Komunisté si nadiktovali sedm podmínek, bez nich vládu nepodpoří

Praha - Komunisté zváží toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD, pokud programové prohlášení kabinetu bude obsahovat sedm základních programových požadavků KSČM. ANO má přitom zaručit, že příslušné návrhy zákonů Sněmovna projedná nejpozději půl roku před koncem volebního období.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Vojtěch Filip, předseda KSČM
doporučujeme

Dohoda s ANO podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa stojí na principu jednorázové podpory vzniku menšinového kabinetu. "Pak na toleranci v průběhu volebního období s tím, že sedm programových priorit se stává součástí programového prohlášení. Priority bude předkládat vláda, poslanci KSČM budou mít právo předkládat další návrhy podle svého programu a vláda nebude zdržovat projednávání těchto návrhů," popsal Filip dohodu s ANO. Nestane se pak podle něj jako v minulých volebních obdobích, že návrhy KSČM plénum ani neprojedná.

"Vládě (dohoda) umožňuje dělat cokoliv, co není ve shodě s námi. My se nezavazujeme podpořit to, co není součástí našich priorit," uvedl Filip. Týká se to zejména zahraniční a obranné politiky, rozpory v těchto oblastech jsou podle Filipa důvodem, proč komunisté nemohou kabinet podpořit užší spoluprací. Odmítl současně, že komunisté mají personální požadavky na účast v orgánech státních firem.

Pro podporu druhé Babišovy menšinové vlády mají komunisté sedm podmínek programového charakteru. Kabinet by měl podle nich prosadit předpis o obecném referendu, zvyšovat minimální mzdu, zdanit církevní restituce a chránit přírodní bohatství ČR mimo jiné tím, že by vodní zdroje přešly do vlastnictví státu, krajů a obcí, či ochranou těžebních ložisek před "zcizením do zahraničních rukou".

Pokud by ANO nepostupovalo v souladu s prioritami, budou komunisté postupovat podle dohody, která obsahuje i dohodovací řízení. "Pokud dopadne negativně, tak samozřejmě ta smlouva bude vypovězena," uvedl Filip. KSČM by se tak podle něj přidala na stranu těch, kteří chtějí vládě vyslovit nedůvěru. "Pokud se přidáme na tu stranu, tak samozřejmě těch (potřebných) 101 hlasů dosáhneme," uvedl.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajná kompro nahrávka? Babiš neskutečně zuřil. Novinář prozradil pikantní…

22.10.2019 10:30 Slovensko žije kauzou kolem spisu Gorila. Investigativní novinář Marek Vagovič píšící pro server…

Nastane exodus Čechů z Británie? Diplomacie zřídila krizové linky

22.10.2019 10:24 Ministerstvo zahraničí nezaznamenalo zvýšený zájem Čechů žijících v Británii o návrat do vlasti…

Rozbití sítě ruských agentů v Česku? Prokremelská média běsní

22.10.2019 09:40 Za nepodložený útok na Rusko inspirovaný západními mocnostmi označují ruská média pondělní oznámení…

Vyznamenání dostane 43 lidí: Zeman ocení aktéra potyčky s Romy či zpěváka…

22.10.2019 09:04 Prezident Miloš Zeman letos 28. října vyznamená bývalého vídeňského starostu Helmuta Zilka či…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama