Co si to ta neomarxistická sebranka dovoluje, vždyť islám okupoval Evropu do 19. století, zlobí se Duka

Praha - Záběry, na kterých skupinka lidí nazvaná "Slušní lidé" blokuje představení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí oblétly český veřejný prostor. Ke kauze se vyjádřila veřejných osobností, mimo jiné také pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, či profesor Marin C. Putna.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Dominik Duka

Není velkým překvapením, že Duka má pro určitý způsob protestu pochopení. Výše zmíněná hra je silně protinábožensky laděná a nelze tak čekat, že ji bude vysoký představitel katolického kléru obdivovat. Mimo jiné obsahuje také scénu, ve které Ježíš (symbolizující křesťanství) znásilňuje muslimku (symbolizující islám).

Duka se k celé záležitosti vyjádřil i na svém Facebooku. "S povděkem vnímám několik tisíc lidí, kteří se v petici postavili proti uvedení blasfemické divadelní hry v Brně. Vítám, že se našli i lidé, kteří se odhodlali k činu, hru napadli u soudu a žádali její odvolání z programu divadla. Nakonec je třeba vidět, že někteří z diváků dali najevo svůj nesouhlas se skandálním obsahem i při samotném představení, byť jim to způsobilo potíže." píše Duka.

Hra podle něj uráží křesťany ale i muslimy a nemá nic společného se svobodným uměleckým projevem. Jde prý o zneužití svobody, neúctu a bezohlednost k cítění jiných. Dukovi vadí i jistý nepoměr mezi uměleckým zobrazením islámu a křesťanství v dané hře.

"Posel Lásky - Ježíš Kristus je tu jako alegorie naší civilizace vykreslen coby násilník - a islám, ve skutečnosti až do 19. století násilně okupující Evropu, ve hře vystupuje jako znásilněná dívka." zlobí se kardinál. "Znásilněna je naopak naše společnost, víra ve svobodu a vzájemnou toleranci, protože to co si k víře a náboženství dovoluje dnešní neomarxistická sebranka, to si nedovolila ani totalitní nacistická či komunistická ideologie." dodává.

Problém s protesty má ale naopak třeba profesor Martin C. Putna. "Léta jsem se zabýval meziválečným souzněním evropských fašistů s částí evropského křesťanstva, ta historie je opravdu strašná. A dnes nám nějací samozvaní lidé začnou říkat, že hájí pořádek. Nejdřív verbálně, potom s klacky,“ tvrdí Putna pro server Lidovky.cz 

Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Senát vyzval Babiše k rezignaci. Hrozí v ČR předčasné volby?

15.11.2018 14:10 Aktualizováno Senát označil za nepřijatelné, aby premiér Andrej Babiš (ANO) s ohledem na nová podezření zůstal ve…

Babiš by měl být ve vazbě. Vždyť je jasné, že úkoluje policii, zlobí se…

15.11.2018 14:04 Senátoři se shodli, že je nepřijatelné, aby premiér Andrej Babiš (ANO) s ohledem na nová podezření…

Babiš mladší chce vypovídat: Otec lže, překročil červenou čáru

15.11.2018 13:59 Syn premiéra Andrej Babiš mladší napsal v e-mailu, který zveřejnil server Seznam Zprávy, že si…

ČSSD lavíruje. Skončí ve vládě? Babišova kauza ostře rezonuje i v krajích

15.11.2018 13:19 Aktualizováno Předseda sociálních demokratů a vicepremiér v menšinové vládě ANO a ČSSD Jan Hamáček dnes na zhruba…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama