Zeman jmenoval druhou Babišovu vládu, Poche ministrem není. Dorazili i demonstranti

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval na Pražském hradě druhou vládu premiéra Andreje Babiše (ANO). Menšinový kabinet ANO a ČSSD by měli ve Sněmovně podporovat komunisté. Zeman dle očekávání nejmenoval ministrem zahraničí europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD). Řízením diplomacie pověřil prezident předsedu ČSSD Jana Hamáčka, kterého jmenoval ministrem vnitra. Ve srovnání s dosavadní vládou v té nové nastalo osm změn.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Prezident Miloš Zeman jmenoval novou vládu premiéra Andreje Babiše

Ministři převzali od prezidenta dekret o jmenování a podepsali ministerský slib. ČSSD povede pět ministerstev - vnitra, zahraničí, práce a sociálních věcí, zemědělství a kultury. Dalších deset členů vlády včetně premiéra je za hnutí ANO. 

Ve svých funkcích vedle premiéra zůstalo šest dosavadních ministrů: ministr životního prostředí Richard Brabec, ministryně financí Alena Schillerová, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr dopravy Dan Ťok a ministr školství Robert Plaga. Ministrem obrany se nově stal dosavadní ministr vnitra Lubomír Metnar, poslankyně Taťána Malá povede ministerstvo spravedlnosti. Ministryní průmyslu je podnikatelka a prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková.

Za sociální demokracii ve vládě zasedne jako ministr vnitra Hamáček, který byl zároveň pověřen řízením ministerstva zahraničí. Do čela ministerstva práce a sociálních věcí Zeman jmenoval Petra Krčála, ministrem kultury se stal poslanec za ČSSD Antonín Staněk. Zemědělství povede Miroslav Toman.

Jako pátého člena vlády za ČSSD Babiš do vlády navrhl Pocheho. Zeman ale opakovaně zdůraznil, že kvůli jeho postoji k migraci a k Izraeli či jeho někdejšímu působení v pražské politice ho nejmenuje. 

Poche by měl působit ve vedení ministerstva. Někteří sociální demokraté řekli, že pokud Zeman Pocheho ministrem v dohledné době nejmenuje, jediný možný institut je kompetenční žaloba.

O důvěru by měla druhá Babišova vláda požádat poslance za dva týdny. ANO a ČSSD mají ve dvousetčlenné Sněmovně 93 poslanců, spoléhat by pak měli na podporu KSČM. Komunisté o postoji k vládě rozhodnou v sobotu, neskrývají však výhrady.

Zeman vládě ke jmenování blahopřál a poděkoval předchozímu kabinetu. Pracoval podle něj jako soudržný tým. Prezident věří tomu, že "týmový duch" se přenese i do nové vlády a "nebude zatížena resortismem". Před hlasováním o důvěře chce Zeman vystoupit před Sněmovnou. 

Na odjezd ministrů na druhém hradním nádvoří čekala necelá dvacítka demonstrantů. Připomínali, že kabinet, který se bude opírat o podporu komunistů, vznikl na den výročí justiční vraždy Milady Horákové. Demonstranti drželi například transparent "Nějaká Milada? To prostě ignorujeme!", jedna z protestujících přišla v červených trenýrkách.

Vstupte do diskuze (37)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vodičkův svaz v Praze narazil. Hřib odmítl zapůjčit sál, zdůvodnění je…

15.02.2019 17:48 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za…

Babiš si dělá srandu? Seznam budov pro "úřednícké ghetto" je neúplný,…

15.02.2019 14:17 Pražský primátor Hřib považuje seznam budov určených k vyprázdnění, který zveřejnil Úřad pro…

Babiš se sejde s Filipem. Komunisti stupňují kritiku vlády, Ťok si do nich…

15.02.2019 13:28 Aktualizováno Předseda komunistů Vojtěch Filip chce příští týden na schůzce s premiérem Anrejem Babišem (ANO)…

Podivné změny kvůli Babišovi? Šéf středočeského úřadu usadil kritiky

14.02.2019 16:06 Aktualizováno V oddělení přestupků na středočeském krajském úřadu, které by mělo rozhodovat o odvolání v kauze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama