Nejasnosti kolem Pocheho. Porušil Zeman ústavu? Právník vysvětluje

Praha - Kancléř Vratislav Mynář při dnešním ceremoniálu na Pražském hradě uvedl, že prezident Miloš Zeman jmenoval vládu podle druhého odstavce článku 68 ústavy. Ten uvádí, že hlava jmenuje premiéra a na jeho návrh ostatní členy vlády, které pověřuje řízením ministerstev. Jak je to tedy s Miroslavem Poche, který se nakonec šéfem diplomacie nestal?

Přidejte svůj názor

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš

Zeman podle ústavního právníka Jana Kysely při dnešním jmenování vyhověl ústavě, pokud mu premiér Andrej Babiš (ANO) po doručení původní nominace Pocheho dodal další návrh, ve kterém místo Pocheho navrhl do čela ministerstva zahraničí předsedu ČSSD Jana Hamáčka. Pokud však Babiš trval na Pochem a Zeman nominaci nevyhověl a navíc "svévolně" jmenoval Hamáčka místo Pocheho, šlo o vážné porušení ústavy ze strany prezidenta.

"Pokud to řekli takhle a nikdo to nerozporoval, tak se mi zdá, že musel být učiněn mezikrok, kdy pan premiér řekl, že pana Pocheho sice navrhl, ale je si vědom, že k němu má prezident výhrady. A se zřetelem k tomu navrhuje, aby kromě toho, že jmenuje pana Hamáčka ministrem vnitra, tak ho pověřil i vedením ministerstva zahraničí," uvedl Kysela.

"Pokud Babiš svůj původní návrh takto pozměnil, prezident nebyl nucen formálně odmítnout jeho návrh na jmenování Pocheho, protože dostal novější návrh, kterému vyhověl," dodal Kysela.

Zeman dříve opakovaně zdůraznil, že Pocheho kvůli postoji k migraci a k Izraeli či jeho někdejšímu působení v pražské politice nejmenuje. Vážné výhrady k Pochemu vyjadřovali také komunisté, kteří by měli vládu podpořit ve Sněmovně. 

Babiš dnes odpoledne novinářům řekl, že zůstal u původní nominace. "Já nikoho nezměnil. V minulosti jsme měli podobný případ," uvedl. Po prvním jednání nové vlády novinářům řekl, že v pondělí doručil nominaci podle návrhu ČSSD. "Ale my jsme o tom diskutovali s panem prezidentem a proto, aby tady nevznikla nějaká krize, tak že ta varianta s pověřením pana předsedy Hamáčka byla taky diskutována a ve finále realizována," vysvětlil.

K ústavnosti Zemanova počínání se vyjadřovat nechtěl. "Chápu, že média potřebují nějakou krizi. Já se těm krizím vyhýbám. Je podstatné, že vláda byla jmenována. Předpokládám, že ten problém se v řádu měsíců vyřeší," uvedl.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si musí pospíšit s brexitovým zákonem, vnitro svolalo schůzku…

16.01.2019 13:32 O zrychleném schvalování vládního návrhu zákona, který má zajistit ochranu Britů žijících v Česku v…

Czexit? Okamura trvá na referendu: Česko by mělo bilaterálně jednat se…

16.01.2019 13:21 Vývoj v Británii ukazuje, že kdyby Česko chtělo vystoupit z Evropské unie, musí začít řešit…

Poslanec Volný se rozjel: Za Baldu nemůže SPD, ale vítači a sluníčkáři…

16.01.2019 12:36 Poslanec Lubomír Volný hájící barvy SPD se vyjádřil pro zpochybňovaný zpravodajský server Sputnik…

Bára Štěpánová: Češi si nechají sebrat svobodu za tisícovku měsíčně navíc.…

16.01.2019 12:28 V předvečer 50. výročí upálení Jana Palacha v pořadu Interview na ČT24 vystoupila herečka Bára…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama