Rovnost zemí v EU? Tak pozor, tohle nikdy nikdo neslíbil, varuje europoslanec

Brusel - Být či nebýt v jádru Evropské unie? A co vůbec onen magický a často používaný termín "jádro EU" znamená a existuje vůbec? Tyto a další otázky často rezonují českým veřejným prostorem a stejně tomu je i v tomto týdnu.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Pavel Svoboda /KDU-ČSL/, místopředseda strany
doporučujeme

Mezi jedny z největších kritiků české pozice v rámci EU patří europoslanec Jan Zahradil. Ten často akcentuje témata jako ztráta suverenity, má obavy z dalšího fiskálního propojení mezi EU a Českem a tvrdí, že Evropu reálně řídí tandem Francie- Německo.

K jeho postojům se teď ale kriticky vyjádřil lidovecký člen Evropského parlamentu Pavel Svoboda. Učinil tak ve svém blogu na Aktuálně.cz. Podle něj není vůbec jasné, které země budou do jádra EU patřit, zda vůbec něco jako jádro vznikne a zda bude kopírovat eurozónu.

Podle něj je totiž málo představitelné, že by stranou vlivu zůstaly země jako Dánsko nebo Švédsko, které totiž euro nemají, přesto si bezesporu silné postavení v rámci EU ponechají i do budoucna. Problém spíše budou mít země, které svojí pozici k EU prezentují způsobem "my versus oni".

Problém navíc podle Svobody tkví v tom, že se svět mnohem více globalizuje. Nejde proto lpět "na myšlenkách 19. století, kde stál v čele národní stát". Jedině sjednocená a silná Evropa má šanci uspět proti globálním mocnostem jako je Čína nebo USA, či prosti stále sílící Indii.

Svobodu také dle jeho slov unavují předsudky o státní suverenitě. "Za prvé o čem to mluvíme, když energeticky závisíme na Rusku, ekonomicky na vývozech do EU, vojensky na NATO? Za druhé, jak konstatoval i český ústavní soud, výměnou za sdílení části státní suverenity jsme získali podíl na suverenitě vyššího stupně, "slité" suverenitě EU." píše europoslanec.

Ten naopak souhlasí s názorem, že Evropu i nadále povede dvojice Francie a Německo. Bylo to tak ale vždy. Rovnost všech zemí EU podle něj ani nikdo nesliboval, jelikož by takový slib nevycházel z reálných mocenských, ekonomických a politických skutečností.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá cesta není pro ČR. Chceme si sami určit energetický mix, řekl…

22.09.2019 14:33 Česká republika by měla mít možnost si sama určovat podobu svého energetického mixu a jaderná…

Vládní čtvrť? U Moravce bylo dusno, Zaorálek ztrhal Babišův "skandální…

22.09.2019 14:15 Aktualizováno Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítá plán premiéra Andreje Babiše (ANO) na vybudování…

Zaorálek hrozí demisí: Nebyl bych ve vládě odpovědné za abolici Babiše

22.09.2019 13:45 Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) by nezůstal ve vládě, která by byla spoluodpovědná za…

30. výročí sametu: Zeman se na veřejnosti neukáže. 17. listopad nebyl…

22.09.2019 13:28 Prezident Miloš Zeman se letos nezúčastní veřejných připomínkových akcí k 30. výročí sametové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama