Komunisté? Nebezpeční cynici. OSN je houby po tom, že má NATO vojáky v Pobaltí, říká publicista

Praha - Komunisté i téměř tři desítky let po událostech z listopadu 1989 budí v české společnosti silné kontroverze. Platí to obzvláště teď, kdy se zdá, že KSČM navzdory špatnému volebnímu výsledku z posledních sněmovních voleb bude reálně ovlivňovat politiku české vlády.

Lidové milice
doporučujeme

Sílícího politického vlivu komunistů si ve svém blogu na Aktuálně.cz všímá i publicista a odborník na středoevropskou politiku Ivan Štern. Ten tvrdí, že nám "komunisté zase všem vytřeli zrak". Připomíná jejich podmínku, že vláda kterou budou tolerovat nesmí rozšiřovat české vojenské mise v zahraničí.

Štern připomíná, že komunistům vadí zejména přítomnost českých vojáků v Pobaltí, tedy v regionu, který byl bývalým sovětským Ruskem okupován ze všech evropských regionů nejdéle. Pobyt vojsk NATO na území suverénních států je pak paradoxně označován za něco, co Rusko vlastně provokuje.

"Soudruhům zdánlivě unikla jedna podstatná skutečnost. Pobaltské republiky jsou členskými zeměmi Severoatlantické aliance, zeměmi po výtce demokratické. Naši vojáci se tu nacházejí na žádost a se souhlasem tamějších demokratických vlád." dodává publicista.

Existuje v tomto případě také jedna zajímavá historická paralela. Vojska NATO jsou totiž v Pobaltí na přátelské výpomoci. I naše země má zkušenosti s "přátelskou výpomocí", a to konkrétně s tou ze srpna 1968. Mezi oběma je ale propastný rozdíl.

Přátelská výpomoc sovětských vojsk ze srpna 1968 totiž byla v tehdejším Československu odmítána a národ proti ní rozhodně povstal, tedy s výjimkou několika desítek či stovek prosovětských kolaborantů. Oproti tomu američtí (a další, mimo jiné i čeští) vojáci jsou dnes v Pobaltí vítáni s úlevou a jsou vnímáni jako garance nezávislosti a demokratického vývoje celého regionu.

Štern proto považuje za absurdní požadavek komunistů, kteří chtějí, aby české vojenské mise v zahraničí byly v souladu s mandátem Rady bezpečnosti OSN. "Při vší úctě k Radě bezpečnosti a k celé slavné OSN je oběma houby po tom, na čem se dohadují či nedohadují spojenecké země NATO. Nejde přece o cizí intervenci ve jménu Charty OSN, ale o přátelskou výpomoc spojenecké zemi na základě jejího výslovného souhlasu." píše Štern.

Ten také tvrdí, že podmiňovat účast českých vojáku na misi v Pobaltí souhlasem RB OSN, je ze strany KSČM politický cynismus. "Tak, jako Brežněv Dubčekovo ujišťování, že koná výlučně z prokazatelné vůle veřejnosti, obrátil proti Dubčekovi a poslal mu do země proti jeho obrozujícímu se lidu tanky, má i dnešní požadavek komunistů znemožnit dialog." dodává.

A právě v tom spatřuje Štern "zákeřnost a nebezpečnost" komunistů. Ti jsou podle něj zvyklí pohybovat se na okraji politického prostoru a své názory dokáží prosadit, i když po posledních volbách citelně oslabili.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští politici se shodují, že Bidenův projev byl o jednotě

20.01.2021 19:49 Aktualizováno Jako nabídnutou ruku lidem, kteří Joea Bidena nevolili, vidí dnešní projev nového amerického…

Biden obdržel první gratulace z Česka, vzkaz poslali Babiš i Zeman

20.01.2021 19:25 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) pogratuloval na twitteru Joeu Bidenovi k převzetí úřadu amerického…

Maláčová píše společně s odbory a firmami poslancům, ať schválí kurzarbeit

20.01.2021 18:33 Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a šéfové největších odborových centrál a organizací…

Ne roušky, ale potraviny. ANO, SPD a komunisté oficiálně ničí svobodu a…

20.01.2021 16:45 KOMENTÁŘ - Názor, že současná vláda omezuje svobodu, jsme za poslední měsíce jistě slyšeli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama