Krnáčová jde na ruku Pentě? Přes odpor náměstkyně prosadila změnu územního plánu

Praha - Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) dnes přes odpor své náměstkyně Petry Kolínské (Zelení/Trojkoalice) prosadila radě změnu územního plánu, která umožňuí další zástavbu skupiny Penta u Masarykova nádraží. Kolínská řekla, že s firmou jednala o podmínkách, požadujících například smíšenou zástavbu nebo zachování uliční sítě. Schválená změna, kterou předložila primátorka, však podle náměstkyně žádné podmínky nestanovuje. Podle primátorky trvala Kolínské příprava dlouho a město z žádných požadavků neustoupilo.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Adriana Krnáčová /ANO/, primátorka hl. města Prahy

Změny územního plánu se týkají pozemků mezi Florencí a Masarykovým nádražím, jejich větší část nyní zabírá autobusové nádraží. Vlastní ho firma ČSAD Praha holding, která tam v minulosti plánovala postavit vlastní projekt. Podle informací Kolínské je nicméně Penta před dohodou o odkupu pozemků. Na pozemcích je možné stavět už nyní, Penta však požaduje větší hustotu zástavby.

Podle Kolínské by změna měla být doprovázena podrobnější dokumentací, která by městu garantovala dobrou prostupnost území a vyváženou zástavbu, která by nebyla tvořena jenom kancelářemi. "S Pentou jsem o tom vyjednávala a myslím, že jsme se celkem blížili k nějaké shodě," uvedla Koínská, která má změny územního plánu v kompetencích.

Na dnešní radě chtěla Kolínská navrhnout odložit schválení změny do doby, než bude hotová dohoda s Pentou. Krnáčová nicméně z titulu své funkce změnu spolu s několika dalšími předložila sama a rada je schválila. "Paní primátorka, která má, jak je obecně známo, ke společnost Penta poměrně blízko, se prostě rozhodla, že ta změna už na žádné dohody čekat nemá," komentovala postup primátorky Kolínská.

Podle Krnáčové náměstkyně změnu delší dobu blokovala. "Předložila jsem některé změny územního plánu, které paní náměstkyně blokovala dlouhou dobu, některé dokonce i několik let. Všechno, na čem v případě Masarykova nádraží padla dohoda, samozřejmě platí a bude splněno, není to tak, že by tím urychleným předložením město nějak ustoupilo ze svých požadavků," sdělila ČTK. Dodala, že dnes pouze celou věc urychlila a změny musí stejně ještě schválit zastupitelstvo.

Podle Kolínské nicméně dnešní postup znamená to, že se město vzdává možnosti podrobněji regulovat budoucí zástavbu na významném území v centru Prahy.

Kromě pozemků, kde plánuje stavět Penta, dnes primátorka předložila a nechala schválit několik dalších změn územního plánu. Jednou z nich je například změna umožňující postavit tři několikapodlažní obytné domy v Komořanech kousek od Pražského okruhu. Pozemky město před lety samo prodalo soukromníkovi. "Je nepřijatelné, aby město prodalo pozemky a pak je bez dalšího soukromníkovi zhodnocovalo. Město se nemá rozrůstat do polí a zeleně za silničním okruhem," uvedla Kolínská.

Na brownfieldu mezi Masarykovým nádražím a Florencí plánuje Penta postavit administrativní budovy s obchody, restauracemi a parkem podle projektu architektky Zahy Hadidové.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mírnější podmínky oddlužení? Na osobní bankrot dosáhne víc lidí, ti…

22.01.2019 19:12 O oddlužení lidí bude na konci insolvenčního procesu v některých případech rozhodovat soud a…

Primátor Prahy se sešel se senátory, schůzky budou pravidelné

22.01.2019 17:25 Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se dnes sešel s deseti senátory zvolenými za pražské obvody.…

Nemocenská bude opět placena od prvního dne, Sněmovna přehlasovalo senátní…

22.01.2019 16:38 Aktualizováno Zaměstnanci budou dostávat od července náhradu mzdy opět i v prvních třech dnech nemoci. Sněmovna…

Katastroficky naladěný Klaus. Exprezident píše o konci EU i revizi…

22.01.2019 16:27 Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová dnes svými podpisy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama