Zeman jmenuje novou vládu už příští týden? Babiš je zaskočen

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes oznámil, že by mohl jmenovat novou vládu "velmi pravděpodobně" příští týden v úterý nebo ve středu. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že pro něj jde o novou informaci. Menšinový kabinet skládají hnutí ANO a ČSSD, spor se ale stále vede o nominanta ČSSD do čela ministerstva zahraničí Miroslava Pocheho.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Andrej Babiš, premiér ČR

"Nevím, kdy dojde ke jmenování vlády. Žádal jsem pana prezidenta, respektive jeho okolí, zdali to bude možné ještě v červnu. Bylo mi řečeno, že až v červenci," řekl dnes Babiš novinářům v Ležácích na Chrudimsku. 

"Nevidím důvod, proč to odkládat," uvedl Zeman k termínu jmenování nové vlády. Babiš nedávno mluvil o nejbližší středě, případně středě 4. července. S žádostí o důvěru by pak kabinet mohl předstoupit před Sněmovnu ve středu 11. července. V dolní komoře by se vláda měla opřít o hlasy komunistických poslanců. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) mluvil v Otázkách Václava Moravce České televize ohledně jmenování kabinetu o týdnu od 2. července.

Zeman dnes uvedl, že Babiš mu Pocheho na ministra zahraničí nenavrhl. V seznamu kandidátů byla podle prezidenta u ministerstva zahraničních věcí kolonka prázdná. Babiš řekl, že se jednalo o neoficiální informaci, seznam kandidátů na jmenování do vlády dodá Zemanovi v pondělí včetně Pocheho. 

Prezidentovi vadí zejména Pocheho údajné postoje k migraci. Naopak nic nenamítá vůči nominantce ANO na ministryni spravedlnosti Taťáně Malé. Někteří politici ji kritizují hlavně kvůli jejímu výroku o možném odkladu Babišova trestního stíhání v případu Čapí hnízdo do doby, až skončí volební období. "S výjimkou pana Pocheho nechci premiérovi do jeho sestavy mluvit, on za ni bude odpovídat, nikoli prezident republiky," dodal Zeman.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Bruselu to vře kvůli vraždě Chášukdžího, Česko vzneslo rázný požadavek

19.11.2018 09:56 Ministři zahraničí zemí Evropské unie by dnes měli zdůraznit význam ochrany nezávislých médií v…

Je to děsivé, bojím se jich. Petra Paroubková promluvila o svém muži a…

19.11.2018 09:22 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš vystoupil v televizi Nova poté, co stanice odvysílala vyjádření jeho…

Rok 20XX? Brexitová dohoda stále vázne, Chmelař má obavy z dopadů na ČR

19.11.2018 09:18 Pro Českou republiku je v souvislosti s přípravou dohody o brexitu a související politické…

Babiš neodstoupí, nevidí pro to důvod ani pro vyslovení nedůvěry vládě

19.11.2018 03:25 Premiér Andrej Babiš (ANO) ani po sobotních demonstracích nehodlá odstoupit. Je přesvědčen, že má…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama