Spor o Pocheho? Babiš ho navrhne. Kdyby to neudělal, bude to konec, varoval Hamáček

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) chce dnes prezidentu Miloši Zemanovi nominanty na jmenování do nové vlády ANO a ČSSD v pondělí. Potvrdil, že na něm bude i Miroslav Poche (ČSSD). Pokud by tak neučinil, ČSSD by nehlasovala pro vstup do vlády.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Sjezd ČSSD: Jan Hamáček

Babiš pro Radiožurnál uvedl, že na Hrad dnes Zemanovi přinese seznam se jmény kandidátů na ministry. A na něm Poche bude. „Ano, pan Poche na seznamu je, protože sociální demokracie jasně řekla, že pokud ho nenavrhnu, tak pro vládu hlasovat nebude,“ řekl Babiš. „Tak samozřejmě na základě této situace jsem pana Pocheho navrhnul, tedy navrhnu teď,“ dodal.

To, že nenavržení Pocheho by znamenalo krach spolupráce ANO a ČSSD, potvrdil i sám předseda ČSSD Jan Hamáček. „Pan premiér mě ujistil, že oficiálně odnese nominace na Pražský hrad v pondělí. Oficiálně je součástí nominací i Miroslav Poche. Pokud by se tak nestalo, byla by porušena koaliční dohoda,“ prohlásil pro Lidové noviny.

Pokud bude dohoda dodržena, měl by podle něj poslanecký klub ČSSD vznik kabinetu podpořit. „Jsem přesvědčen, že pokud nedojde k porušení koaliční smlouvya budou všechna její ustanovení naplněna, platí to, že klub bude respektovat rozhodnutí sociální demokracie,“ ujišťuje Hamáček.

Přesto to neznamená, že Poche se nakonec ministrem stane. Zarazit to může ještě Zeman, který se opakovaně nechal slyšet, že stávajícího europoslance šéfem české diplomacie nejmenuje. „Jestliže pan prezident odmítne někoho jmenovat, tak je to mimo kontrolu sociální demokracie i předsedy vlády. Jde o rozhodnutí prezidenta republiky. To těžko mohu ovlivnit,“ dodal.

Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Bruselu to vře kvůli vraždě Chášukdžího, Česko vzneslo rázný požadavek

19.11.2018 09:56 Ministři zahraničí zemí Evropské unie by dnes měli zdůraznit význam ochrany nezávislých médií v…

Je to děsivé, bojím se jich. Petra Paroubková promluvila o svém muži a…

19.11.2018 09:22 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš vystoupil v televizi Nova poté, co stanice odvysílala vyjádření jeho…

Rok 20XX? Brexitová dohoda stále vázne, Chmelař má obavy z dopadů na ČR

19.11.2018 09:18 Pro Českou republiku je v souvislosti s přípravou dohody o brexitu a související politické…

Babiš neodstoupí, nevidí pro to důvod ani pro vyslovení nedůvěry vládě

19.11.2018 03:25 Premiér Andrej Babiš (ANO) ani po sobotních demonstracích nehodlá odstoupit. Je přesvědčen, že má…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama