Na politiky by měla platit přísnější měřítka, myslí si Češi

Praha - Zhruba polovina Čechů by morálku politiků posuzovala přísněji než u ostatních, protože v politice mají být jen ti nejlepší. Více než dvě pětiny lidí se domnívají, že pro politiky platí stejná morálka jako pro všechny ostatní.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Nově zvolení poslanci poprvé usedli do lavic

Podle čtyř procent dotázaných se politici často dostávají do obtížných situací a lidé by jim měli leccos odpustit. Vyplývá to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Z časového hlediska přinesl letošní výzkum poprvé výrazný názorový posun.

Oproti poslednímu průzkumu z března 2015 poklesl o sedm procentních bodů podíl těch, podle kterých by měla být morálka politiků posuzována přísněji. Naopak o šest procentních bodů vzrostl podíl zastánců názoru, že pro politiky platí stejná morálka jako pro všechny ostatní. "Je možné, že tento názorový posun je určitou reflexí veřejnosti kauzy Čapí hnízdo," poznamenali autoři průzkumu.

Přibližně polovina respondentů se také přiklonila k názoru, že by hodnocení politiků mělo zahrnovat i jejich soukromý život. Naopak 44 procent lidí se domnívá, že posuzování morálky politiků má vycházet pouze z jejich jednání v politice. Toto aktuální rozložení názorů je podle CVVM srovnatelné s posledním průzkumem.

Čtyři pětiny českých občanů si zároveň myslí, že spory, problémy a aféry patří k životu a vyskytují se i v jiných demokraciích. Velká většina veřejnosti (84 procent) ale zároveň věří, že o problémech, sporech a aférách je třeba informovat, protože politici potřebují kontrolu veřejnosti. Současně stejný podíl dotázaných souhlasil s tím, že spousta vážných problémů a afér se zatajuje. Tři čtvrtiny dotázaných se obávají, že tyto spory a aféry dělají Česku ostudu před světem.

Téměř dvě třetiny Čechů si myslí, že ve sporech a aférách, které se ve veřejném životě objevují, jde hlavně o vyřizování osobních účtů. Necelá polovina lidí se domnívá, že jde hlavně o vyřešení věcných sporů. Podle dvou třetin občanů navíc nemají tyto spory a aféry žádný účinek, ničeho se nedosáhne a vše zůstane při starém. Podobný podíl dotázaných byl také přesvědčen, že problémy nafukují novináři.

Průzkum se konal od 7. do 19. dubna, zúčastnilo se ho 1115 lidí starších 15 let.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSSD lavíruje. Skončí ve vládě? Babišova kauza ostře rezonuje i v krajích

15.11.2018 13:19 Aktualizováno Předseda sociálních demokratů a vicepremiér v menšinové vládě ANO a ČSSD Jan Hamáček dnes na zhruba…

Primátorem Českých Budějovic je opět Svoboda (ANO), opozice už kritizuje

15.11.2018 13:06 Zastupitelé Českých Budějovic dnes opět zvolili primátorem Jiřího Svobodu (ANO). Město bude řídit…

Hřib byl zvolen primátorem Prahy. Piráti oslavují, opozice je uražená

15.11.2018 13:01 Aktualizováno Novým pražským primátorem je Pirát Zdeněk Hřib. Na ustavujícím jednání ho dnes zvolilo 39 z 65…

Senát vyzval Babiše k rezignaci. Hrozí v ČR předčasné volby?

15.11.2018 12:56 Aktualizováno Senát označil za nepřijatelné, aby premiér Andrej Babiš (ANO) s ohledem na nová podezření zůstal ve…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama