Uprchlické kvóty jsou passé? Na Merkelovou zabral i odpor Česka, myslí si Babiš

Praha/Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová uznala, že rozhodnutí o uprchlických kvótách v září 2015 nebylo tím nejlepším krokem. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) jsou kvóty na přerozdělování imigrantů v rámci států EU definitivně passé. Podobně se vyjádřil i předseda ČSSD Jan Hamáček.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

"Tady musí platit svrchovanost rozhodování národních států. Už dnes se na řešení migrační krize podílíme působením v místech, odkud běženci přicházejí, a to je teď největší úkol Evropy," uvedl dnes Babiš.

"Musíme zastavit uprchlickou vlnu mimo Evropu tak, aby už nevyplouvaly další lodě s migranty. A zároveň musíme vracet ty, kteří nedostali azyl, zpět domů a budeme jim pomáhat v místech kde se narodili a kde žili," řekl premiér. "Očekávám, že kvóty na přerozdělování uprchlíků jsou definitivně passé," dodal.

Fakt, že Merkelová přehodnocuje svůj vztah ke kvótám, přičítá Babiš diplomatickému tlaku některých členských států EU včetně Česka. Svou roli podle něj sehrál i postoj Evropanů k migraci, který se projevil ve volbách v Rakousku, Itálii a Slovinsku, v nichž uspěly protiimigrační a protisystémové strany.

I když návrh na jednorázové rozdělení 120.000 žadatelů o azyl, kteří se nacházeli v Itálii a v Řecku, mezi ostatní členské země získal jasnou podporu, nebyl v roce 2015 schválen jednomyslně. Proti se postavilo Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, zdrželo se Finsko.

Hamáček, který by měl v chystané vládě řídit ministerstvo vnitra, dnes znovu označil kvóty za chybu. Už minulá vláda se o tom snažila přesvědčit i Brusel. "Nyní i Angela Merkelová přehodnotila svůj názor. Čelit masivní nelegální migraci můžeme ale jen společně - ne kvóty, ale lepší ochrana vnějších hranic a zahraniční pomoc," uvedl Hamáček na twitteru.

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš vysvětlil, proč jeho syn tvrdí, že byl unesen na Krym

18.11.2018 23:04 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) ani po sobotních demonstracích nehodlá odstoupit. Je přesvědčen, že má…

Telička se naštval: Ovčáček a Zeman jsou ostudou našeho národa, hlásá do…

18.11.2018 21:56 Aktualizováno Mluvčí hradu Jiří Ovčáček se v sobotu tvrdě pustil do TOP 09 a dalších opozičních stran a jejich…

Babiš: Syn a jeho matka již pochopili, jak je novináři zneužili

18.11.2018 20:47 Aktualizováno Andrej Babiš mladší a jeho matka už pochopili, jak je novináři zneužili, uvedl premiér Andrej Babiš…

Matka Andreje Babiše mladšího promluvila: Je to skandální útok proti…

18.11.2018 19:39 Jak je na tom Andrej Babiš mladší? Jeho matka poskytla prohlášení přímo ze Švýcarska. V něm tvrdí,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama