E-neschopenky od ledna 2019? Podle ministerstva nereálné, problémy se kupí

Praha - Podle ministerstva práce není zavedení elektronických neschopenek od ledna 2019 reálné. Resort navrhuje e-neschopenky teď ze zákona vyškrtnout a připravit úplně novou úpravu. Práce na projektu má podle ministryně práce Jaroslavy Němcové (ANO) přejít na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ), která nemocenskou vyplácí.

Přidejte svůj názor

ministerstvo práce
doporučujeme

Vláda dnes na týden přerušila debatu o návrhu na odložení projektu elektronických neschopenek, které se měly v Česku používat od příštího roku.

"Přesuneme celý projekt na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ), kam patří. Nebudeme vytvářet registry, které nejsou potřeba. Už dnes víme, že použijeme registr lékařů, který má ministerstvo zdravotnictví. S ministerstvem vnitra řešíme autentizaci ostatních účastníků - zaměstnavatelů a zaměstnanců," uvedla před jednáním kabinetu Němcová. První etapa by podle ní mohla být spuštěna 1. ledna 2019 a ostatní části projektu budou hotovy asi k roku 2021.

Podle schváleného zákona měli lékaři elektronické neschopenky používat dobrovolně od ledna 2019. Podle ministerstva práce ale nynější legislativní úprava obsahuje nejasnosti. 

Projekt e-neschopenek původně nastartovala právě ČSSZ. Měl být součástí jednotného informačního systému práce a sociálních věcí. Pracovníci resortu už v únoru na jednání sněmovního sociálního výboru uvedli, že se čeká na strategické rozhodnutí, zda budou elektronické neschopenky spadat pod ČSSZ, nebo je převezme ministerstvo. Řekli, že návod na používání e-neschopenek a popis postupu začali chystat loni v červnu. Nastavení bylo podle zástupců resortu připraveno, rozhodovat se mělo o technickém provedení a vypsat se mělo výběrové řízení na dodavatele systému.

Na projekt e-neschopenek se zaměřil sněmovní podvýbor pro informační systémy, který vedou Piráti. Podle jejich poslanců za zpoždění může nynější vedení ministerstva, které po svém nástupu do úřadu v práci svých předchůdců nepokračovalo a nepodniklo nic, aby se dokončení zvládlo. 

Díky e-neschopence by nemocní zaměstnanci nemuseli nosit potvrzení o pracovní neschopnosti do práce, nebo je posílat poštou, ale mohli by se jít rovnou domů léčit. Zaměstnavatel a také ČSSZ by dostali od lékařů informace hned elektronicky. Jednodušší by byla pak také administrativa.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pověřil řízením dopravy Havlíčka, Babiš podá trestní oznámení

22.01.2020 16:09 Prezident Miloš Zeman odvolal ke čtvrtku z funkce ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO).…

Vztyčený prostředníček ve Sněmovně. Vondráček zahájil schůzi vulgárním…

22.01.2020 16:02 Aktualizováno Vztyčený prostředníček namířil dnes bezprostředně před zahájením schůze Sněmovny její šéf Radek…

Klienti z Vejprt dostanou méně peněz navzdory slibu ministryně. Na vině je…

22.01.2020 15:55 Klienti domova pro zdravotně postižené, který v neděli časně ráno zachvátil ve Vejprtech na…

Prezident Zeman udělil milost, recidivista seděl za krádež a loupež

22.01.2020 15:51 Prezident Miloš Zeman dnes udělil milost onkologicky nemocnému muži, který byl vícekrát nepodmíněně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama