Čeští politici nadávají Merkelové kvůli výroku o odsunu Němců: To se máme omluvit za Heydricha? A kdo zaplatí za zdevastovanou zem?

Praha - Výrok německé kancléřky Angely Merkelové o tom, že pro poválečný odsun Němců ze zemí střední Evropy nebylo morální ani politické ospravedlnění, vyvolal v České republice bouřlivé reakce. Do kancléřky se tvrdě pustil prezident Miloš Zeman i další politici.

Přidejte svůj názor 253 komentářů

Summit G7 v Německu, Angela Merkelová

Na Hradě se výrok Merkelové s pochopením rozhodně nesetkal. „‪Reakce pana prezidenta na prohlášení spolkové kancléřky Angely Merkelové k odsunu Němců: Hluboký nesouhlas!“ okomentoval slova Merkelové na twitteru mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Podobně to vidí i komunistická europoslankyně Kateřina Konečná. „Je známo, že tonoucí se i stébla chytá, a tak nepřekvapí, že Angela Merkelová opět vytahuje odsud Němců z Československa, aby udělala radost CSU. Mohla by zkusit podobný tah třeba u Maďarů nebo Poláků - tam by se s ní asi tak nepárali. Merkelová si asi neuvědomuje, že v době migrační krize a obchodní války s USA přilévá oleje do ohně naprosto zbytečně,“ kritizuje německou kancléřku politička.

„Německo si může své kolaboranty hájit, ale za sebe říkám, že Československo se nemohlo zachovat jinak a pro jeho činy existuje plné morální a politické ospravedlnění. Což potvrdily vítězné mocnosti na Jaltské konferenci. Podotýkám také, že Němců bojujících proti fašismu se odsun netýkal a mohli v ČSR zůstat!“ dodala Konečná

A ještě ostřejší byl sociální demokrat Michal Hašek. „Moralizovat v roce 2018 ve funkci německé kancléřky o tom, jak bylo v roce 1945 ublíženo po prohrané válce Němcům reprezentovaným předtím 12 let kancléřem Hitlerem a nacistickým režimem, je od Angely Merkelové fakt docela úlet,“ nebere si servítky politik.

„Chápu, že se jí rozpadá spolková vláda, ale Česko-německá deklarace z roku 1997 už neplatí? Přepíšeme učebnice historie a omluvíme se za atentát na Heydricha? Otočím to, morálně tedy máme nárok na reparace za statisíce mrtvých Čechoslováků od září 1938 (válka v Sudetech) po květen 1945 a zdevastovanou zemi ... takže kdy nám je německá vláda paní kancléřky Merkelové splatí?“ zajímá Haška.

„Kancléřka Merkelová to posuzuje žel jen dnešním pohledem. Dnes nemají etnické odsuny v Evropě místo. Ale po hrůzách 2. světové války bylo společné soužití těžko představitelné. Politici by se měli zabývat přítomností a nepolitizovat historii,“ komentoval slova německé kancléřky předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

„I toto jsou důsledky paktovaní se některých našich politiků se sudeťáky. Za pár let se jim budeme omlouvat?“ ptá se na sociálních sítích komunistický poslanec Zdeněk Ondráček.

„Nebyla snad před 22 lety podepsána Česko-německá deklarace? Doufám, že kancléřka si jen neuvědomila, že naše sousedské vztahy jsou nejlepší za desítky let a že by stálo zato je i nadále takové udržet. V roce 1996 byla podepsána vzájemná deklarace, ve které se o křivdách minulosti píše. Nechceme přece zase otevírat debatu, co byla příčina a co následek... Stačí si přečíst odstavce II. a III., každý z nich pochopí, že to je uzavřené téma,“ myslí si hejtman Pardubického kraje a místopředseda ČSSD Martin Netolický.

„Nehorázný výrok německé kancléřky Angely Merkelové k odsunu Němců je nepřijatelný a nepochopitelný. Omlouvá neomluvitelné a pouze neuváženě opět podněcuje vzpomínky na hrůzy, jež lidé tehdy v naší republice díky Němcům prožili," přidala se komunistická poslankyně Miloslava Vostrá.

Hnutí SPD pak vyzvalo ministerstvo zahraničí a vládu České republiky k podání oficiálního protestu a předvolání velvyslance Spolkové republiky Německo v souvislosti s revanšistickými výroky kancléřky Merkelové. „Politická pozice Německa, vyjádřená tímto prohlášením, zpochybňuje výsledky druhé světové války, záměrně relativizuje pozici viníků a obětí a přímo ohrožuje politické a bezpečnostní zájmy České republiky. V souvislosti s touto provokací budou žádat poslanci hnutí SPD zařazení mimořádného bodu jednání sněmovny, s cílem jasně se vymezit proti revanšismu německé kancléřky Merkelové.  Angela Merkelová dnes řekla, že pro poválečný odsun Němců "neexistovalo ani morální, ani politické ospravedlnění". Je to revanšistické vyjádření a naprosté svinstvo vůči České republice. Sudetští Němci se masově podíleli na přípravě konečného řešení české otázky, které by znamenalo faktickou a biologickou likvidaci českého národa," uvedl šéf SPD Tomio Okamura

Vstupte do diskuze (253)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svině, hovado, odporný lidský odpad. Ovčáček řekl, co by udělal s lidmi,…

18.09.2018 22:00 Aktualizováno Praha - Jiří Ovčáček pravděpodobně trpí utkvělou představou neomezené moci. Jen těžko si lze jinak…

Jaké budou sankce za GDPR? Sněmovnu čeká lítý boj

18.09.2018 18:30 Praha - Sněmovnu čeká bitva o maximální výši sankcí pro obce za porušení nových pravidel ochrany…

Mazanec je novým předsedou NSS, Zeman ho varoval před šikanou pseudoekologů

18.09.2018 17:11 Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval předsedou Nejvyššího správního soudu …

Česko má celosvětovou ostudu? TOP 09 chce syrské sirotky řešit ve Sněmovně…

18.09.2018 16:44 Aktualizováno Praha - TOP 09 navrhne ve středu Sněmovně přijmout usnesení, kde by vyzvala vládu k přijetí 50…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama