Zeman je na roztrhání: Rusové ho mají na lživou propagandu. My ho máme na permanentní ostudu, zlobí se Kalousek

Praha - V České republice se v malém množství vyráběl a testoval jed novičok, po testování byl zničen, oznámil prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro TV Barrandov. Politici jej ale za jeho slova tvrdě kritizují.

Prezident Miloš Zeman

Zeman uvedl, že vychází ze zprávy Vojenského zpravodajství, podle něhož nervově-paralytická látka označovaná jako A230, kterou pro účely testování loni vyráběl Vojenský výzkumný ústav v Brně, je novičok. Naopak civilní Bezpečnostní informační služba (BIS) dospěla k závěru, že tento plyn není novičok, uvedl Zeman. Po prostudování zpráv obou tajných služeb se prezident přiklonil k názoru vojenských zpravodajců.

Novičok byl jed, kterým byli v Británii otráveni bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera. Že mohl pocházet z Česka, tvrdí Rusko. Naopak Británie z útoku viní Moskvu. „Závěr je, že u nás byl vyráběn a testován novičok, byť v malém množství a poté zničen. Víme kdy a víme kde to bylo... Je pokrytectví předstírat, že se nic takového nedělo," prohlásil prezident. Zemanovi podle jeho slov nevadí, že se tak dělo, za pokrytecké považuje předstírat, jako by se nic takového nedělo. „Lžeme si do vlastní kapsy," uvedl.

„A co kdyby to řekl takto: "Laboratorní přípravu velmi malého množství látky podobného složení, určené pouze pro vědecké účely, nelze v žádném případě označit za jeden z možných zdrojů plynu, použitého pro teroristický útok v březnu v Anglii." To by se Kremlu nezavděčil, co?“ vysmál se Zemanovi jeho někdejší soupeř z prezidentské volby Mirek Topolánek.

Přidal se i muž, se kterým se Zeman v lednu utkal ve druhém kole prezidentské volby. „Vystoupit v televizi a ukázat na tajné aktivity týkající se výroby zakázaných látek je nyní v módě. Většinou se ale politici snaží odhalit aktivity protistrany a tím brání svůj stát...Miloš Zeman vlastně do této kategorie také spadá. Bohužel pro nás,“ postěžoval si Jiří Drahoš.

A pochopení pro Zemana nemá ani Marek Hilšer. „Když už máme ten Novičok, tak jen zbývá, aby hlava státu oznámila, že Skripala otrávil Jára Cimrman, a spiknutí proti Rusku bude definitivně objasněno. My, Češi máme prostě prsty ve všem. Agent Zeman, bojovník za pravdu se činí a Voloďa z Kremlu píše dál Vichr z hor,“ uvedl na twitteru.

„Miloš Zeman je na roztrhání. Čínští investoři ho mají na dobré vazby na Kreml. Rusové ho mají na svou lživou propagandu. My ho máme na permanentní ostudu," postěžoval si šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek

„Je v tom prostě všechno. Přesně podle příručky. Znejistit na základě možná i pravdivé informace, která ale nesouvisí s kauzou Skripal. Že A-230 není A-234, to je řečeno jen tak mimochodem. Hlavně, že to všechna média přebrala. Úkol byl splněn,“ rýpnul si někdejší místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

„Miloše Zemana můžeme klidně považovat za aktivního agenta Kremlu. Nejen, že svým prohlášením odporuje českému ministrovi zahraničí, navíc tím živí ruská propagandistická média," myslí si předseda STAN Petr Gazdík

„Putin - máte novičok. Česko - nemám a neměli jsme. Zeman - pověřím BIS. BIS - nemáme a neměli jsme. Zeman - vyráběli jsme novičok. Muž s koženou brašnou nesmí projet,“ uvedl na twitteru senátor Václav Láska.

„Prezident Zeman dnes oznámil, že v Česku vyráběli novičok. Mám podezření, že ho na něm i testovali,“ vysmál se prezidentovi europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

„Ještěže Rusové toho Zemana mají. Kdo by jim tu jednotu EU rozbíjel. A o Česku se mluví. S výjimkou Moskvy ale negativně. Doufejme, ze nebudeme někdy brzy v situaci, kdy bychom potřebovali podporu my," přidal se další europoslanec Pavel Telička

„Žádám vládu České republiky o závazné vyjádření, zda výrok M. Zemana potvrzuje ruské nařčení, že ČR vyráběla bojové chemické zbraně a porušila platné mezinárodní úmluvy. Stejný požadavek by měly projednat kompetentní výbory Poslanecké sněmovny a Senátu,“ myslí si politik, sociolog a bývalý poslanec Ivan Gabal.

„Vystoupení MZ na TV Barrandov nesleduji, ale z toho, co teď čtu na Twitteru mám pocit, že nejspíš jen tak vyzvonil spoustu informací, které se neměly dostat ven. Když to říká komisař Ledvina v Adéle, je to sranda, tohle je...“ okomentoval dění kolem Zemanových slov politický geograf Michael Romancov.

„ČTK: "Zeman: V ČR se v malém vyráběl a testoval novičok, pak byl zničen." Míním, že jinde v ČR je zase pravidelně testován ve velkém ruský produkt jménem Stoličnaja, výsledky čehož jsou pak předváděny v populárním programu Týden s Putinovým panákem,“ přidal se politolog Jiří Pehe.

Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) pozdě večer na twitteru napsala, že veřejné vyjádření prezidenta o novičoku vycházející ze zprávy armádní tajné služby nemůže komentovat, protože disponuje informacemi pouze v utajeném režimu. „Česká republika se zabývá výhradně ochranou proti těmto látkám a pokud se testují, hned poté jsou zničeny. Na území ČR nyní žádný novičok není," uvedla.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Babiš půjde na třetí dávku očkování den před sněmovními volbami

24.09.2021 22:01 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechá přeočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 ve čtvrtek 7.…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

24.09.2021 22:00 Aktualizováno Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:28 Aktualizováno Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

Návrh Maláčové na krizové ošetřovné se už pravděpodobně nestihne přijmout

24.09.2021 13:56 Krizové ošetřovné pro případ lokálního uzavírání škol, které navrhla tento týden ministryně práce…

ANO bude mít kandidáta na prezidenta, potvrdil Babiš. Konkrétní jméno nemá

24.09.2021 13:06 Vládní hnutí ANO postaví do prezidentských voleb v roce 2023 vlastního kandidáta. Novinářům to dnes…

Hamáček nabídl Slovinsku prodloužení české policejní mise na hranicích

24.09.2021 12:42 Ministr vnitra Jan Hamáček dnes uvedl, že svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi nabídl…

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

24.09.2021 12:28 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice…

Vláda v pondělí projedná rozpočet na příští rok se schodkem přes 376…

24.09.2021 11:45 Vláda v pondělí projedná návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun.…

Poslanci se zřejmě mimořádně sejdou jen pár dní před volbami

23.09.2021 20:24 Mimořádná schůze Sněmovny k závěrečné zprávě vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii na…

BIS postupovala ohledně úkolů od prezidenta v mezích zákona

23.09.2021 18:35 Aktualizováno Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Související:

Právě se děje

reklama