5 let od Nagygate: Byl to prokurátorsko-policajtský puč. blamáž a trapas, zuří Topolánek. A přidal se i Langer

Praha - Přesně před pěti lety Útvar pro odhalování organizovaného zločinu provedl razii proti několika politikům, úředníkům a podnikatelům podezřelým z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby. Kauza známá jako Nagygate měla obrovský dopad a způsobila pád tehdejší vlády. Na toto výročí dnes vzpomínají i občanští demokraté, podle kterých šlo o puč.

Přidejte svůj názor 64 komentářů

Jana Nečasová a Petr Nečas u Obvodního soudu pro Prahu 1

Razie probíhala od časného rána na řadě míst po celé zemi a zapojily se do ní asi čtyři stovky policistů. Sám ředitel ÚOOZ Robert Šlachta přišel v průběhu dne do sídla Úřadu vlády České republiky v doprovodu dvou státních zástupců promluvit si s premiérem Petrem Nečasem.

Policie obvinila Janu Nagyovou (dnes Nečasovou), že stála v pozadí dohody mezi rebely ODS a vládní koalicí z podzimu 2012. Výměnou za to, že se vzdají poslaneckých funkcí byli, měli dostat nabídku členství v orgánech státem řízených společností. Nagyová také údajně zneužila Vojenské zpravodajství ke sledování tří osob, včetně tehdejší premiérovy manželky Radky.

Kauza známá jako Nagygate vedla k pádu Nečasovy vlády, ustanovení nové úřednické vlády Jiřího Rusnoka, Nečasovu konci v politice i propadu občanských demokratů. Soudní tahanice se táhnou ještě pět let poté.

Ke kauze se dnes na sociálních sítích vrátili i někteří bývalí vysoce postavení občanští demokraté. „Prokurátorsko-policajtský puč, výsledek: pár nevratně zdevastovaných kariér a poškozených rodin, blamáž, trapas, stbák a komouši zpět u vlády. Za kolik to bylo, pane Ištváne?“ zajímá například expředsedu ODS Mirka Topolánka.

„Před pěti lety v noci z 12. na 13. 6. 2013 provedla organizovaná skupina prokurátorů a policistů v České republice státní převrat! Pachatelé dosud nebyli potrestáni...“ přidal se bývalý ministr vnitra ODS Ivan Langer.

Investigativní novinář a šéfredaktor reportážní publicistiky České televize Marek Wollner pak vidí paralelu mezi Nagygate a dnešním děním, „V době, kdy komunista Vojtěch Filip volá veřejně po umístění politiků (KSČM) do orgánů státních podniků a zní to jako jedna z podmínek pro podporu vládě, vleče se před soudem na Praze 1 trestní kauza trafik pro poslance ODS, která vedla k dramatickému pádu vlády. Pět let v životě jedné země může někdy vypadat jako hodně vzdálená historie,“ připomněl toto „výročí“ na sociálních sítích.

Vstupte do diskuze (64)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jan Horník pro EZ: Předseda Senátu by měl zastoupit občany, kteří nejsou…

16.10.2018 14:24 Senátor Jan Horník je jako předseda senátního klubu Starostů a nezávislých sice pod tlakem, může…

Babiš vyčinil Zemanovi za vulgarismus, pak se sám pustil do Bakaly

16.10.2018 14:03 Premiér Andrej Babiš (ANO) chápe, že prezidenta Miloše Zemana napadají v souvislosti s Viktorem…

V Olomouci byla podepsána koaliční smlouva, ANO se dočkalo postu primátora

16.10.2018 14:01 Aktualizováno Zástupci hnutí ANO dnes v Olomouci podepsali koaliční smlouvu s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOlečně.…

Petříček chce sebevědomou zahraniční politiku: Pravidla džungle bychom si…

16.10.2018 13:56 Nový ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce prosazovat, aby Česko mělo sebevědomou zahraniční…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama