Česká kritika Merkelové pokračuje: Revanšistické svinstvo. Nacistické Německo chystalo genocidu našeho národa

Praha – Slova kancléřky Angely Merkelové o poválečném odsunu Němců dál budí vášně mezi českými politiky. Její slova komentují další politici, kteří se netají tím, že se jim nelíbí, co kancléřka říká.

Přidejte svůj názor 45 komentářů

Německá kancléřka Angela Merkelová

Slova Merkelové vyvolala hodně bouřlivé reakce napříč politickým spektrem. „Považuji aktuální výroky paní kancléřky Merklové o poválečném odsunu Němců z Československa za neuvěřitelné a neakceptovatelné. Celá politická reprezentace by v této věci měla dát paní kancléřce zcela jasnou a dostatečně ostrou zpětnou vazbu, že podobné výroky nepřejdeme mlčením,“ poznamenal poslanec ODS Jan Skopeček.

„Sudetští Němci se podíleli a schvalovali přípravu a realizaci konečného řešení české otázky. Nebýt vítězství spojenců, tak nás čekal osud Židů a biologická likvidace. Tyto plány jsou fakta a některé vysídlovací akce se už prováděly v průběhu války. Dnešní vyjádření Merkelové k odsunu Sudeťáků je revanšistické svinstvo,“ poznamenal místopředseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Radim Fiala.

„Je lepší se koukat do budoucnosti. Hrůzy druhé světové války nelze vnímat izolovaně. Kancléřka Merkelová si svá slova mohla odpustit,“ myslí si předseda ČSSD Jan Hamáček.

„S vyjádřením A. Merkel nemohu souhlasit. Miliony Čechoslováků prožívaly příkoří páchaná za 2. světové války německou armádou a jejich utrpení byla obrovská. Chápu, že zdaleka ne všichni tehdejší němečtí obyvatelé spolupracovali s nacisty, a že uplatnění kolektivní viny vůči německému obyvatelstvu nelze hájit. Ale v dané době v atmosféře po skončení 2. světové války dokáži rozhodnutí tehdejších politiků pochopit, byť měli odlišit ty, kteří s nacisty spolupracovali a ty, kteří pomáhali českým obyvatelům, či jinak perzekuovaným skupinám. S násilím páchaným českými obyvateli na německém obyvatelstvu během divokého odsunu nesouhlasím a nemělo být v žádném případě tolerováno. Takto jednoduše hodnotit události z konce druhé světové války, jak to činí A. Merkelová bych si netroufl,“ zdůraznil místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Šéf ODS Petr Fiala varoval před dopadem podobných tvrzení na vzájemné vztahy. „Vytahování věci z minulosti a jejich jednostranná interpretace rozhodně nepomáhají rozvoji vzájemných vztahů,“ poznamenal na sociálních sítích Fiala.

Na jeho slova zareagoval i šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Nejsem historik jako Ty, Petře. Leč tolik vím, že odsun a jeho průběh je temnou a často zločinnou etapou naší historie, kterou se nelze chlubit. Při pohledu do pohraničí mám pocit, že nejvíc jsme potrestali sami sebe. Nikdo nechce nic revidovat. Ale na názor má právo každý. I AM,“ uvedl Kalousek.

O dost důraznější slova přicházejí z Hradu. „Tak si to zopakujme. Nacistické Německo, které chystalo genocidu našeho národa, prohrálo válku. Zaplaťpánbůh. Mezi vítězi byla ČSR. Nezapomínejme na utrpení našich lidí!“ uvedl na sociálních sítích mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Slova prezidenta už Ovčáček tlumočil dříve. „Reakce pana prezidenta na prohlášení spolkové kancléřky Angely Merkelové k odsunu Němců: Hluboký nesouhlas!“ napsal Ovčáček.

Vstupte do diskuze (45)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Bruselu to vře kvůli vraždě Chášukdžího, Česko vzneslo rázný požadavek

19.11.2018 09:56 Ministři zahraničí zemí Evropské unie by dnes měli zdůraznit význam ochrany nezávislých médií v…

Je to děsivé, bojím se jich. Petra Paroubková promluvila o svém muži a…

19.11.2018 09:22 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš vystoupil v televizi Nova poté, co stanice odvysílala vyjádření jeho…

Rok 20XX? Brexitová dohoda stále vázne, Chmelař má obavy z dopadů na ČR

19.11.2018 09:18 Pro Českou republiku je v souvislosti s přípravou dohody o brexitu a související politické…

Babiš neodstoupí, nevidí pro to důvod ani pro vyslovení nedůvěry vládě

19.11.2018 03:25 Premiér Andrej Babiš (ANO) ani po sobotních demonstracích nehodlá odstoupit. Je přesvědčen, že má…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama