Zasedání předsednictva ČSSD (ŽIVĚ) | video: ČTK

ČSSD má vstoupit do vlády s hnutím ANO, kterou by měli tolerovat komunisté. Ve stranickém referendu ČSSD bylo pro menšinovou koaliční spolupráci 58,53 procenta hlasujících, 40,20 procenta se vyslovilo proti. Výsledky hlasování uvítal designovaný premiér Andrej Babiš (ANO). V sobotu se setká s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem a v neděli předá prezidentovi Miloš Zemanovi na zámku v Lánech seznam navrhovaných ministrů. Sněmovní hlasování o důvěře vládě by se mohlo podle Babiše uskutečnit ve středu 11. července. Komunisté by o své toleranci kabinetu měli definitivně hlasovat za dva týdny.

Do hlasování se v ČSSD zapojilo 11.404 lidí, což jsou bezmála dvě třetiny členů. Hamáček účast ocenil. Proti zapojení ve vládě se postavily Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Královéhradecký a Jihomoravský kraj. Nejmenší podporu měla koaliční spolupráce na Ústecku, kde bylo proti účasti ve vládě 61,32 procenta hlasů. Nejvyšší podporu naopak vláda s ANO získala na Vysočině (76,53 procenta) a ve Středočeském kraji (76,28).

Sociální demokracie by měla podle dohody s ANO obsadit ve vládě pět ministerských křesel. Hamáček by měl řídit ministerstvo vnitra, dnes vedení ČSSD o dříve schválených jménech znovu nediskutovalo. Babišovi tak navrhne na ministerstvo práce a sociálních věcí bývalého náměstka Petra Krčála, na zemědělství šéfa Potravinářské komory Miroslava Tomana a na kulturu olomouckého primátora Antonína Staňka. Šéfem diplomacie by měl být podle ČSSD europoslanec Miroslav Poche, k němuž má vážné výhrady Zeman. "Já to určitě projednám s panem Hamáčkem a panu prezidentovi ten návrh předložím," uvedl Babiš.

Premiér v reakci na výsledek referenda ČSSD novinářům řekl, že vláda může být úspěšná, pokud dostane důvěru. Babiš uvedl, že bude měřit každému ministrovi stejným metrem a bude se zasazovat o to, aby vláda prosadila programové prohlášení. S kandidáty se chce setkat. Dnes měl jednat s Krčálem, schůzku kvůli zaneprázdnění zrušil. Sešel se ale s Tomanem.

– EuroZprávy.cz / ČTK

Témata: ČSSD | EuroZprávy.cz
reklama
reklama