Hnutí Slušní lidé? Radikální pravice, vliv má ve virtuálním prostoru, říká expert

Brno - Hnutí Slušní lidé lze podle politologa Miroslava Mareše řadit k radikální pravici, dosud ale není pevně ideologicky ukotvené. Jako vysloveně extremistické by zatím Mareš hnutí necharakterizoval, byť se v tomto kontextu objevilo v jedné ze zpráv ministerstva vnitra. Mareš to dnes řekl v rozhovoru s ČTK.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Ministerstvo vnitra

Hnutí je podle odborníka na extremismus silně medializované, snaží se vystupovat razantně, dokáže nastolovat agendu, má vliv ve virtuálním prostoru. "Zatím tento vliv nebyl potvrzen volbami. Jen z virtuálního prostoru se na skutečnou podporu usuzovat nedá," řekl Mareš. Hnutí chce na podzim kandidovat v komunálních volbách v Brně.

Aktivisté Slušných lidí se v sobotu večer pokusili zastavit představení Naše násilí a vaše násilí na festivalu Divadelní svět Brno. V reakci na nahotu na scéně vtrhli na jeviště, odešli až po zásahu policejního antikonfliktního týmu.

Část lidí kolem hnutí se podle Mareše pohybovala dříve v kruzích fotbalových chuligánů, další jsou spojení s různými boxerskými kluby. Ideově směřují k českému národovectví, hovoří také o obraně křesťanských tradic. "Řekl bych ale, že zatím nejsou pevně ideologicky ukotvení," uvedl Mareš.

Ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser dnes ČTK řekl, že sobotní incident v divadle mu připomněl scény z nástupu fašismu. Mareš by zatím takové závěry nedělal, připomněl, že v Česku se v nedávné minulosti odehrály různé typy blokád a sobotní dění nevidí jako doklad nějakých širších společenských posunů.

"Navíc je nutné si uvědomit, že ta hra je skutečně kontroverzní," podotkl Mareš. Na Zelném trhu před divadlem v sobotu protestoval také třeba republikán Miroslav Sládek či konzervativní křesťané. Podle Mareše to byl shluk protestujících z různých částí spektra, přičemž někteří, například ti shromáždění v dolní části náměstí, vznášeli legitimní argumenty, a to způsobem, který nevybočuje z mezí politické kultury.

Podobnou událost, kdy by někdo narušil kulturní akci podobě jako Slušní lidé, si Mareš z nedávné doby nevybavil. Připomněl jen zrušený koncert českých metalových kapel Törr a Root ve Valašských Kloboukách v roce 2016 kvůli údajnému šíření satanismu.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSSD lavíruje. Skončí ve vládě? Babišova kauza ostře rezonuje i v krajích

15.11.2018 13:19 Aktualizováno Předseda sociálních demokratů a vicepremiér v menšinové vládě ANO a ČSSD Jan Hamáček dnes na zhruba…

Primátorem Českých Budějovic je opět Svoboda (ANO), opozice už kritizuje

15.11.2018 13:06 Zastupitelé Českých Budějovic dnes opět zvolili primátorem Jiřího Svobodu (ANO). Město bude řídit…

Hřib byl zvolen primátorem Prahy. Piráti oslavují, opozice je uražená

15.11.2018 13:01 Aktualizováno Novým pražským primátorem je Pirát Zdeněk Hřib. Na ustavujícím jednání ho dnes zvolilo 39 z 65…

Senát vyzval Babiše k rezignaci. Hrozí v ČR předčasné volby?

15.11.2018 12:56 Aktualizováno Senát označil za nepřijatelné, aby premiér Andrej Babiš (ANO) s ohledem na nová podezření zůstal ve…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama