Žalovat Zemana pro velezradu? Asi se zbláznili, to je trapná komedie. Politici pro EZ otevřeně promluvili

ANKETA - Senátoři z klubu Starostů a nezávislých (STAN) se rozhodli zahájit přípravu materiálů, které by měly vést k ústavní žalobě z velezrady na prezidenta Miloše Zemana. Důvodem jsou Zemanovy výroky o výrobě novičoku v Česku. Co na to říkají politici? A podpořili by podání žaloby? Právě na to jsme se jich zeptali.

Přidejte svůj názor 146 komentářů

Prezident Miloš Zeman jmenoval novým náčelníkem generálního štábu Aleše Opatu

„Tu žalobu bych musel vidět. Nechci hodnotit něco, o čem nic nevím. Podle mě je ale výrok prezidenta o novičoku spíše následek jeho zhoršeného zdravotního stavu. Podle mě bude otázka vlastizrady velmi diskutabilní,“ reagoval na dotaz serveru EuroZprávy.cz lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

„KDU-ČSL i její senátní klub řeší tuto eventualitu už několik týdnů pro případ, že v dohledné vládě nevznikne vláda s důvěrou. Osobně mi to kvůli výroku o novičoku přijde přehnané, ale se senátory to budeme konzultovat,“ sdělil serveru EuroZprávy.cz šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

„Politická debata o tom, jak prezident využívá znalost utajovaných skutečností ve veřejné komunikaci, je legitimní. Osobně si myslím, že mohli doříci, že ČR není zdrojem látek typu novičok. Ale tahat na něj velezradu, mám za absurdní komunikační šum. Není to vyzrazení tajemství ani porušení ústavy. STAN riskují, že budou takto přeexponovaným krokem směšní,“ varoval pro EuroZprávy.cz poslanec KSČM Jiří Dolejš

Šéf ČSSD Jan Hamáček má jasno. „Nepodpořil bych to,“ reagoval na dotaz serveru EuroZprávy.cz, zda by on osobně aktivity senátorů STAN podpořil.

„Je to naprostý nesmysl, Informace byly z veřejných zdrojů. Jde pouze o snahu některých senátorů se za každou cenu přiživit na mediální známosti prezidenta Miloše Zemana. Kdo o nich kdy slyšel,“ rýpnul si do svých kolegů bývalý senátor Zdeněk Škromach (ČSSD). „Určitě bych nic takového nikdy nepodpořil. Iniciativa je od počátku odsouzena k neúspěchu. Nemá reálný podklad,“ řekl pro EuroZprávy.cz Škromach.

„Senátoři STAN se pozastavili nad jednáním prezidenta republiky a konstatovali, že prezident ohrozil bezpečí občanů, když citoval zjištění zpravodajských služeb a to ještě dezinterpretoval. V tomto postoji je podporuji. Teď, pokud vím, zjišťují a konzultují s ústavními právníky, zda toto jednání naplňuje skutek velezrady. Zatím nic víc. Počkám si tedy na výsledek těchto konzultací,“ řekl pro EuroZprávy.cz předseda STAN Petr Gazdík.

„Byť je mnohými tento pokus hodnocen jako marný, je podle mého názoru nutné se o to pokusit. Prezident Zeman totiž zcela záměrně slouží ruským zájmům, čímž popírá české zájmy. Jeho jednání České republice a jejím občanům škodí a je-li alespoň malá šance s tím něco udělat, je nutné se o to pokusit. Minimálně kvůli tomu, že tím dáme najevo, že nám to není lhostejné,“ uvedla pro EuroZprávy.cz místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

„To snad ani nejde komentovat – ti zoufalí lidé se asi zbláznili. Prezident, když se objevila ta informace, tak vyzval tajné služby, ať prověří, zda je pravda to, co řekli Rusové. A rozvědka potvrdila, že je to pravda. To, že dala za pravdu Rusům a prezidentovi, a ne těm politikům, co lhali, to není chyba prezidenta,“ uvedl pro EuroZprávy.cz předseda SPD Tomio Okamura.

„Začneme připravovat materiály, které by po jejich prověření ústavními právníky měly vést k obvinění prezidenta republiky pro velezradu. Pro část české veřejnosti to je možná trochu silná káva. Avšak poté, co jsme si včera vyslechli závažná sdělení od zástupců ministerstva obrany," prozradil senátor Jiří Šesták

„Nemám důvod hájit prezidenta Zemana, který se opakovaně vyjadřoval hanlivě na adresu #DSSS. Tohle je však trapná komedie. Adeptů na velezradu bychom našli jiných dost," reagoval na zprávu na twitteru předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vandas

Vstupte do diskuze (146)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Bruselu to vře kvůli vraždě Chášukdžího, Česko vzneslo rázný požadavek

19.11.2018 09:56 Ministři zahraničí zemí Evropské unie by dnes měli zdůraznit význam ochrany nezávislých médií v…

Je to děsivé, bojím se jich. Petra Paroubková promluvila o svém muži a…

19.11.2018 09:22 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš vystoupil v televizi Nova poté, co stanice odvysílala vyjádření jeho…

Rok 20XX? Brexitová dohoda stále vázne, Chmelař má obavy z dopadů na ČR

19.11.2018 09:18 Pro Českou republiku je v souvislosti s přípravou dohody o brexitu a související politické…

Babiš neodstoupí, nevidí pro to důvod ani pro vyslovení nedůvěry vládě

19.11.2018 03:25 Premiér Andrej Babiš (ANO) ani po sobotních demonstracích nehodlá odstoupit. Je přesvědčen, že má…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama