Kdo nahradí senátora Čubu? Probíhá druhé kolo voleb, zájem je minimální

Zlín - Velmi malý zájem zatím provází druhé kolo doplňovacích senátních voleb v obvodu Zlín, který kromě Zlínska zahrnuje i jižní část okresu Vsetín. Svůj hlas zatím na několika místech odevzdala jen asi dvě procenta voličů, zjistila ČTK. Voliči vybírají mezi krajskou radní Michaelou Blahovou (KDU-ČSL) a daňovým poradcem Tomášem Goláněm (SENÁTOR 21), kteří postoupili z prvního kola voleb.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Volby, ilustrační foto

Volby začaly dnes ve 14:00. V 74 volebních místnostech ve Zlíně byla před 16:00 volební účast 1,67 procenta. "Při prvním kole to ve stejném čase bylo 2,87 procenta," řekl ČTK mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák.

Podobně je tomu například ve Valašských Kloboukách, v největším ze sedmi tamních okrsků před 16:00 odevzdalo svůj hlas 1,5 procenta voličů. Blahová volila dnes brzy po otevření volebních místností, Goláň to má podle svých slov v plánu dnes odpoledne.

Blahová či Goláň nahradí někdejšího předsedu slušovického družstva Františka Čubu (SPO), který na konci února odstoupil z funkce. Svůj krok zdůvodnil tlakem, kterému čelil kvůli půldruhého roku trvající absenci v Senátu. Nový senátor bude zvolen jen do konce Čubova šestiletého mandátu, tedy do podzimu 2020, poté se v obvodu uskuteční řádné senátní volby.

Blahová v prvním kole voleb minulý víkend získala 24,18 procenta hlasů, Goláň 18,99 procenta. Volební účast v prvním kole byla necelých 16 procent. Kandidovalo v něm devět lidí, neuspěl například zlínský primátor Miroslav Adámek (STAN), který byl považován za favorita voleb.

Blahová i Goláň dny po prvním kole využili k intenzivní kontaktní kampani, prezentovali se také na sociálních sítích.

Voliči mohou hlas odevzdat do dnešních 22:00 nebo v sobotu od 08:00 do 14:00. Ve volebním okrsku číslo 78 se volí v 147 okrscích v 57 městech a obcích. Nejvíce okrsků je v krajském Zlíně, a to 74. K volebním urnám může přijít zhruba 108.000 oprávněných voličů.

Při posledních senátních volbách v obvodu Zlín porazil Čuba na podzim 2014 ve druhém kole současnou poslankyni a tehdejší končící senátorku Alenu Gajdůškovou z ČSSD. Volební účast tehdy dosáhla 20,48 procenta. K prvnímu kolu, které bylo spojeno i s hlasováním do obecních zastupitelstev, tehdy přišlo výrazně více lidí, a to 41,96 procenta.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš by měl být ve vazbě. Vždyť je jasné, že úkoluje policii, zlobí se…

15.11.2018 14:04 Senátoři se shodli, že je nepřijatelné, aby premiér Andrej Babiš (ANO) s ohledem na nová podezření…

Babiš mladší chce vypovídat: Otec lže, překročil červenou čáru

15.11.2018 13:59 Syn premiéra Andrej Babiš mladší napsal v e-mailu, který zveřejnil server Seznam Zprávy, že si…

ČSSD lavíruje. Skončí ve vládě? Babišova kauza ostře rezonuje i v krajích

15.11.2018 13:19 Aktualizováno Předseda sociálních demokratů a vicepremiér v menšinové vládě ANO a ČSSD Jan Hamáček dnes na zhruba…

Primátorem Českých Budějovic je opět Svoboda (ANO), opozice už kritizuje

15.11.2018 13:06 Zastupitelé Českých Budějovic dnes opět zvolili primátorem Jiřího Svobodu (ANO). Město bude řídit…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama