Apokalypsa v české sportu? Unie žádá od Valachové omluvu, ta přešla do protiútoku

Nymburk - Exministryně školství Kateřina Valachova (ČSSD) by se měla veřejně omluvit za škody, které českému sportu způsobila. Požadují to představitelé České unie sportu (ČUS). Nejrazantněji proti Valachové vystoupil předseda tenisového svazu Ivo Kaderka.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Kateřina Valachová, exministryně školství

"Já si myslím, že ta dáma způsobila totální apokalypsu v českém sportu. Zničila to, co vznikalo spontánně v konsensu sportovního prostředí," řekl Kaderka na valné hromadě ČUS. Stejně jako ostatní sportovní představitelé ale nepočítá s tím, že by se ministryně omluvila. To se vzápětí potvrdilo. "Je to absurdní, já se nesnažila ovlivňovat dotace," napsala ČTK Valachová.

Financování sportu se loni zadrhlo, když v květnu vypukla kauza údajného ovlivňování rozdělování sportovních dotací. Policie zadržela tehdejší ministerskou náměstkyni pro sport Simonu Kratochvílovou a předsedu fotbalové asociace Miroslava Peltu. Později byla obviněna i ČUS a její předseda Jansta a generální sekretář Jan Boháč. Všichni čelí podezření, že se snažili získat neoprávněné dotace na úkor jiných sportovních organizací.

Místopředseda ČUS Marek Hájek ale připomněl, že Jansta jen upozornil na chybný návrh rozdělení dotací v programu pro střešní organizace, který nerespektoval velikost členské základny. "Expertní komise ministerstva školství ho označila za netransparentní a připravila nový návrh. Jansta se obrátil na náměstkyni Kratochvílovou se žádostí o nápravu a byl obviněn," řekl. "Za obvinění České unie sportu proto mohou netransparentní podmínky, které nastavilo ministerstvo pod vedením ministryně Valachové," dodal.

Jansta upozornil, že Valachová nerespektovala kritéria navržená národní radou pro sport. On sám byl garantem právě programu III, z něhož se financují střešní organizace. Minimálně polovina všech dotací měla být vyplacena do března, ale to ministerstvo pod vedením Valachové nestihlo. "Když vzešla obvinění, všechnu vinu (Valachová) hodila na nás. Kdo nese odpovědnost? Správní orgán. Kdo je hlavou správního orgánu? Ministryně. Ten alibismus, se kterým vystoupila, byl neskutečný," uvedl Jansta.

Valachová ale tvrdí, že naopak nastavila transparentní podmínky. "V těch se neuměli nebo nechtěli někteří pohybovat, protože jim daleko více vyhovuje kalná netransparentní voda," uvedla.

Místopředseda Hájek argumenty Valachové odmítá. "Pominu, že jako vystudovaná právnička nectí tímto výrokem presumpci neviny. Nastavené podmínky úředníky MŠMT pod vedení Kateřiny Valachové rozhodně nebyly transparentní a vytvořily jednoznačnou nerovnost mezi sportovci v organizacích," uvedl.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman: Česko se musí v EU ve vlastním zájmu postavit za Maďarsko

20.09.2018 22:16 Praha - Česká republika se v Evropské unii ve vlastním zájmu musí postavit proti sankcím vůči…

Senátoři orodují za syrské sirotky. Velkohubé prohlášení Šojdrové,…

20.09.2018 21:19 Aktualizováno Praha - Zhruba polovina senátorů včetně předsedy horní komory Milana Štěcha (ČSSD) dnes vyzvala…

Kalousek už se neudržel a spráskal vládu a poslance na hromadu. Vy…

20.09.2018 20:36 Aktualizováno Praha - Miroslav Kalousek vidí budoucnost Česka černě. Nejprve bojoval za to,, aby Sněmovna vyzvala…

Byt za rozumnou cenu? V Česku téměř nemožné. Maláčová chce zákon o bydlení

20.09.2018 19:58 Praha - Případný zákon o sociálním bydlení je podle ministryně práce a sociálních věcí Jany…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama