Zdanění církevních restitucí? Drsné reakce jsou tady

Praha - Premiér v demisi Andrej Babiš je pro to, aby byly zdaněny náhrady za majetek, které církve nedostaly v restitucích. Podle komunistů jde o jednu z podmínek pro podporu menšinové vlády ANO a ČSSD. Proti tomu se ostře ohradili někteří politici, kteří varují, že spor o náhrady může skončit u Ústavního soudu.

Přidejte svůj názor 509 komentářů

Noc - Kostel sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik říká, že pokud hnutí ANO a ČSSD ve Sněmovně nepodpoří zdanění náhrad církevních restitucí, KSČM nepodpoří vznik menšinové vlády těchto dvou stran, ani ji nebude později tolerovat. V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že bod sice není v programovém prohlášení vlády, ale je to pro ně nepřekročitelná podmínka.

Andrej Babiš s požadavkem komunistů na zdanění církevních restitucí souhlasí. „Byly prodražené o 54 miliard a proto už pět let říkám, že je třeba to zdanit," řekl Babiš pro idnes.cz. Se zdaněním nemají problém ani sociální demokraté. „K projednávání církevních restitucí ve Sněmovně: návrh zákona na zdanění náhrad poslanci @CSSD jednoznačně podpořili v prvním čtení a nechystáme se na tom nic měnit,“ prozradil předseda strany Jan Hamáček.

Problém ale je, že pokus zdanit restituce by určitě skončil u Ústavního soudu. Problémem totiž je, že poodmínky finančních náhrad církvím jsou zakotveny nejen v zákoně, ale také ve smlouvách, které za Českou republiku se zástupci církví uzavřela vláda Petra Nečase.

Na to poukazují například lidovci. „Jak asi bude spravovat zemi vláda a premiér, který slibuje něco, co je v rozporu s platnými zákony a sám premiér ví, že to u Ústavního soudu a obecně u soudů, nemůže obstát. Chuť vládnout třebas i s komunisty je obrovská, opojení mocí a populismus,“ kritizuje Babiše první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

A podobně to vidí i někdejší europoslanec a bývalý předseda Svobodných Petr Mach. „Předpokládám, že pokud se Babiš s komunisty a sociálními demokraty domluví na zdanění církevních restitucí, ústavní soud takové zdanění zruší. Zdanění restitucí totiž odporuje - ať se nám církevní restituce líbí, nebo ne - základním principům právního státu a zásadě nepřípustnosti retroaktivity v právu. Takže si myslím, že jde jen o úlitbu komunistům, aby hlasovali pro důvěru vládě, i když se předpokládá, že zdanění restitucí nakonec neprojde,“ uvedl na facebooku.

„Mě to stále nebere: Okradou mě. Policie mi to následně vrátí. Pár dnů po tom přijde výzva zaplatit daň z vráceného... #selskyrozum #restituce,“ poznamenal exposlanec Evropského parlamentu za ODS Edvard Kožušník.

„Komunisté ukradli majetek, nelegálně ho užívali, často takovým způsobem, že ho zdevastovali a teď z toho, co jsme církvím vrátili, požadují zaplacení daně. A Andrej Babiš souhlasí, aby zůstal premiérem, bude klidně tančit podle Internacionály. Vlastně jen zopakuje kroky," postěžovala si místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

„Shoda ANO a KSČM na zdanění církevních restitucí jen potvrzuje, že vláda bude levicová a populistická. Komunisté majetek ukradli, bez nákladů užívali, často zničili, a co zbylo, tak jen z donucení vrátili. Označovat to dnes za příjem nebo dar pro okradeného je úplný nesmysl,ů dodal europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. 

Sněmovna letos v únoru v prvním čtení schválila návrh na zdanění peněžitých náhrad, které stát posílá každoročně církvím za majetek nevydaný v restitucích. Předlohu KSČM podpořili poslanci ANO, ČSSD a SPD. Církve už avizovaly, že v případě přijetí zákona jsou připraveny bránit se u Ústavního soudu.

Vstupte do diskuze (509)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zoufalé výstupy Zemana a Babiše? V televizi se strhla hádka kvůli české…

23.09.2018 14:17 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman údajně ve středu slíbil předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že s nominací…

Komunisté drží Babiše v šachu? Bez nich zřejmě státní rozpočet neprojde

23.09.2018 14:16 Aktualizováno Praha - Vládní koalice se podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) pokusí…

Budeme mít v kalendáři další památný den? ODS předložila návrh

22.09.2018 16:37 Aktualizováno Praha - V kalendáři by mohl přibýt další významný den. Skupina poslanců ODS navrhla v novele zákona…

Mobilizace voličů ČSSD? Diskuze platformy byla bouřlivá, Plzeň vytáhla…

22.09.2018 14:57 Aktualizováno Brno/Jihlava/Plzeň - Sociální demokracie by jako vládní strana měla na celostátní úrovni řešit…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama