Zbabrané e-neschopenky? Piráti obvili vedení ministerstva práce, prý jde o účelovku

Praha - Elektronické neschopenky se patrně zařadí mezi další zpackané projekty. Mají se používat od ledna 2019. Vláda o nich jednala ve středu, rozhodnutí ale odložila o týden. Podle Pirátů zavinilo problémy s e-neschopenkami nynější vedení MPSV.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

E-neschopenky schválila loni Sněmovna. Dostaly se do zákona jako poslanecký návrh. Měly se začlenit do budovaného jednotného informačního systému resortu práce. Předchozí vedení ministerstva v čele s Michaelou Marksovou (ČSSD) sestavilo časový plán. Před koncem loňska se měly provést dvě analýzy. Podle předsedy sněmovního podvýboru pro informační technologie Lukáše Koláříka (Piráti) nové vedení analýzy účelově zastavilo, takže se harmonogram začal hroutit.

"Paradoxně řada problémů, které ministryně v demisi Němcová projektu vytýká, vznikla právě obstrukcemi jejích náměstků. Je to tedy buďto účelovka, anebo nekompetentní management," uvedl Kolářík. 

Ministryně sociálních věci Jaroslava Němcová (za ANO) uvedla, že se po jejím nástupu do funkce ukázalo, že je projekt od ledna 2019 neproveditelný. Uskutečnění brání podle ní záměr začlenit e-neschopenky do jednotného systému, neprovedené analýzy, nedostatek odborníků i nedořešená identifikace lékařů a technické provedení. Celý projekt bude nutné přehodnotit, je přesvědčena ministryně v demisi.

Ministerstvo práce navrhlo nynější úpravu elektronických neschopenek ze zákona vyškrtnout a zrušit je. Připravit je chce úplně znovu, aby fungovaly od ledna 2021. Návrh chce kabinetu předložit do konce roku.

Lékaři mohou hlášení o pracovní neschopnosti posílat sociální správě elektronicky už od roku 2010 přes takzvané e-podání. 

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama