Zeman je terčem posměchu: Moudrý prezident a jeho kumpáni naletěli čínským šíbrům? Vypadáme jak hlupáci

Praha - Velký zájem vyvolala zpráva, podle které čínská firma CEFC China Energy v dohodnutém termínu neuhradila pohledávky vůči J&T Private Investments. Kvůli tomu bylo odvolala její představenstvo, včetně místopředsedy Jaroslava Tvrdíka. Kritické hlasy připomínají, že to je jeden z výsledků slavné "ekonomické diplomacie" prezidenta Miloše Zemana.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Sjezd ČSSD (18.2.2018): Miloš Zeman
doporučujeme

Čínská CEFC China Energy v dohodnutém termínu neuhradila pohledávky vůči J&T Private Investments (JTPI). Česká společnost proto přebrala výkon akcionářských práv v CEFC Group (Europe) Company, odvolala její představenstvo včetně jeho místopředsedy Jaroslava Tvrdíka a dosadila krizový management. ČTK o tom dnes informoval mluvčí J&T Private Investments Petr Málek. CEFC kroky J&T odmítá. Závazky je připravena do pátku uhradit, uvedl na twitteru Tvrdík.

„Čínská CEFC dluží tuzemským finančníkům J&T zhruba 11,5 miliardy korun. Částku zatím neuhradila a pravděpodobně už ani neuhradí. Zemanova "ekonomická" diplomacie začíná přinášet své "plody" . Zdá se však, že investice neplynou z Číny do ČR, ale právě naopak,“ rýpnul si do Zemana jeho někdejší soupeř u prezidentské volby Marek Hilšer.

„Že by moudrý pan prezident a jeho kumpáni naletěli čínským šíbrům? Kdyby do svých hloupých kšeftů nezatahovali pověst České republiky, byl by to jejich byznys. Takto přijdou o 11,5 miliardy, ale my opět vypadáme jak hlupáci, kteří podkuřují čínským diktátorům. Pro koho ten pan prezident ve skutečnosti pracuje?“ zajímalo by lékaře.

Do Zemana se pustil i další muž, který se s ním střetl v boji o Hrad. „Diplomacie prezidenta Zemana na mělčině. Čínský kurs s ruským větrem nás zavedl do nebezpečné úžiny. Napraví to vláda bez důvěry, jejíž diplomatickou službu má snad posílit osobně ministryně papírových rakví s Rambohafíkem?“ pustil se Pavel Fischer nejen do Zemana, ale i do současné ministryně obrany Karly Šlechtové.

To političní komentátoři naznačili, že Jaroslav Tvrdík dosavadní místopředseda představenstva CEFC Europe, který byl teď odvolán, se může poohlížet po novém místě. „Nehledá teď hnutí ANO nějakého manažera se zkušenostmi z politiky (ministr obrany), polostátní firmy (ČSA), vedení volebních kampaní (ČSSD) a zahraniční firmy (CEFC)?“ udeřil na twitteru komentátor Václav Dolejš.

Do Tvrdíka si rýpnul i ekonom a komentátor David Klimeš. „Docela by mě zajímalo, co po ČSA, ČSSD a nyní i CEFC se J. Tvrdík rozhodne přivést zu grunt příště. Pro toho pána zjevně není nic too big to fail...“ vysmál se mu.

A Tvrdíka nešetří ani další známý komentátor. „Tak jestli tomu správně rozumím, tak celý slavný čínský investice v Česku spočívaly v tom, že si Luftjarda půjčil cca 16 giga a nějak je ne a ne vrátit. Tak to za tu vlajkoslávu, mlácení demonstrantů a servilní prohlášení ústavních činitelů fakt stálo...“ poznamenal Petr Honzejk v narážce na kontroverzní dění při návštěvě čínského prezidenta Si Tin-pchinga v Praze.

Loading...
Vstupte do diskuze (25)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Miloš Zeman? Každý vidí, že není zdráv. Šéf lékařské komory promluvil

23.10.2019 22:01 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman by měl ve vlastním zájmu veřejnost pravdivě informovat o svém zdravotním…

Státní rozpočet prošel úvodním kolem hlasování, schodek má činit 40 miliard

23.10.2019 20:09 Sněmovna dnes v úvodním kole po více než osmi hodinách debaty schválila základní údaje státního…

Babiš je ve střetu zájmů, tvrdí senátní komise. Jde o dotace pro Agrofert

23.10.2019 20:02 Senátní komise pro vyhodnocení auditů týkajících se dotací EU pro holding Agrofert a premiéra…

Stát se obaluje tukem, rozpočet se nepovedl, zní z ODS

23.10.2019 18:32 Vládní návrh rozpočtu na příští rok je podle ekonomického experta nejsilnější opoziční ODS Jana…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama