Poslanci se přeli o maření spravedlnosti, na hlasování nezbyl čas

Praha - V Česku by mohl být zaveden nový trestný čin, a to maření spravedlnosti. Poslanci dnes debatovali o vládní novele trestního zákoníku tak dlouho, že na hlasování už nezbyl čas. Mezi hlavní kritiky opatření patří Marek Benda (ODS).

Přidejte svůj názor 1 komentář

Marek Benda

Maření spravedlnosti míří na předkládání falešných nebo pozměněných důkazů a také na navádění ke křivému obvinění nebo výpovědi. Čin podle Bendy nadměrně posiluje postavení státního zastupitelství a policie a je útokem na obhajobu. Pozastavil se i nad tím, že při podezření na jeho spáchání by bylo možné nasadit i odposlechy. 

"Budete hrdinně bránit tomu, aby byli postihováni lidé, kteří se snaží, aby soud rozhodoval o jiných lidech na základě nepravdivých informací, na základě lží a podvodů, které tam někdo za tímto účelem úmyslně přinesl," reagoval odcházející ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Obviněný má právo před soudem lhát, ale ne vytvářet a překládat falešné důkazy, zdůraznil.

Benda sice návrh na přerušení projednávání novely neprosadil, k předčítání stanoviska se ale nakonec uchýlit nemusel. Debata se rozproudila tak, že zabrala zbývající čas předobědové části dnešního jednacího dne, která je určena na schvalování zákonů. Například Pirát Jakub Michálek se občanských demokratů tázal, jaký je jejich recept na advokáty, kteří chodí za svědky a nabádají je k vyrobení falešných důkazu. Poslanci ODS zase poukazovali na údajně vágní formulace navrhovaného trestného činu a zastáncům vzkazovali, že v jejich očích je každý obžalovaný "sprostým zločincem".

Ústavně-právní výbor doporučil už dřív nový čin zpřesnit a zmírnit. Bendův návrh na jeho úplné vypuštění z předlohy odmítl. Maření spravedlnosti se podle úprav doporučených výborem mělo výslovně omezit na věcné a listinné důkazy, které by navíc musely mít podstatný význam pro rozhodnutí soudu. Pachatelé by také mohli využít účinné lítosti. 

Návrh míří například na padělané směnky nebo na smlouvy s účelově nesprávným datem. Tomu, kdo by předložil důkazní prostředek, o němž ví, že je padělaný nebo pozměněný, a to v úmyslu, aby byl použit jako pravý, by měly v základní sazbě hrozit až dva roky vězení.

Hlasování se uskuteční patrně na příští schůzi, která začne zhruba za dva týdny. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš vyčinil Zemanovi za vulgarismus, pak se sám pustil do Bakaly

16.10.2018 14:03 Premiér Andrej Babiš (ANO) chápe, že prezidenta Miloše Zemana napadají v souvislosti s Viktorem…

V Olomouci byla podepsána koaliční smlouva, ANO se dočkalo postu primátora

16.10.2018 14:01 Aktualizováno Zástupci hnutí ANO dnes v Olomouci podepsali koaliční smlouvu s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOlečně.…

Petříček chce sebevědomou zahraniční politiku: Pravidla džungle bychom si…

16.10.2018 13:56 Nový ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce prosazovat, aby Česko mělo sebevědomou zahraniční…

Demence, vulgarity, ostuda. Nezaslouží si být prezidentem. Stydíme se. Po…

16.10.2018 13:45 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman po dlouhé pauze opět v přímém přenosu vystoupil v Českém rozhlase. Znovu na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama