle jeho slov nevadí, že se tak dělo, za pokrytecký považuje předstírat, jako by se nic takového nedělo. „Lžeme si do vlastní kapsy," uvedl. Zároveň zmínil, že existuje rodina novičoků a že Skripal byl otráven typem A-234.

Novičok byl v březnu údajně použit ve Velké Británii při útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Británie z tohoto útoku obviňuje Rusko. Za Velkou Británii se postavilo několik států, kteří ze solidarity vyhostily ruské diplomaty. Tři členy ruské diplomacie vyhostila i Česká republika.

To, že by novičok, kterým byl Skripal otráven, mohl pocházet z Česka už dříve mluvilo ruské ministerstvo zahraničí. To ale odmítl jak premiér Andrej Babiš, tak ministři zahraniční a obrany Martin Stropnický a Karla Šlechtová (oba ANO).

Když v březnu Moskva označila Česko za jednoho z možným původců novičoku, ředitel Vojenského výzkumného ústavu v Brně Bohuslav Šafář ČTK řekl, že otravné látky se v Česku vyrábějí výhradně pro laboratorní účely. Malé množství jich vyrábí i jeho ústav, ale má k tomu souhlas Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Řádově jde o gramy, takže podle Šafáře nejde o výrobu, ale spíše o "laboratorní přípravu malého množství", kvůli otestování jejich vlastností.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, tvoří se kolony

18.09.2021 11:11 Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami dnes na letišti v Mošnově na…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Jurečka v případě vládního angažmá odmítá manželství pro všechny

18.09.2021 11:22 Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Sněmovna schvalování novely o zákonném rámci učitelských platů nedokončila

17.09.2021 14:32 Sněmovna ani na poslední plánované předvolební schůzi nedokončila schvalování zákona o učitelích,…

V kauze Čapí hnízdo policie doplnila vyšetřování podle pokynů žalobce

17.09.2021 13:36 Aktualizováno V kauze Čapí hnízdo, ve které je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana…

Poslanci jednají o odvolání Lipovské. Volnému se to nelíbí

17.09.2021 13:24 Aktualizováno Poslanci se začali zabývat návrhem svého volebního výboru na odvolání radní Hany Lipovské z Rady…

Související:

Právě se děje

reklama