Kolik opravdu stojí jídlo ve Sněmovně? Po tomhle budete mít na politiky opravdu pifku

Praha – Velkou pozornost médií i veřejnosti vyvolala zpráva o tom, že si poslanci z komise pro práci kanceláře Sněmovny odhlasovali mírné snížení cen jídla ve sněmovních restauracích. Ihned se objevily informace o tom, kolik co ve Sněmovně stojí. Poslankyně ČSSD Kateřina Valachová se proto rozhodla vše uvést na pravou míru.

Přidejte svůj názor 70 komentářů

jídlo

Komise rozhodla o snížení přirážky, která se na jídlo ve sněmovních restauracích vztahuje. Ceny ve sněmovních restauracích by se měly u některých pokrmů a nápojů snížit o jednotky korun, u části z nich zůstanou stejné.

Například pečená vepřová plec se zelím a knedlíky by měla zlevnit o dvě koruny na 50 korun, znojemská hovězí pečeně s rýží o korunu na 78 korun a pečená šunka s vejci o šest korun na 32 korun. Naopak třeba gulášová polévka vyjde stále na 14 korun a dort se šlehačkou na 27 korun, psala média.

Na sociálních sítích se k cenám vyjádřila například poslankyně Kateřina Valachová. „Pro žádné slevy jsem nehlasovala, žádné slevy jsem nepožadovala. To především. Nicméně abych přispěla k celkové informovanosti veřejnosti o cenové hladině v Poslanecké sněmovně, vyrazila jsem do jedné z místních restaurací - což je vlastně závodní stravování, svým způsobem jídelna - a tady je výsledek,“ uvedla na svém facebooku.

Poukazuje na to, že za jídlo se neplatí tak málo, jako tomu bylo v minulosti. „Doby, kdy zdejší ceny byly zlomkem cen běžných, jsou přece jen pryč. A abych ještě vyvrátila obvyklé představy, tak jde o úplně normální jídla v dobré, ale nijak neobvyklé kvalitě. A v množství, které mně stačí, ale někdo by si na porci i stěžoval... U většiny hlavních jídel je třeba připočítat přílohu,“ zdůraznila.

Z fotek jídelního lístku, který zveřejnila, vyplývá, že se ceny příloh pohybují od 13 do 28 korun. Výjimkou je jen grilovaná zelenina za 48 korun. Smažený sýr je možné si dát za 49 korun. Jídla z kuřecího masa se pohybují nad hranicí 70 korun, vepřové od 70 do asi 150 korun. Nejvíce si poslanci zaplatí za ryby či biftek.

Přestože Valachová chtěla ukázat, že ceny ve Sněmovně nejsou zase tak nízké, lidi tím spíše naštvala. „ Kde je tahle levná restaurace? Rád bych tam zavítal. Vážně. Vepřový řízek za 67 nikde neseženete. A příloha za 19 Kč? Nic levnějšího v Praze neseženu,“ podivoval se jeden z diskutujících.

„Jsme malé město a např cena za porci hranolek se pohybuje min 35kc a výš ve vašem jídelním lístků je vidím za 19kc. Biftek míváme tady v okolí klidně ta 350kč, losos 250kč a samo plus přílohy...mohla bych pokračovat. Taky bych se chtěla dobře, najíst se za vaše ceny. A nebo ať máme vaše platy. Jelikož i my lidé pracující mimo vládu pracujeme a děláme přesčasy,“ postěžovala si další diskutující.

„Ceny jako za komunismu přímo totalitní, že se nestydíte toto zveřejňovat na internetu. Běžte se podívat, jaký jsou ceny jinde - třeba do restaurace. A pak to srovnejte s cenami v Poslanecké sněmovně nebo v Senátu. Normální zaměstnanci jedí za draho a musejí vyjít se stravenkami, které jsou jako almužna, a vy si ještě stěžujete,“ rozpálil se další uživatel.

Našli se ale i tací, kteří s cenami jídla ve Sněmovně problém nemají. „A to jako mají schválně zdražit, protože hospody vedle v ulicích orientované na turisty jsou dražší? Jestli je to nákladově pokryté a není to nějak dotováno navíc z rozpočtu parlamentu, tak proč ne takové ceny?“ zastal se poslanců jeden z Čechů.

Vstupte do diskuze (70)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš vysvětlil, proč jeho syn tvrdí, že byl unesen na Krym

18.11.2018 23:04 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) ani po sobotních demonstracích nehodlá odstoupit. Je přesvědčen, že má…

Telička se naštval: Ovčáček a Zeman jsou ostudou našeho národa, hlásá do…

18.11.2018 21:56 Aktualizováno Mluvčí hradu Jiří Ovčáček se v sobotu tvrdě pustil do TOP 09 a dalších opozičních stran a jejich…

Babiš: Syn a jeho matka již pochopili, jak je novináři zneužili

18.11.2018 20:47 Aktualizováno Andrej Babiš mladší a jeho matka už pochopili, jak je novináři zneužili, uvedl premiér Andrej Babiš…

Matka Andreje Babiše mladšího promluvila: Je to skandální útok proti…

18.11.2018 19:39 Jak je na tom Andrej Babiš mladší? Jeho matka poskytla prohlášení přímo ze Švýcarska. V něm tvrdí,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama